Umění a kritika

Tóny pro podzim 2017

Možná ještě existují lidé, kteří blízké k Vánocům obdarovávají hudebními nosiči. A jistě je dost lidí, kteří čas od času cítí potřebu poslechnout si něco nového. Oběma skupinám vycházíme vstříc osobním výběrem redaktora Týdeníku Echo Ondřeje Štindla z nahrávek, které se objevily v posledních měsících. Primární orientace na skupinu životem trochu omlácených padesátníků je samozřejmostí.

Enter Shikari přiváží novou desku

Enter Shikari, čtyřčlenná anglická hudební skupina, která je označovaná za průkopníky takzvaného electronicoru, přiváží do Prahy svou pátou desku The Spark. Pro velký zájem byl jejich koncert dokonce přesunut do větších prostor. Navíc s nimi přijede britská rocková kapela Lower Than Atlantis a Astroid Boys, kteří hrají mix punk rocku, hardcore punku a hudebního stylu grime.

Apokalypsa jako otravná rutina

Stane-li se seriál velice úspěšným, může ho to vystavit nebezpečí. Produkční společnost a někdy i autoři mohou mít sklon protahovat ho do nekonečna nebo přinejmenším daleko za hranici únosnosti, kde se z díla kdysi třeba docela zábavného stane jen otravná a čím dál hůře zvládaná rutina.

Praha v renesanci a její hvězda Ferdinand

V Dějinách ošklivosti, té krásné sbírce bizarností a hrůz Umberta Eca, zaujme obraz italské renesanční malířky Lavinii Fontany, na němž je zobrazena mladá žena v drahocenném šatu. Její tvář však není tváří dívky, ale spíš nějakého přízraku, kombinace lidských a zvířecích rysů, především srsti, jež pokrývá její kůži jako nějaké kočce, vlčici či snad sově.

Něžné kanceláře

Na jižním svahu pod Petřínem, mezi ulicemi Holečkova a Kmochova, byla od roku 1985 proluka vzniklá při výstavbě Strahovského tunelu. Ačkoliv je místo nedaleko centra, mělo stále podivný ráz periferie, neboť stavba tunelu nabourala přirozenou urbánní strukturu.

Zamilovaný Shakespeare v divadle

Divadelní verze stejnojmenného filmu se dočkala prvního uvedení v Praze. Na pozadí záměny postav, velké lásky, omylů a nedorozumění, intrik i obchodních machinací se odehrává okouzlující fiktivní příběh o tom, jak vznikla zřejmě nejslavnější hra všech dob o nešťastných milencích – Romeo a Julie.

Dům v cihlové zahradě

Jednoznačnou hvězdou letošního ročníku České ceny za architekturu je Jihomoravský kraj. Mezinárodní porota nominovala 42 přihlášených staveb do užšího výběru, jižní Morava je zastoupena 10 realizacemi. Polovina nominací pochází z Brna, další z menších sídel.

Výstava o historii Václavského náměstí

Na patnácti panelech s historickými i současnými fotografiemi Martina Frouze, kresbami a citacemi si diváci připomenou historii nejvýznamnějšího českého náměstí. Dozví se třeba, že po náměstí jezdily trolejbusy nebo kde lze najít kus středověkého opevnění. Součástí výstavy budou i plány na revitalizaci náměstí od architekta Jakuba Cíglera.

Wabi Daněk: citlivý muž

Wabi Daněk umřel v listopadu, svádí to k sentimentálním výlevům. Autor Písně, co mě učil listopad, odešel zrovna v tenhle měsíc. A listopad v té skladbě skutečně představuje nějakou předzvěst, která se ozývá i uprostřed léta, někde tam je. Tiše a neustále přítomná, jako vědomí smrti v čase jara života.

Kluk, který nemusel být tak vzdorovitý

Mužští účastníci debaty o sexuálním obtěžování mohou být v očích některých svých ženských protějšků diskvalifikováni tím, že je v takové míře nezažili, případně zažili, ale většinou nikoliv v pozici člověka, na nějž si dovoluje někdo z pozice výrazné převahy, třeba také fyzické.

Hurts přiváží novou desku

Britské synthpopové duo založené roku 2009 a tvořené Adamem Andersonem a zpěvákem Theem Hutchcraftem se vrací do Česka. Uhlazené duo, které na pódiích vystupuje převážně v oblecích, k nám naposledy přivezlo album Surrender z roku 2015. V září 2017 ale vydali své už čtvrté studiové album s názvem Desire.

Nové Stranger Things – kouzlo ještě funguje

Velký a překvapivý hit se loni stal z osmidílné minisérie Stranger Things, jejíž na tomhle poli debutující autoři, bratři Dufferovi, dokázali pozoruhodně vybalancovat „osmdesátkovou“ nostalgii, velké množství odkazů a citací filmů té doby a zároveň vyprávění příběhu, který může stát sám o sobě.

Dva mocní muži, které miluje dav

Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar a čerstvě zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron „stáli modelem“ k dokumentárním portrétům, uvedeným na letošním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. Jsou to osobnosti v různých ohledech protikladné, jeden dávno za zenitem, druhý na samém začátku, jeden velmi „východní“ a venkovský, druhý stoprocentně „západní“ a městský, jeden s výrazným sklonem k autoritářství, druhý oddaný demokracii, nebo tak alespoň působící.

Gerold Becker: usměvavý dravec

Sexuální násilí, zneužívání, obtěžování je dnes velké téma – nemám v tomhle ohledu nějakou zásadní životní zkušenost, kterou bych mohl rozmnožit početná svědectví o prožitých příkořích (menší by se možná našla, ale nevím, co by si z jejich líčení mohl čtenář odnést, mě rozhodně nijak nepoznamenala). Zažil jsem ale několikadenní setkání s člověkem, který mnoha jiným tímhle způsobem udělal ze života peklo, dopustil se věcí snad až monstrózních.

Polská Lodž soupeří o Expo 2022

Sedmisettisícová Lodž v centrální části Polska je třetím největším městem země po Varšavě a Krakově. Někdejší centrum textilního průmyslu nazývané „polský Manchester“ nyní prochází zajímavou transformací a uchází se o pořadatelství světové výstavy Expo 2022.

The Kooks splní svůj dluh Praze

Britští The Kooks konečně odehrají v Praze svůj odložený květnový koncert. Kapela předvede výběr toho nejlepšího ze své diskografie, ale i několik nových kousků. The Kooks sami sebe označují jako popovou kapelu, škatulkováni jsou jako indie pop-rock, ale jejich záběr je daleko širší.

Vlak kultury spojí Drážďany s Prahou

V rámci spolupráce Národní galerie v Praze se Státní uměleckou sbírkou Drážďany bude mezi oběma městy projíždět Vlak kultury. Na trase se do konce roku ukáží významní umělci obou zemí. Jako první vyrazí z Drážďan Durs Grünbein, jenž ve vlaku představí svou novou sbírku básní Zündkerzen a autobiografickou knihu Die Jahre im Zoo.

Připrav se na soud, lidstvo

Na to, aby se film dal označit za nefalšovanou kinematografickou katastrofu, musí dosáhnout určitých parametrů a děje se to velice vzácně. Protože katastrofální film není nějaký všední, nudný film, natočený podle otravného scénáře variujícího mnohokrát použité postupy, režírovaný cynikem těsně před penzí a hraný somnambulními herci.

Vražda ve světě ztracených

Scenárista a herec Taylor Sheridan je rostoucí hollywoodská hvězda, dokáže příběhy založené na klasických filmových žánrech a dodat jim přitom svěžest a současnou relevanci, vybudovat přímočarý příběh, naplnit ho výraznými situacemi i velmi životně působícími postavami, zasadit ho do velmi přesvědčivě působícího světa.

Lid: neuchopitelný a nepřítomný

Lid promluvil, píše a říká se po volbách. Někdy bych si po nich s tím lidem rád promluvil já (text vznikal ještě před sněmovními volbami). Ale vím, že to asi nepůjde. Ten lid je totiž dosti neuchopitelná postava. Lidé mojí a starších generací toho o něm vyslechli hodně, slovo lid jim mohlo znít docela hrozivě. V časech dětství jsem například věděl, že v zemi tomu lidu patří hodně, vlastně všechno.

Hrdinové přírody na filmovém plátně

Filmaři z BBC už několikrát dokázali, že zázraky přírody dokáží zachytit lépe než kdokoliv jiný. Nejnovější snímek z jejich produkce BBC Earth Films představuje nezapomenutelné hrdiny: mládě zebry snažící se překonat rozvodněnou řeku, rodinu vorvaňů, kteří s oblibou pospávají ve svislé poloze, nebo lenochoda toužícího po lásce.

Krémové květy intimních nálad

Hromadná výstava českého impresionismu v hradní Jízdárně, to je ne sázka, to je střelba na jistotu. Lidí jako máku, ve všední den odpoledne plno, solidní městský patriciát i lid prostšího typu, paní a pánové si s dojetím prohlížejí obrazy, jež v nich evokují náladu poetických chvil vlastních životů, ten vlahý dojem, kdy vše ztichne a ponoří se do ticha a krásy. Ach, škoda, že už se tak nemaluje…