Události

Trump schválil vojenský rozpočet, poslední slovo má ale Kongres

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě podepsal zákon o vojenském rozpočtu na příští rok, který počítá s uvolněním 700 miliard dolarů (15,3 bilionu korun) pro potřeby armády. O faktickém financování ozbrojených sil ale rozhodne až Kongres, který musí nejdřív odhlasovat zrušení šest let starého zákona omezujícího financování armády částkou 549 miliard.

Vyhrožovali, že mě pověsí. Okamuru budeme žalovat o miliony, říká Zdechovský

Na europoslance Tomáše Zdechovského se snesla sprcha nenávistných reakcí. A to poté, co o něm a dalších europoslancích nepravdivě tvrdil šéf SPD Tomio Okamura, že v Bruselu hlasovali pro uvalení sankcí na ČR kvůli odmítání uprchlických kvót. Kvůli tomu už podal Zdechovský spolu s dvěma lidoveckými europoslanci trestní oznámení na Okamuru i na neznámého pachatele, nyní chystá další. „Až budeme podávat žalobu na ochranu osobnosti na Tomia Okamuru, z těch 12 kolegů, kterých se to týká, se minimálně osm přidá. Budeme ho žalovat o miliony.“

Babišův velký den. Jede s ministry k hrobu TGM, pak na Hrad a „makat“

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenuje novou vládu, kterou sestavil vítěz voleb, šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jak chce pro menšinovou vládu hledat podporu, zatím není jasné, žádná z dalších sněmovních stran ji podpořit nechce. Babiš ale už dříve avizoval, že vláda začne „makat“ i bez důvěry. Ještě ten samý den uvede do úřadu sedm nových ministrů či těch, kteří mění resort.

Premiéra Echo TV: jako první kandidát se představil Mirek Topolánek

Echo TV má za sebou první natáčení. Do redakce na Malé Straně přijel prezidentský kandidát Mirek Topolánek, se kterým vedla rozhovor analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Dvacetiminutový záznam budete již brzy moci zhlédnout na Echo24. Premiérové natáčení proběhlo pod dohledem kamer České televize, reportáž odvysílá pořad Newsroom tuto neděli večer na ČT1.

12. prosince

Facebook slíbil danit ve 30 zemích. Neznamená to ale, že začne platit víc

Americká společnost Facebook po tlaku veřejnosti a některých evropských vlád změní způsob, jakým odvádí daně. Více příjmů z reklamy začne danit v zemích, kde je vydělala, oznámil v úterý finanční ředitel Dave Wehner. Podle něj to zvýší transparentnost. Experti ale upozorňují, že to nutně neznamená, že Facebook začne skutečně platit víc na daních. Firma dosud přiznávala příjmy prostřednictvím své mezinárodní centrály v Irsku.

Při kmenových střetech zemřelo 170 lidí. Jižní Súdán hlásí výjimečný stav

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir vyhlásil výjimečný stav ve třech státech v centrální části země, kde si násilnosti mezi kmeny vyžádaly za poslední týden nejméně 170 mrtvých a na 200 zraněných. Do regionu byla povolána armáda, která má podle příslušného příkazu, jež prezident vydal v noci na úterý, zajistit okamžité odzbrojení soupeřících stran.

SPD nechce do velké koalice, zvažuje nezvyklý model

Příští německá vláda by podle předsedy sociální demokracie (SPD) Martina Schulze mohla být postavena na zcela nezvyklých základech. Koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové by měla dohodu jen o některých programových bodech, které by společně prosazovala v parlamentu. V dalších by se strany mohly chovat jako opoziční. Politici CDU ale pro takovou formu spolupráce vyjadřují jen málo pochopení.

Důkaz dobrých vztahů? Jmenoval jsem Slováka premiérem, pochlubil se Zeman u Kisky

Prezident Miloš Zeman v úterý zahájil návštěvu Slovenska, která je jeho poslední zahraniční cestou ve stávajícím funkčním období. Na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě jej přátelsky uvítal jeho slovenský kolega Andrej Kiska. Společnou tiskovou konferenci zakončil Zeman bonmotem, že důkazem dobré spolupráce je jmenování Slováka Andreje Babiše premiérem.

Rusnokova prognóza: euro za 20 korun. Je šéf ČNB realista, nebo snílek?

Dvacet korun za euro? To je kurz, se kterým by podle guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka měli Češi počítat, pokud přijmou euro. Zatímco ekonomický expert ČSSD říká, že je to kurz reálný, jeho oponent z ODS to považuje za nesmysl. Lidé i politické strany jsou navíc převážně proti zavedení společné evropské měny. Na rozdíl od ředitelů tuzemských firem, kteří si euro přejí.

11. prosince

Obrat e-shopů by dnes měl dosáhnout miliardy Kč

Obrat českých internetových obchodů by v pondělí měl dosáhnout v předvánočním období vrcholu. Uvedla to Asociace pro elektronickou komerci s tím, že očekává dosažení jedné miliardy korun. Za celý týden by obrat e-commerce měl přesáhnout čtyři miliardy korun. Celkem Češi utratí za Vánoce v e-shopech přes 38 miliard korun. Asociace to uvedla v tiskové zprávě.

Výbuch v New Yorku. Zraněni čtyři lidé včetně pachatele

Při výbuchu na Manhattanu v New Yorku byli v pondělí zraněni čtyři lidé, z nichž jeden zřejmě explozi způsobil. S odvoláním na členy městského hasičského sboru to oznámila agentura AP. Pachatel měl podle policejních zdrojů na svém těle připevněnou trubkovou výbušninu, která explodovala. Policie muže zadržela, jeho život není ohrožen.

Německý správce chce od ČR vrátit naftu za miliardu korun. Hrozí žalobou

Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka vrátit naftu za miliardu korun, která byla uložena ve skladu v německém Kraillingu a kterou Správa státních hmotných rezerv (SSHR) teprve nedávno přivezla s jeho souhlasem do ČR. ČTK to řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Möllen poslal správě předžalobní výzvu, ve které po Česku požaduje, aby uznalo, že nafta patří jemu jako správci. Lhůtu pro vydání nafty nebo její náhrady stanovil na 27. prosince.

Meziroční inflace v listopadu zpomalila na 2,6 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 2,6 procenta z říjnových 2,9 procenta. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 procenta, což ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot v dopravě.

Zadlužená kladenská huť Poldi půjde do konkurzu

Zadlužená kladenská huť Poldi půjde do konkurzu. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování, výroba už měsíce stojí a zaměstnanci nedostávají výplaty. Zhruba 150 zaměstnanců Poldi a její sesterské společnosti Poldi Trade čeká propouštění. Insolvenční správce Adam Sigmund uvedl, že se bude snažit prodat huť jako celek, aby se co nejvíc uchovala její hodnota a v budoucnu mohla být výroba případně obnovena.