Události

Zásadní schůzka k Babišovu střetu zájmů. Brusel jedná s ČR o zemědělských dotacích

Zásadní jednání k zemědělskému auditu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se dnes koná v Bruselu. S Evropskou komisí budou jednat zástupci zemědělského fondu SZIF a ministerstev financí, zahraničí a především zemědělství. O tom, co na jednání zazní, hodlá SZIF informovat ve středu. Shodou okolností dnes pořádá dočasná senátní komise pro vyhodnocení auditů seminář na téma „střet zájmů“.

Babiš zneužil vládní ostudu s předraženým e-shopem na dálniční známky ve vlastní PR

Bylo to zamýšlené jako akce, která měla poukázat na absurdnost částky 401 milionů, kterou se chystala vláda utratit za systém elektronických dálničních známek. Místo přiznání vlastního selhání však premiér Andrej Babiš (ANO) zneužil hackathon, během něhož přibližně stovka ajťáků naprogramovala e-shop zadarmo, ve svůj vlastní prospěch. Veškerou zodpovědnost za možná předraženou zakázku premiér hodil na své vlastní úředníky.

27. ledna

West Ham nabízí za slávistu Součka rekordní půlmiliardu korun

Anglický West Ham podle médií zvýšil nabídku na slávistického fotbalistu Tomáše Součka. Sedmnáctý tým Premier League je údajně Pražanům ochotný za čtyřiadvacetiletého reprezentačního záložníka zaplatit rovnou 17 milionů eur (429 milionů korun), případně až okolo 20 milionů eur (přes půl miliardy korun) v případě, že by v klubu nejprve hostoval.

Pražská koalice opět ve sporu. Tentokrát kvůli zakázce DPP

Pražskou koalici zmítají spory téměř od počátku jejího vzniku a to především mezi Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN). Nejnověji kvůli zakázce Dopravního podniku (DPP) za 14,6 miliardy bez výběrového řízení. Koaliční partnery proto čeká v pondělí další kolo dohodovacího řízení, v rámci něhož si navzájem ujasňují kompetence jednotlivých radních.

Zimní provoz MHD v Praze je horší než v létě. Dopravnímu podniku chybí řidiči

Praha v lednu a únoru omezila hromadnou dopravu a v některých případech je omezení dokonce horší než o letních prázdninách. Město upozorňuje na nižší počet cestujících než v prosinci, přesto druhým dechem přiznává, že za omezení může také nedostatek řidičů autobusů. Kritikům se nelíbí, že jsou omezeny některé autobusové linky, u kterých nemají cestující jinou alternativu. Intervaly u takových spojů přitom mohou činit až dvě hodiny.

„Zbytečné a nebezpečné“. Důchodci a matky s dětmi se nemusí dostat k penězům na bydlení

Na jedné straně se vláda Andreje Babiše prezentuje vstřícností a velkorysostí k seniorům, na druhé však zpřísňuje podmínky pro různé dávky, které důchodci využívají. I přes neustálé zvyšování důchodů totiž senioři využívají ke svému životu příspěvek na bydlení. Plánuje se však, že podmínky pro jeho získání notně přitvrdí. Na novelu z pera ministerstva práce upozorňuje Platforma pro sociální bydlení, podle které je zamýšlená změna zákona zbytečná a kromě důchodců dopadne tvrdě i na matky s malými dětmi. Novela v současné době ještě není schválená vládou, s její účinností se však počítá už na příští rok.

26. ledna

Ajťáci spustili eshop k dálničním známkám. Zakázku zvládli přes víkend zadarmo

Skupině 60 dobrovolníků se podařilo za víkend a zadarmo vyrobit informační systém k elektronickým dálničním známkám. Původní zakázka stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Podle odborníků i politiků byla výrazně předražená, měla vyjít na 400 milionů korun. Systém je dostupný na webu ferznamka.cz ve čtyřech jazykových mutacích.

Vnitro může zadat miliardovou zakázku na vysílačky bez soutěže, rozhodl ÚOHS

Antimonopolní úřad rozhodl ve prospěch ministerstva vnitra ve sporu o modernizace komunikační sítě v integrovaném záchranném systému. Zakázku v hodnotě 3,1 miliardy korun chce ministerstvo zadat bez soutěže stávajícím dodavatelům, na což si kvůli diskriminaci stěžovala společnost Nordic Telecom. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však námitky společnosti odmítl. Informoval o tom server iRozhlas.cz s tím, že rozhodnutí zatím není pravomocné.

Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, oznámil Havlíček

Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, řekl v neděli nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Spolu s problematickou zakázkou na IT systém tak skončí i tendr na distribuci vinět, jehož odhadovaná cena byla přes 477 milionů korun. Tendr byl podle něj vypsán nelogicky. Všechny zakázky k systému budou přepracovány.

Ministerstvo potvrdilo hospitalizaci Čecha kvůli koronaviru. Je v nemocnici ve Vietnamu

Čech s podezřením na nákazu by měl být hospitalizován v nemocnici ve vietnamském Danangu. Uvedl to vietnamský zpravodajský portál VnExpress. České ministerstvo zahraničí hospitalizaci Čecha deníku Echo24 potvrdilo. „Nákaza se u něj zatím neprokázala. Pacient byl hospitalizován z preventivních důvodů,“ uvedla mluvčí Zuzana Štíchová pro Echo24. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se přítomnost nákazy nepotvrdila.

Nový koronavirus se šíří stále rychleji, podezření na infekci hlásí už i Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus – čínskou letušku – v neděli oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

25. ledna

24. ledna