Komentáře

Komunisté dosáhli svého

Čeští komunisté zažívají dobré časy. Po historickém propadáku ve sněmovních volbách to může působit paradoxně. Ale až teď se na dohled přiblížilo naplnění jejich dlouhodobého úsilí – stát se respektovanou a plně etablovanou stranou, která může mluvit do výkonné moci.

21. února

20. února

19. února

18. února

Nemají na Trumpa nabito

V sobotu bylo na českém internetu možné číst titulky jako „Rusko se vměšovalo do americké politiky, uznal Trump pod tíží padlých obvinění“ (Novinky.cz). Bylo to zpravodajství o tom, že zvláštní vyšetřovatel, bývalý ředitel FBI Robert Mueller obvinil třináct ruských občanů a tři právnické organizace z ovlivňování voleb a politiky v USA, v první řadě prezidentských voleb 2016. Hlavní obětí ruské operace měla být favoritka těchto voleb Hillary Clintonová, do té míry se Muellerovo oznámení kryje s očekáváními demokratů, kteří se už přes rok navzájem utěšují, že to, co jim ukradlo volby, nebyly osobní kvality a slabiny obou kandidátů, ale Kreml. Jenže Trump se nemá pod čím hroutit, ta obvinění jemu osobně nijak nepřitěžují.

17. února

16. února

15. února

Boj katolíků o čest a přežití. V Číně

V době, v níž česká média věnují neúměrnou pozornost skupince několika odpůrců pražského arcibiskupa Duky, kteří se prostřednictvím dopisu s užitím hantýrky německých progresivních teologů 70. let dožadují „revoluce lásky a něžnosti“, píší světová média o boji, který lze nazvat v pravém slova smyslu vnitrocírkevním. Neběží tady o nic menšího než o osud jedné z nejzkoušenějších světových církví – to jest čínských katolíků, rostoucí několikamilionové komunity.

14. února

Euro. Blíž, než si myslíte

Sobotkův kabinet ratifikaci nedotáhl do konce, fiskální pakt odhlasoval jen Senát. Pokud teď Babišův kabinet fiskální pakt nastoluje znova, děje se to čistě z jeho vlastní vůle.

13. února

Málo elitářské české elity

Není na světě horší sebranka než české elity, musel by říci nezaujatý pozorovatel zdaleka poté, co by si důkladně prostudoval průběh veřejné debaty po letošních prezidentských volbách.

12. února

Čapí hnízdo po americku

Vyšetřování ruského zasahování do amerických voleb skýtá přízračnou podívanou. Složitý americký systém úředních postupů a norem provázejí úniky informací a mediální masáže, jež nám mohou připadat zcela české – jen výdělky právníků jsou vyšší.