Komentáře - 25. listopadu

Duka jako progresivisté

Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, řekl kardinál Dominik Duka v neděli v Partii na Primě v reakci na rozhodnutí soudu, který odmítl jeho žalobu na brněnská divadla, jež uvedla představení režiséra Olivera Frljiče, v jednom z nich mimo jiné postava Ježíše znásilňovala muslimskou ženu.

24. listopadu

Zchladit si žáhu na Dalíkovi

Bývalý Dalíkův kamarád a sponzor Mirek Topolánek může být předpojatý, nicméně tady jsou pro jeho tvrzení, že to byla „justiční prasárna“, jisté důvody. Jmenujme aspoň dva.

23. listopadu

22. listopadu

Obluda v Jablonci zvítězila

V Jablonci nad Nisou, v tom městě, které se kdysi proslavilo bižuterií, jeden takový klenot bijou právě rozežraly sbíječky a rozjezdily buldozery. Jedna z několika nejzajímavějších a nejcennějších staveb města, bývalý zámeček Schlaraffia, byl s heroickým barbarstvím srovnán se zemí. Majitel pozemku se tolik snažil, aby ho zachránil, že léta usiloval o jeho demolici, až se mu to podařilo.

21. listopadu

Pozor! Někdo se zachoval normálně!

Ač světonázorů jsou různých, jedno mají uživatelé sociálních sítí společné. Často se tam chodí utvrdit v přesvědčení, že svět se skutečně zbláznil. A většinou jsou úspěšní, vždycky se něco najde. Najdou se ale vzácné momenty, v nichž to, co nejprve působí jako exemplární příklad postupujícího šílenství, se změní ve svůj protiklad, důkaz toho, že svět zas až tak šílený být nemusí.

20. listopadu

Business s rudou tváří

Když Daryl Morey, manažer houstonského basketbalového klubu Rakety, usedl před měsícem ke Twitteru, nemohl tušit, že za chvíli rozpoutá bouři, jejíž ozvěna se rozlehne po celém světě.

19. listopadu

Letná navždy?

Před necelým půlrokem, po první masové Letné, se zdálo, že vzniká široké lidové hnutí, které může nastartovat odcházení Andreje Babiše. Dalo se předpokládat (v té představě žil i autor tohoto textu), že podzim bude pro premiéra po všech stránkách horký. Odvrátí se od něj oportunisté, Babiš se pod tlakem bude dopouštět chyb, začne být ještě ublíženečtější a vyhrožovat napravo nalevo, preference půjdou dolů.

18. listopadu

17. listopadu

16. listopadu

Revolucionáři vhodní a nevhodní

Vládní kampaň HateFree Culture, která je přes všechny politické změny posledních let kupodivu dál součástí Agentury pro sociální začleňování, se v těchto pohnutých listopadových dnech připojila ke všem těm, kdo mají potřebu zaujmout stanovisko k 30. výročí Listopadu. Představitelé kampaně s pomocí několika známých tváří, jako je Martha Issová, upozorňují, co že se v posledních letech nestalo: státní symboly, „zejména pak barvy české vlajky, tedy trikolora“, jsou zneužívány některými zájmovými skupinami „k vyčleňování některých skupin obyvatel“.

15. listopadu

14. listopadu

Angažovaná píseň testuje odolnost

V sobotu se na pražské Letné bude demonstrovat proti současné vládní garnituře a všemu možnému dalšímu, minule se protestu účastnily statisíce lidí, i teď se čeká vysoká účast. Jako člověk s protesty sympatizující bych měl k šestnáctému listopadu vzhlížet s nadějeplným očekáváním.

13. listopadu

Kudy dál

Před třiceti lety vypukla revoluce, která ukončila socialistický experiment budování komunismu. Experiment napáchal fatální morální škody na společnosti, přinesl bezpráví, nespravedlnosti, zločiny, změnil společenské vztahy a ekonomicky zdecimoval tehdejší Československo.

12. listopadu

Proč se spokojíme s málem

Zachytit atmosféru doby a DNA společnosti je těžká disciplína. Přesahuje obory. Pro úspěch v ní nestačí být výborným historikem, sociologem, politologem nebo ekonomem a umět precizně pracovat s daty a prameny. Chce to hlavně dobrý postřeh, hodně zkušeností nikoli z knihoven, ale z reálných setkání s lidmi. A pak odvahu ke zjednodušení, že vás kritici budou peskovat za to, že jste povrchní. Přehnaně zobecňujete a zjednodušujete něco, co se přece dá vždycky na nějakém detailu nějak vyvrátit.