Schůzka Trumpa s Kimem a dvě bizarní videa

Co se skrývá pod summitem

Na setkání Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem se snesla vlna skepse i kritiky a je pochopitelné, proč. Pokud jde o „optiku“, tedy to, jak summit vypadal, Trump krátce poté, co se na summitu G 7 choval k lídrům demokratických velmocí jako k nepřátelům, pěl chválu na postavu, jež si plně zaslouží staromódní označení „tyran“.

Sestavování vlády

Kandidáti na ministry se představili Zemanovi. Proti Malé je vedena kampaň, tvrdí Babiš

U prezidenta Miloše Zemana se v Lánech vystřídali nováčci ve vládě. Schází se u něj poté, co mu premiér Andrej Babiš dodal oficiální seznam členů vlády, včetně europoslance Miroslava Pocheho v čele diplomacie. Během dne Zeman jednal s navrhovanými šéfy resortů spravedlnosti, průmyslu, práce a sociálních věcí a kultury. Jako první v půl dvanácté Zeman přijal Taťánu Malou, která by se podle návrhu měla stát ministryní spravedlností. Opozice jí vyčítá hlavně střet zájmů kvůli spoluvlastnictví insolvenční společnosti a nedostatečné vzdělání.

E-občanky dostanou lidé od července do 24 hod

(iDnes.cz) A to v Praze na pracovišti MV v ul. Na Pankráci 72. Dospělé to bude stát 1tis. Kč, děti 500 Kč. Podobně lze oba průkazy získat do 5 prac. dnů i na úřadech obcí s rozšíř. působností, a to za 500 a 300 Kč. Od 8.7. bude možné s e-občankou využívat služeb elektr. portálu veř. správy a vyřídit si  např. potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku trestů nebo z bodov. hodnocení řidiče. Portál podle premiéra Babiše zatím nabídne 37 služeb. Do půle r. 2020 budou muset všechny úřady, které poskytují nějaké on-line služby, umožňovat přihlášení obč. průkazem. Do budoucna by mělo být podle min. vnitra Lubomíra Metnara možné prostř. portálu platit též poplatky, pokuty a daně.

 • 17:22
  Češi hodnotí ekonomiku nejlépe za 19 let
 • 16:34
  Agrofert se domluvil se zeměďelcem Radou
 • 15:23
  Lékárny Pilulka mezir. zvýšily tržby o 73 %
 • 14:17
  ÚOHS schválil vstup CITIC do CEFC
 • 13:50
  Češi mění zaměstnaní i kvůli malému uznání
 • 13:26
  Bakala neuspěl se stížností u ÚS
 • 12:45
  Důvěra v čs. ekonomiku v červnu vzrostla
 • 11:37
  Čs. Google a nový portál pro startupy
Dva knižní soubory korespondence ze dvou totalit

Když si dopisují básníci

Česká literatura je náhle bohatší o dva knižní soubory korespondence vedené výraznými osobnostmi našeho písemnictví. Všichni čtyři odesílatelé-adresáti už jsou mrtvi, i když od odchodu posledního z nich nás dělí teprve měsíce, ne roky. Prvním svazkem, budeme-li postupovat chronologicky podle dat dopisů, je Ve znamení „jadis“… / Vzájemná korespondence Jana Zahradníčka a Františka Hrubína z let 1937–1950, druhým pak Když klec je pořád na spadnutí / Vzájemná korespondence Antonína Přidala a Jana Zábrany z let 1963–1984.

Marek Škubal

Červem mrtvé tělo ožívá

Marek Škubal je na české výtvarné scéně výjimečná postava. Jeho nesmírně precizní, fantaskní, magická a přiznejme i morbidní tvorba ale možná naznačuje, kam se bude ubírat umění. Možná jde směrem k hledání nečekané krásy ve věcech strašlivých, ba odporných.

Werner Weidenfeld

Trumpova Amerika chce mezi nás vnášet zmatek

Jedním z určujících fenoménů mezinárodní politiky je dnes napětí mezi Spojenými státy a Německem. To patřilo během studené války k nejbližším spojencům Washingtonu, po roce 1989 vztah sice procházel různými výkyvy, ale za vlády Baracka Obamy se zdálo všechno opět normální. Od ledna 2017, kdy do Bílého domu vstoupil Donald Trump, ale nemine měsíc, aby ho různí němečtí hodnostáři veřejně nekritizovali.

Tomáš Zábranský

K měkkým drogám my Češi máme predispozici

Naši teenageři jsou největšími svátečními kuřáky konopných drog – marihuany a hašiše – v Evropě. To se opakuje už několik let, letošní Evropská zpráva o drogách, vydaná minulý týden Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), konstatuje, že 37 procent Čechů ve věku od 15 do 16 let aspoň jednou za poslední rok vyzkoušelo tzv. měkkou drogu.

Hosté
 • Dušan Tříska
 • Lubomír Zaorálek
 • Seoung-hyun Moon

K bezjaderné Koreji je cesta dlouhá, ale díky Trumpovi se na ni nastoupilo

Jak hodnotit výsledky summitu amerického prezidenta a severokorejského vůdce v Singapuru 12. června? Ze schůzky Donalda Trumpa s Kim Čong-unem vzešlo komuniké, v němž je řeč o bezpečnostních zárukách pro Severní Koreu i o nových mírových vztazích (ovšem nikoli o mírové smlouvě). Jako vzdálený cíl komuniké zmiňuje jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově.

Hosté
 • Michal Vrablík
 • Petr Fiala
 • Antonín Nechvátal

Je medicína už nenávratně ztracena?

„Míra znechucení mladých kolegů nad stávajícím stavem zdravotnictví se ukázala natolik vysoká, že nikdo nehodlá trávit volný čas diskusí na toto téma,“ odmítli představitelé spolku Mladí lékaři účast v Salonu Týdeníku Echo o útěku personálu z nemocnic. Jiní doktoři tento postoj chápou, přesto se nevzdávají naděje, že se poměry ještě mohou zlepšit.

Brát si do postele pro jistotu právníka?

Ve Švédsku bude muset každá dvojice mít před sexem podepsaný souhlas, jinak hrozí obvinění ze znásilnění. Tahle zpráva se v posledních týdnech rychle šířila mezi českými uživateli sociálních sítí. Nový švédský zákon nic takového nepřikazuje, zavádí ale nutnost tzv. afirmativního konsentu, souhlasu vyjádřeného slovně nebo tělem.

Hosté
 • Miroslav Linhart
 • Jaroslav Nedvěd
 • Lukáš Makovský.

Byty nám zdražuje neschopnost politiků

Česko má v poměru k platům nejdražší byty z celé Evropy. Na koupi bytu o rozloze 70 metrů čtverečních bylo podle studie poradenské firmy Deloitte Property Index, která dlouhodobě srovnává ceny rezidenčních nemovitostí v řadě evropských zemí, potřeba skoro jedenáct průměrných ročních platů. V Nizozemsku, kde jsou ze sledovaných zemí byty nejdostupnější, to bylo 4,4. V Německu 4,7, v Polsku 7,7, v Maďarsku 8 a ve Velké Británii, známé velmi drahými realitami, 10 ročních platů.

Hosté
 • Petr Placák
 • Luděk Marks
 • Miloš Doležal
 • Martin Machovec

V mládí jsem snil, že uvidím Bezděz z druhé strany

Veřejný Salon Týdeníku Echo na pražském knižním veletrhu Svět knihy se uskutečnil v pátek 11. května v poledne ve znamení setkání mužů, kteří chodí rádi krajinou. Básníci Petr Placák, Luděk Marks a Miloš Doležal a literární historik Martin Machovec se obvykle setkávali na poutnických výpravách po krajině, nyní usedli k jednomu stolu v Průmyslovém paláci na Výstavišti. Jde o zkušené poutníky, kteří nejkrásnější chvíle svého pozemského života promarnili bezcílným potulováním se po Čechách, případně přilehlými končinami. Jde o staré přátele, čemuž odpovídá i družnější forma hovoru. Máme za pravděpodobné, že takhle dobře se na žádné besedě knižního veletrhu nebavili.