Eseje

Křivé zuby, rozbité silnice

Zaobírat se tím, jestli nad vámi ostatní za zády neohrnují nos, je tak trochu nedůstojné. Ale co když vám někdo z „nich“ poví, že je to pravda? Edward Lucas v článku pro European Voice vypočítal to, co považuje za chyby Západu po roce 1989. Mimo jiné uvádí: „Další velkou chybou po roce 1989 byla přezíravost vůči Východoevropanům.

Havlovy zahálčivé děti si chtějí užívat

Václav Havel často opakoval, jak se těší, až se do společnosti naplno zapojí generace, která už šla do školy po pádu totality. Těšil se, jak budou na rozdíl od těch, kdo zažili třeba jen pár formativních let v základní škole před rokem 1989, idealističtí, nekompromisní, odvážní a zvědaví, čímž hravě převálcují předchozí totalitou handicapované generace, a rychle je díky tomu vytlačí z nejvyšších pater společnosti v politice, ekonomice i myšlení.

Z komunálu do kriminálu?

Komunální politika začíná být v Česku hřištěm jen pro otrlé hráče. Za rozhodnutí ve vedení krajů a měst končí zastupitelé a radní stále častěji v hledáčku policie. Na seznam obviněných politiků nově přibyl liberecký hejtman Martin Půta (STAN), za údajné přijetí úplatku mu hrozí až 12 let vězení.

Konec pirátů v Somálsku

Poté, co se k somálským břehům přesunuly lodě všech světových velmocí, zde pirátská aktivita výrazně poklesla. Hlavním africkým rejdištěm námořních lupičů se stal Guinejský záliv, kde se množí především přepady ropných tankerů.

Vláda na rozcestí. Odhalit, nebo zamést korupci?

Ministr financí Andrej Babiš a celá Sobotkova vláda stojí před klíčovým rozhodnutím. Musí se vypořádat s faktem, že ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) koupil v roce 2009 jako ředitel Fakultní nemocnice Ostrava za evropské peníze devět předražených zdravotnických přístrojů včetně jednoho CT tomografu. Jasné předražení dokazují výsledky kontroly, již provedlo Babišovo ministerstvo na žádost Evropské komise. Dosud je tají. Týdeník ECHO však má kontrolní protokoly k dispozici.

Vpád Slováků do českých elit

Adeptka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová si najala učitelku češtiny Janu Postlerovou. Dámu, která už více než rok učí česky ministra financí a vicepremiéra vlády České republiky Andreje Babiše. Politika a veřejná správa byly donedávna posledním místem z nejvyšších pater společnosti, kde se Slováci až na naprosté výjimky neprosazovali.

Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika

Současná podoba imigrace je zdrojem potíží. Emigrace z cizích států (pod pojmem cizí stát zde rozumím mimoevropský) již dnes vede k destabilizaci některých evropských měst a oblastí a do budoucnosti bude představovat jedno z velkých vnitřních evropských rizik. Množství emigrantů se v posledních několika letech zvyšuje a k jejich proudu přispívá syrský, libyjský a irácký konflikt.

Malé velké vítězství Katalánska

Nemalá část Katalánců se v nezávazném hlasování vyslovila pro nezávislost na Španělsku. Katalánský prezident Arturo Mas si nyní slibuje, že díky tomu snáze donutí vládu v Madridu uznat právo Katalánců na referendum. Tentokrát už skutečné. Vláda Mariana Rajoye však zatím vyčkává, zda katalánské politiky nezačne stíhat španělská justice pro porušení ústavy.

Musíme si odpustit

Pětadvacet let od konce něčeho tak nehorázného, jako byla normalizace, není tak dlouhá doba. V západním Německu pětadvacet let po porážce nacistů – tedy v roce 1970 – právě odezníval výbuch generační vzpoury tzv. osmašedesátníků, kterou odstartoval skutečný a dodnes nevyčerpaný zájem o Hitlerovu éru. U nás ve stejném časovém rozmezí kritický zájem o komunismus naopak dramaticky ustupuje.

Nezařaditelné myšlenky Petera Thiela

Peter Thiel je právě teď patrně nejzajímavější člověk, o kterém jste nikdy neslyšeli. Thiel (narodil se v roce 1957 v západním Německu, ale za rok se jeho rodina přestěhovala do USA) symbolizuje americké Silicon Valley. Není inženýr; vystudoval práva a nějaký čas pracoval na Wall Streetu, ale patřil k zakladatelům firmy PayPal, elektronického platebního systému, který v roce 2002 prodali eBay za 1,5 miliardy dolarů.

Mladí Češi už nevidí Ameriku svých rodičů

Čím víc se v minulosti ztrácí, a tím někdy i relativizuje listopad 1989, tím větší smůlu má i Amerika. Nový americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro na úvod své nedávné pražské přednášky řekl: „Budu mluvit o americkém idealismu.“ Hovořil pak o tom, že bojem proti fašismu a komunismu sledovaly Spojené státy nejen geopolitické, ale i morální cíle. „Dnes je módní se na americký idealismus dívat s cynismem,“ poznamenal.

Vpád čínských miliard do Česka

Za pěnou veřejné debaty o nedůstojnosti hlavy státu, Krtečkovi, poklonkování komunistickým mandarínům a rezignaci na obhajobu lidských práv zapadlo, co se v Číně opravdu dělo. Tou nejpodstatnější zprávou je, že si tam nejdravější v tuzemsku působící finanční skupina našla partnera, který jí otevře cestu k desítkám miliard korun.

Internetová vzpoura proti Orbánovi

Doposud největší protiorbánovské demonstrace v ulicích Budapešti dočasně uspěly. Premiér Viktor Orbán dokáže být velice pružný, spočítal si, že se mu v této situaci nevyplatí ukazovat svaly, a plánované zdanění internetu rychle odvolal. Problém je, že návrh rozpočtu na příští rok předložený minulý týden s výnosem internetové daně ve výši 25 miliard forintů (přes 80 milionů eur) počítá.

Čekání na totální blackout

K civilizačním můrám patří představa, že dojde elektřina a nastane tzv. blackout s tisícovkami lidí uvězněnými ve výtazích a vozech metra. Proto patří k úkolům každé politické reprezentace zajistit, aby podobné havárie občany nepostihly, a pokud postihnou, tak aby byly rychle odstraněny.

Růžový policejní stát

Západ je dnes pod velkým tlakem Ruska. Nejenže Rusko má politickou, diplomatickou, rozvědnou a silovou strategii, která směřuje k dosažení politických cílů. Rusko má po dlouhé době neúspěšného přibližování se Západu dnes i ideologii, která říká, proč se mu nebude blížit, proč je ruská civilizace lepší a proč je Západ v úpadku.

Odboj anonymů

„Lidi dobře vědí o velkopanském způsobu života naší rudé šlechty v luxusu a nadbytku všeho, jak se přepychově léčí v extra sanatoriích, na něž se musí dřít dělníci, kteří se musí mačkat ve střediscích a ve frontách čekat na vše,“ napsal Miloši Jakešovi, tehdy ještě předsedovi revizní komise ÚV KSČ, v roce 1970 autor anonymu, který se podepsal jako „Žena z lidu“.

Prezident rozdělitel

Měla by to být oslava vzniku samostatného československého státu. V režii Miloše Zemana se ale 28. říjen stává dnem neklidu a sporů. Prezident se letos postaral o konflikt s akademiky, politiky i ruskými disidenty. A ve výběru vyznamenaných doplnil stejně jako loni osobnosti a hrdiny skupinou svých věrných.

Den, kdy prohrál Putin

Evropa i Amerika oslavily klidný průběh ukrajinských voleb, jak se sluší a patří. Přesto vzbuzují oficiální reakce i komentáře předních médií dojem, že jsou publikovány z povinnosti a značně ledabyle. Vítězství proevropských stran se nakonec čekalo a o větší prostor si ve veřejné diskusi říkají ozbrojené konflikty na Blízkém východě, miliony uprchlíků ze Sýrie nebo armádní represe proti islámské opozici v Egyptě.

Na zlatém vrcholu

Rada nejhodnotnější světové firmy specializující se na těžbu zlata – Goldcorp – počátkem září prohlásila, že v příštím roce dosáhneme globálního vrcholu těžby zlata. Goldcorp má na akciovém trhu v Torontu cenu 23 miliard dolarů, takže cokoliv prohlásí, je nutné brát vážně.

Spojené nádoby migrace

Podle výjimečně rozsáhlého průzkumu, který uskutečnila firma Gallup v roce 2012 ve 151 zemích, by na celém světě chtělo celkem 640 milionů lidí emigrovat. To je 13 % světové populace. Naprostá většina z nich by se chtěla přestěhovat do některé z pár severoamerických a evropských zemí (a pak také do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů). Nejvíce z nich, 150 milionů, by chtělo do Spojených států.

Evropa padá do krize 3.0. Kdy stáhne nás?

Ocitli jsme se v mentální izolaci. Zatímco celá Evropa se obává další recese a promýšlí, jak jí proplout s co nejmenšími ztrátami, my očekáváme hospodářský růst. Alespoň se tak chová vláda. A opozici, kterou Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš neúnavně peskují za poslední recesi, se moc nedaří jejich rozhazovačným plánům účinně oponovat.

Deviantům naše děti nedáme!

Možnost adoptovat dítě svého protějšku chce dát registrovaným partnerům skupina pětadvaceti poslanců. Ti předložili návrh, o kterém má v příštích dnech jednat sněmovna. S osvojením dětí z ústavů návrh nepočítá, přesto má v dolní komoře řadu odpůrců.

Vizibilita nad vizí

Byla to až škodolibá radost šéfa poslanců hnutí ANO. „Víte, mě na dnešních volbách těší jedna věc. Vidíme v přímém přenosu, že marketingový projekt TOP 09 končí,“ řekl Jaroslav Faltýnek Týdeníku ECHO při sledování výsledků 2. kola senátních voleb. TOP 09 v nich nezískala ani jeden mandát.

Velký tunel na Slovensku

V nejbližších dnech se rozhodne, jak velkou ztrátu utrpí Česká republika investicí do stavby minihutě Slovakia Steel Mills (SSM) poblíž Humenného na východním Slovensku. Generální ředitel státní pojišťovny EGAP Jan Procházka odhaduje, že státní rozpočet přijde nejméně o 3,9 miliardy korun.