Eseje

Duha nad zeleným ostrovem

Český režisér Jan Špáta natočil v roce 1967 sugestivní snímek o Irsku, který byl rok nato vyhlášen nejlepším dokumentem o této ostrovní zemi. Půlhodinová filmová esej Země sv. Patricka s podmanivým komentářem Miroslava Macháčka se kromě zadumané irské krajiny soustředila i na zachycení drsného života obyvatel a jejich pevného spojení s katolickou vírou a tradicemi.

Snílek, který spoléhá na zdravý rozum

Když Elon Musk před několika týdny představil světu bateriové systémy pro domácnosti a firmy, vyvolalo to diskuse o energetické revoluci a také další vlnu přirovnávání majitele společnosti Tesla Motors k ikonám amerického byznysu, jako byl zakladatel Applu Steve Jobs, ropný magnát John D. Rockefeller nebo letecký konstruktér Howard Hughes.

Miliardář, o kterého se nikdo nezajímá

Ideálem většiny domácích miliardářů je, aby se co nejméně psalo o jejich obchodech a cestách k bohatství. A když už se o nich referuje, tak o jejich charitativních a jiných ušlechtilých aktivitách, jež se snaží prezentovat jako svou vlídnou tvář. Nejlépe se mimo zájem veřejnosti daří obchodovat ropnému a plynařskému magnátovi Karlu Komárkovi.

Náboženství 21. století. Místo křesťanů zezulkiáni

Ježíš je minulost. Přítomnost je Zezulka. Samozřejmě že mu patří také budoucnost. Ministerstvo kultury před několika měsíci zaregistrovalo novou církev, zvanou Společenství Josefa Zezulky. Jde o první léčitelskou firmu s ezoterickou naukou, která byla v Česku uznána státem coby náboženská společnost. Stojí za ní známý televizní uzdravovatel z 90. let Tomáš Pfeiffer.

Ficův nedotknutelný akcionář

Slovenský premiér Robert Fico a jeho strana Směr ‑ sociální demokracie jsou pro ČSSD léta nedostižnými vzory. Zatímco čeští socialisté se museli po předloňském nejhorším volebním vítězství chtě nechtě dohodnout na koalici s politickým hnutím majitele Agrofertu Andreje Babiše a s lidovci, jejich slovenští kolegové vládnou od jara 2012 sami, protože získali nadpoloviční většinu mandátů.

Na tankeru po řece Moravě. Vítejte v paralelním světě

Rejdařům v Rotterdamu a Hamburku, v Antverpách i Brémách asi zatrnulo, když se dozvěděli, že je o zisky připraví moravská konkurence, konkrétně nový přístav v Hodoníně. Severomořské přístavy dosud měly monopol na lodní přepravu z Číny a dalších zemí Dálného východu do Evropy, teď se však objevila nová „hedvábná stezka“, která zkrátí vodní cestu o dva a půl tisíce kilometrů.

Ukradené dětství

Některé zásadní změny si uvědomíte, až když se dotáhnou do extrému. Když slyšíte, že ministr školství se v rámci svého nového on-line projektu chystá očipovat školáky, aby mohli být pod nepřetržitou kontrolou, dojde vám, jak moc se za generaci proměnilo dětství. Kdy jste naposledy potkali devítiletého školáka, jak si šel sám něco koupit do obchodu?

Spása vítána s odporem

Nedávno se v polském parlamentu uskutečnila kuriózní debata. Někteří poslanci, asi ne bez souvislosti s napjatou politickou situací v regionu, si všimli, že Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která si v oficiálním kalendáři připomíná konec války 9. května. Tedy společně se zeměmi bývalého Sovětského svazu, nikoli o den dříve, jak je tomu ve zbytku Evropy. Svátek vítězství a svobody – jak byl pojmenován v roce 1945 – byl totiž natolik zapomenutý, že se nikdo ani neobtěžoval s tím, aby se datum změnilo. „Svátek je všeobecně považován za anulovaný,“ referuje lakonicky Wikipedie.

Potraviny zdraží. Politici proti řetězcům

Nejlepší, co světu dalo Německo, jsou supermarkety. Možnost rychle nakoupit jakékoli zboží i za cenu dostupnou pro příjemce dávek v hmotné nouzi je také největší společenskou změnou po listopadu 1989. Člověk si může přát víc, ale jistota, že sežene máslo nebo kilo jablek za pětadvacet korun ve slušné kvalitě a v kteroukoli denní dobu, také není k zahození.

Jak Šimáně k dominanci na Havlově letišti přišel

Značná část společnosti je přesvědčená, že posledních pětadvacet let patřilo k nejsvětlejším érám české historie, kdy jsme zažili svobodu, prosperitu a navzdory všem karambolům, přešlapům i skandálům jsme byli přesvědčeni, že jdeme správným směrem. Jsou ale také lidé, kteří tvrdí, že všechno bylo špatně a je potřeba začít úplně znovu.

Čeští cestovatelé, plačte

Nejvíce mrzí, když máte všechny předpoklady být úspěšní, a tu příležitost si necháte uniknout mezi prsty. Praha svou geografickou polohou v centru kontinentu a turistickou atraktivitou měla šanci stát se leteckou křižovatkou, jakou je v Evropě třeba německý Frankfurt.

Evropská tragédie, díl druhý

Vláda Bohuslava Sobotky stojí před stejným karambolem s evropskými dotacemi jako její předchůdkyně pod vedením Petra Nečase. Tuzemští politici si dosud nedokážou uvědomit základní pravidla, jak se evropské peníze kontrolují, a Nečasovi ministři je pochopili až v březnu 2012, kdy Evropská komise zastavila proplácení veškerých projektů.

Svéhlavé ledovce

Ledovce kolem severního pólu tají neočekávanou rychlostí, zatímco na jihu zeměkoule, v Antarktidě, plocha ledovců rekordním tempem roste. Přitom ještě nedávno naše klimatické modely podceňovaly obojí – tání na severu i zamrzání na jihu. Za této situace nás pochopitelně zajímá nejenom to, co se s ledovou pokrývkou děje, ale také to, zda umíme odhadnout klimatickou budoucnost.

Mašina Hillary

Minulá neděle přinesla asi nejméně překvapivou zprávu americké politiky roku 2015: Hillary Clintonová oznámila, že hodlá kandidovat na prezidentský úřad. „Tak ať už to máme za sebou“ – tato věta podle četných zpráv vystihovala náladu v jejím táboře už měsíce. Vystihuje silná místa i slabiny její kandidatury zároveň.

Povede aprílová dohoda k jaderné bombě?

Den po aprílu, po mnoha prodlouženích a mnoha odkladech, oznámili ve švýcarském Lausanne americký a íránský ministr zahraničí, že dosáhli příslovečného průlomu v jednání o íránském jaderném programu. To, co zveřejnili, není ještě dohoda, nýbrž pouze parametry definitivní dohody, na kterou si strany daly čas do června.

Fikce o české zemi, kterou rozděluje Rusko

Z veřejné debaty posledního roku máte pocit, že žijete v rozdělené zemi, cloumané schizofrenií, jestli patří na Západ, nebo na Východ. Ve společnosti, jejíž podstatná část je vstřícná k autoritářskému režimu Vladimira Putina a nechá se masírovat sílící sofistikovanou kremelskou propagandou, nebo má přinejmenším pro Moskvu a její imperiální choutky pochopení.