Eseje

Nejdražší, nejzbytečnější

Metro Dejvická–Motol je jednou z nejpodivnějších tras metra nejen v Praze, nejen v Evropě, ale možná na celém světě. Připomněla to originální zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, působivější je ovšem výlet do nových stanic.

Nový vrchol ruského vandalismu

V Moskvě došlo v polovině srpna k dalšímu fyzickému útoku na umělecká díla znázorňující Krista nebo Jana Křtitele způsobem, který někteří „pravoslavní aktivisté“ považují za „urážející jejich city“.

Zpáteční jízdenka do diktatury

Sebestředná západní Evropa se probudila a začala zjišťovat, kdo jsou její sousedé. Dokladem je výbuch, kterému se neubránil německý vicekancléř Sigmar Gabriel, když v rozhovoru pro deník Bild vypočítával, že jasnou většinu současných uprchlíků musejí přijmout pouhé tři státy, vedle Spolkové republiky ještě Rakousko a Švédsko, zatímco ostatní země migranty odmítají.

Naobědvaný soudce, smířlivý soudce

Když soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová zprostila koncem května Janu Nagyovou-Nečasovou a vojenské zpravodajce obvinění ze zneužití Vojenského zpravodajství, vyvolala tím poprask. Spekulace přiživil fakt, že se proces odehrával v režimu utajení. A také to, že Králová hned na místě rozsudek neodůvodnila a vzala si čas na sepsání argumentů, které ji k osvobození obžalovaných vedly.

Proč vlastně Turecko bombarduje Kurdy

Jako špatný vtip mohly mnohým znít zprávy z minulých týdnů, podle nichž turecká armáda začala bombardovat pozice kurdských povstalců, vzdorujících v Sýrii a Iráku jako jedna z mála schopných pozemních sil samozvanému Islámskému státu (ISIS). Hoax to bohužel nebyl. Máloco nyní ilustruje zapeklitou situaci na Blízkém východě výstižněji než vztah Turků a Kurdů.

Lepší už to nebude

Kdy, když ne teď, říkají si v posledních měsících desítky tisíc Čechů. V nebývalých počtech navštěvují developery, realitní makléře a banky, vybírají si nové bydlení a sjednávají hypotéky. Podmínky jsou více než příznivé, hypoteční úvěr se dá pořídit i s méně než dvouprocentním úrokem a mezi novými i staršími nemovitostmi je z čeho vybírat.

Parvenu, který vysvětloval čecháčkům kapitalismus

Zdeněk Bakala se stahuje z podnikání v České republice. Po prodeji hornických bytů, které byly jeho nejhodnotnějším majetkem, už mu zůstává jen podíl v samotném OKD, jehož řízení se však už na jaře vzdal. Nezanedbatelná je také společnost Green Gaz International, která zpracovává důlní plyny na Ostravsku a její hodnota se odhaduje na 80 miliónů eur.

V ohrožení nejsou oni, ale my

Vlna přistěhovalců vykolejila Evropu a nejvíc zřejmě Česko. Vyhlídku, že se v jejich sousedství usídlí Syřané, Afghánci nebo Eritrejci, totiž Češi odmítají nejradikálněji za všech Evropanů. Sociologové přesto tvrdí, že nejsme xenofobním národem, odpor k cizincům však považují za důkaz, jak úspěšně se v polistopadovém Česku reprodukovaly vzorce chování ze socialistického Československa.

Příplatek za krásnou tvář

Jistě znáte oblíbená klišé, která už jsou často vydávána za cosi jako lidovou moudrost. Nejpopulárnější zní: krásná a blbá. Prázdný a tupý hezoun. Krása je podstatná pro životní úspěch žen, nikoliv mužů. Pokud čemukoliv z toho věříte, jste úplně mimo.

Tajemná smrt tajemného muže bez tváře

Existuje jen jedna fotografie, na níž je zachycena jeho tvář a o které se ví, že na ní je skutečně on. Na to, že stál pět let v čele státu, je to pozoruhodná situace. V moderních dějinách velmi pravděpodobně neexistuje analogický případ. Aby nejen svět, ale ani obyvatelé vlastní země netušili, jak jejich vůdce vlastně vypadá.

Sucho? Jen počkejte, až přijde opravdu

Bílá flotila v Drážďanech prožívá špatný rok. Vyhlídkové cesty po Labi se kvůli nízkému stavu vody ruší a návštěvníci saského královského města musejí hledat jiné povyražení. Naštěstí se nabízí i sama z poloviny vyschlá řeka, která uprostřed města obnažila kamenité dno a láká k neobvyklým procházkám pod Augustovým mostem.

Letní tábor, ohrožený druh

Když se před sto třemi lety středoškolský profesor tělocviku Antonín Benjamin Svojsík se skupinou několika svých studentů a s velkou károu, na níž byly naloženy potřeby na mnohatýdenní táboření, vypravil z Prahy do Vorlovských lesů k blízkosti hradu Lipnice, nejspíš věděl, že píše historii. Těžko ovšem říct, zda si uvědomoval, jak výraznou stopu v ní, a potažmo v celé společnosti zanechá.

Křetínský sahá po firmě, na niž Babiš nedosáhl

Patrik Tkáč, Daniel Křetínský a Petr Kellner jsou blízko koupi firmy, po níž vždycky toužil Andrej Babiš. Dvakrát se ji snažil získat od státu v privatizaci. Nikdy ji ale nedostal a dodnes se soudí za újmu, kterou tím měl utrpět. Energetický a průmyslový holding ze skupiny J&T a PPF nabídly polským majitelům Unipetrolu 30 miliard korun za 63 procent petrochemického holdingu.

Mladší tvář Polska

Ve čtvrtek 6. srpna Andrzej Duda složí před polským Sejmem přísahu a stane se novým prezidentem. Akt se neobejde bez tradičních ceremonií: trasu přejezdu prezidentské limuzíny budou střežit vojáci v historických uniformách, ve varšavské katedrále odslouží arcibiskup mši za novou hlavu státu.

Bakalova škodná v revíru

Bývá označován za dravce nebo nájezdníka. Slovenský finančník Pavol Krúpa má stejnou podnikatelskou krevní skupinu jako majitelé finančních skupin Penta nebo J&T. Přestože se jim nevyrovná v objemu spravovaného majetku, projevuje o to větší smělost při investičních výbojích do vyhlédnutých firem, a jak se ukázalo při legendárním zbohatnutí bývalého premiéra Stanislava Grosse, nebojí se ani kontroverzních obchodů.

Vyzyvatel venezuelské diktatury

Henrique Capriles Radonski na úzké školní chodbě těžce postupuje chumlem lidí. Žáky z chudé čtvrti města Guarenas nezajímá, že je to guvernér státu Miranda a poslední opoziční politik, který má v autoritářské Venezuele nějakou významnou funkci. Pro ně je to hlavně ten chlapík, který rozdává lízátka.

Jenom se neutweetnout

Slovenský ministr financí Peter Kažimír se mezi novináři v Bratislavě netěší extra velkému uznání. Hlavně opoziční, pravicově orientovaná média jako Denník N, Sme nebo Týždeň ho vnímají s despektem a odmítají přijmout jeho image uvědomělého správce státní kasy, který zvládá ukočírovat rozhazovačné choutky premiéra Roberta Fica a ostatních ministrů ve vládě Směru – sociální demokracie.

Kdepak ženy. Začala diskriminace chlapců

Co říci o novém ministru školství, o jehož kariéře ani názorech na školství nic nevíme? Pro televizního zprávaře nezáviděníhodný úkol. Ale když je to ministryně? Snadné východisko: moderátor uvede, tak jako ČT v polovině června při jmenování Kateřiny Valachové, že „po pěti letech je opět ministryní školství žena“ – a má vystaráno.

Obchody rychlé jako blesk

Michael Lewis v současné době patří mezi nejčtenější ekonomické autory. Sám začínal jako makléř na americké burze, ale později se stal novinářem. Pokud jsem se něco zásadního dozvěděl o tom, jak fungují velké americké banky a finanční instituce, tak to bylo z knihy The Big Short, která pod stejným názvem vyšla i v českém překladu.

Topolánkova plynová mise

Mirek Topolánek měl v posledních měsících nabitý program. Než odjel začátkem července na dovolenou, střídal jednu zahraniční cestu za druhou, v Praze se obvykle zdržel jen pár dní. Pět let po odchodu z politiky se bývalý premiér a předseda ODS dostal do role, jejíž záběr přesahuje hranice Česka.

Euro jako jaderná zbraň

Řecký exministr financí Janis Varufakis v čerstvém rozhovoru pro New Statesman potvrdil, že uvažoval o vystoupení z eurozóny „od prvního dne“: „Měli jsme malou skupinu, jakýsi válečný kabinet čtyř až pěti lidí, který na papíře, v teorii pracoval na tom, co všechno je třeba udělat… Ale na to, aby se připravila celá země, je třeba učinit exekutivní rozhodnutí, a takové rozhodnutí nikdy přijato nebylo.“

Dvakrát si rozmysli, kde požádáš o azyl

Byla to jediná ambasáda EU, která fungovala,“ vysvětluje syrský student práv Anás, proč se ocitl v Česku. Když v roce 2012 začal v zemi zmítané válkou zavírat svá velvyslanectví jeden západní stát za druhým, ale česká vláda se své zastoupení rozhodla udržet v chodu, bylo Česko pro místní jednou z mála evropských destinací, kam se zdálo být možné legálně prchnout. Samozřejmě pokud dostali víza.