Patří ještě Hašek na Hrad?
Jedny z prvních politických vzpomínek, které mám, se váží ke slavnému plakátu Havel na Hrad, který před koncem roku 1989 visel dokonce i u nás v pražských Modřanech, tedy na tehdy pořád ještě čerstvě dostavěném sídlišti určeném primárně pro zaměstnance policie a jejich rodiny, protože přes hlavní cestu sídlila Vysoká škola SNB. Paradox propojení oné školy se zmíněným plakátem mi jako klukovi nedocházel, ale pamatuji si, jak silně na mě působil vizuál plakátu.
Další katastrofa pro Česko
Česko zasáhla povodňová kalamita. Byla očekávaná, varovalo se před ní, a stejně způsobila obrovské škody. Nejvážnější situace byla v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku v sousedním kraji Olomouckém. Hejtmani těchto i dalších krajů končí symbolicky své funkční období další katastrofou, se kterou se budou muset vypořádat. A s nimi i zbytek republiky.
Kokain a třináct ran do hrudi. Dokument znovu otevírá zapomenutý případ ubodané Anety
Před deseti lety zemřela za podivných okolností třiadvacetiletá Aneta Rodová. Případ budí dodnes kontroverze, přestože policie případ uzavřela s tím, že šlo o sebevraždu a že si dívka třináct ran nožem způsobila sama. Tvůrci dokumentárního filmu, který údajně přichází s novými šokujícími důkazy teď tvrdí, že mohou dosavadní policejní verzi rozbít.
Rozpočtové plány vlády odnesla voda
(ČT, E15, HN, SZ, Pr, MFD) Resort financí připraví kvůli povodním novelu letoš. stát. rozpočtu, deficit se zvýší o 30 mld. na 282 mld. Kč. O 10 mld. by se měly zvýšit i výdaje stát. rozpočtu na příští rok, jeho schodek by měl být 240 mld. Kč. Novelu i příští rozpočet by měla vláda schválit příští týden, řekl MF Zbyněk Stanjura (ODS) po 1. jednání vládní prac. skupiny pro financování škod způsobených povodněmi. Ministr považuje 30 mld. Kč potřebných v letoš. roce za horní hranici odhadu. Pokud budou nakonec škody nižší, deficit se podle něj úměrně sníží. Stanjura dodal, že neuvažuje o vytvoření spec. daně, jejíž výnos by sloužil k pokrytí škod po záplavách. Peníze stát získá dodateč. vydáním dluhopisů. Zda to budou spec. povodňové, nebo běžně vydávané, ministr zatím neupřesnil. Též avizoval jednání s opozicí o harmonogramu a proceduře schválení novely letoš. rozpočtu. Podle něj by se to zřejmě stalo ve stavu legisl. nouze. Hnutí ANO s dluhopisy souhlasí. Navrhuje mj. okamžitě spustit kurzarbeit pro zaměstnavatele, jejichž firmy nemohou být po povodních v provozu.
-
20. 9. 2024ČD – tržby vzrostly, zisk se snížil
-
20. 9. 2024Do zoo megatrolejbusem
-
20. 9. 2024Výsledky boje s nelegální reklamou – k pláči
-
20. 9. 2024Benzin je nejlevnější za skoro 3 roky
-
20. 9. 2024Otis propustí většinu lidí
-
20. 9. 2024Lékaři odkládají protest
-
20. 9. 2024Studenti učí studenty: Nový typ školy v Praze
-
20. 9. 2024I školní soutěže budou olympiády
Vzali jsme na sebe roli špinavce
Do popředí české veřejné debaty se vrací ekonomika. Návrh státního rozpočtu na příští rok v sobě ukrývá schodek 230 miliard korun, kumulovaný oficiální schodek vlády pětikoalice tak na konci jejího mandátu dosáhne 1,13 bilionu korun. Rozpočet je takzvaně prorůstový v situaci mírného oživování ekonomiky (například v druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 0,6 procenta), zato průmysl i stavebnictví v podobném objemu padají. To, že rozpočet je poslední, znamená, že Fialově vládě už ekonomové mohou vystavit konečné vysvědčení.
My z východu už jsme to všechno jednou zažili
Ze zglajchšaltované CDU donedávna vyčnívala postava Arnolda Vaatze. Politický vězeň Honeckerova režimu, posléze zemský ministr životního prostředí a nakonec místopředseda poslanecké frakce strany v Bundestagu, je téměř dokonalý protějšek jiné východoněmecké kariéry v téže straně, Angely Merkelové.
Polsko v kafkovském mezidobí
Je to již téměř jedenáct měsíců od parlamentních voleb v Polsku. Konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) odešla do opozice a vlády se ujala koalice vedená liberální Občanskou platformou Donalda Tuska. O současné politické situaci hovoříme s Maciejem Szymanowským, bývalým novinářem a diplomatem a donedávna ředitelem Institutu maďarsko-polské spolupráce Wacława Felczaka.
Umění direktů a háků
O tom, že malíř a sochař Jiří Sozanský (nar. 1946) chová lásku k boxu, a to nikoli platonickou, obdivovatelé jeho umělecké tvorby snad vědět nepotřebují (mimochodem, možnost spatřit nové dílo pražského rodáka se naskytla 21. srpna t. r., kdy byla na Kampě poblíž galerie založené Medou Mládkovou slavnostně odhalena působivá dvojplastika připomínající oběti sovětské agrese v roce 1968 i tuzemské policejní brutality o rok později).
Salon
- Téma: Debata k stému výročí narození Josefa Škvoreckého, inženýra lidských duší
- Téma: Máme mít státem garantované právo na ukončení života?
- Téma: Debata o souvislostech mezi zatčením Pavla Durova a snahami svázat internet
- Téma: Debata o Ukrajincích u Kursku
- Téma: Debata o slovenských kulturních vyhazovech a revanši jako formě politiky
-
Alena Přibáňová
-
Sylva Fischerová
-
Michal Přibáň
-
Tomáš Mazal
-
Jaroslav Rudiš
Miluju tuhle Dannyho trapnost
Zanedlouho se bude připomínat stovka Josefa Škvoreckého, tedy sto let od jeho narození. My, jeho čtenáři, na to myslíme, ale ruku na srdce, nejsme si jisti, jestli nás náhodou neubývá a jestli se i Škvoreckému nestalo, že odchází kamsi do zaprášených fošen…
-
Tomáš Hříbek
-
Jan Polák
-
Ondřej Kopecký
-
Milan Hamerský
-
Ondřej Šmigol
Protože už nechci žít
V návaznosti na nedávnou sebevraždu herce Karla Heřmánka a vlastně i na smrt Alaina Delona budeme mluvit o stále nevyřešeném tématu, našem právu na eutanazii. Ta je povolená jen v hrstce států světa, kromě Nizozemska například v Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Rakouska, Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou. Téma pro Salon Echa.
-
Otakar Foltýn
-
Daniel Steigerwald
-
Daniel Vávra
-
Dalibor Balšínek
-
Daniel Kaiser
Koho zavřeme příště?
Bouři vzbudilo o předminulém víkendu zatčení Pavla Durova na letišti u Paříže. Durov je zakladatelem a výlučným majitelem velké sociální sítě Telegram, která přerostla území bývalého Sovětského svazu a dnes se pyšní 900 miliony uživatelů po celém světě. Francouzská policie Durova viní z toho, že na Telegramu umožňuje kriminální činnost, jako jsou obchod s drogami nebo dětská pornografie. Mnoho lidí, například Elon Musk, naopak zásah proti Durovovi považuje za bezprecedentní útok na svobodu projevu. Téma pro Salon Echa.
-
Pavel Macko
-
Richard Stojar
-
Jan Kofroň
Ruské červené linie jsou v našich hlavách
Již tři týdny operují ukrajinské síly v Kurské oblasti. Jde o první invazi na ruské území od druhé světové války. O tom, co to znamená pro vývoj války na Ukrajině, debatují slovenský generál ve výslužbě Pavel Macko, bezpečnostní analytik z Univerzity obrany Richard Stojar a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Jana Machalická
-
Deana Jakubisková-Horváthová
-
Jaroslav Daniška
-
Jiří David
-
Pavel Kalina
Pravda je jako včelí žihadlo. Bývá uprostřed
Někde to i uprostřed horkého léta mají rádi ještě více horké. Zdá se, že třeba na Slovensku… Odkud přicházely minulý týden zprávy o tom, jak je společnost na nohou, na náměstích se protestuje, píší se petice, solidarizují se čeští umělci. Svobodná kultura je totiž v ohrožení. Příčinou či záminkou je odvolání ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličky a ředitelky Slovenské národní galerie Alexandry Kusé. Odvolala je ministryně kultury Martina Šimkovičová. Jde o to, že ty dva „vyhazovy“ znamenají něco jiného než jen dva vyhazovy.