Eseje

Kolibříci feťáci

Ekoturistika je dnes fenomén, který proniká i do nejvzdálenějších koutů světa. Obecně se prezentuje jako přístup k cestování šetrný k životnímu prostředí. Jenže většina turistů žádá dostat to, za co si zaplatí. A domorodci, lhostejno kde, jim hodlají za jejich peníze dát, co chtějí. Ekoturistika se tak často obrací proti svému vlastnímu smyslu. A místo aby nechávala přírodu v přirozeném stavu, přetváří ji. Titěrný – a to doslova – příklad lze nalézt v Ekvádoru. Odborníci se tu přou, zda je správné lákat kolibříky do pítek se sladkou vodou, aby si je turisté mohli pohodlně vyfotit. Kritici tvrdí, že si tak pták zvykne na pohodlný zdroj, že zapomene nasávat nektar z květů.

Ještě topka nezahynula

Jsou dny TOP 09 sečteny? Po sérii lokálních proher v komunálních a senátních volbách, po zmatku v pražské organizaci, která ztrácí primátora, a po dalším rozvolňování svazku se Starosty (STAN) tomu všechno nasvědčuje.

Lidská historie uhlí

Na historii, současnost a budoucnost světa je možné pohlížet očima bitev a významných politiků, ale také pomocí historie mentalit či technických vynálezů. V poslední době se soustřeďuji na vidění světa pomocí komodit, jako je měď či obilí. Vycházím z toho, že lidí přibývá, nároky se zvyšují a planeta přestává stačit. Samotným základem změn, které pak politici či armády různě interpretují, jsou toky energií, vody, potravin a kovů.

Triumf občanských iniciativ

České radnice čeká nová éra. V obecních volbách bodovala dokonce i ve velkých městech místní občanská sdružení. Naopak zavedené strany oslabily, a pokud si chtějí zachovat moc, musejí chybějící mandáty dohnat obratným vyjednáváním.

Penta mezi oligarchy

Andrej Babiš prošlápl stopu. Patrik Tkáč a Daniel Křetínský otestovali, že to v ní opravdu jede. Jaroslav Haščák s Markem Dospivou ze skupiny Penta už vyjíždějí do projetého terénu. Pro silnou finanční skupinu, která pro své podnikání potřebuje spolupracovat se státem, se stává vlastnictví médií základní podmínkou pro prosazování svých zájmů.

Přežije jen polovina

Sedmadvacet volebních obvodů, 54 kandidátů. V pátek začíná druhé kolo voleb do Senátu, které rozhodne o tom, jestli vládní strany udrží většinu i v horní komoře parlamentu. A zdá se to téměř jisté. Koalice potřebuje získat 14 senátorů, hned v 11 obvodech už ale má mandát jistý, protože proti sobě kandidují lidé za ČSSD, ANO nebo lidovce.

Vzor Krym. Ukousne si Čína kus Ruska?

Rusko úspěšně rozbíjí Ukrajinu, o část území ji už zřejmě obralo definitivně. Západ tomu jen přihlíží. A ještě někdo se dívá. Můžeme na to dát krk, že ten, kdo pečlivě analyzuje, co se letos dělo a děje na Krymu a na Donbase a jak reaguje mezinárodní společenství, je Čína.

Babiš přinesl naději panelovým ghettům

Vítězka pražských voleb Adriana Krnáčová popsala svou vizi. „Je to město, kde lidé komunikují a cítí se v něm jako třeba já dnes v Bubenči. Tam si ráno nazuju papuče a dojdu si pro pečivo. Známe se všichni a mluvíme spolu. Mám tam pocit bezpečí,“ řekla v oficiálním rozhovoru.

Volby vystřídá boj uvnitř stran

Politikům už brzy začne dvouletý klid od voličů. Po letošních komunálních a senátních volbách čeká na občany další hlasování až na podzim 2016, kdy budou rozhodovat o vedení krajů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a šéfové dalších vládních stran se tak můžou pustit do výměny slabých ministrů. A uvnitř ČSSD, hnutí ANO i lidovců naplno začne boj o moc.

Díra do Evropy za 200 milionů

Multidetektorový CT tomograf Siemens Definiton AS koupila ostravská fakultní nemocnice v roce 2009 za 28,4 milionu korun včetně DPH, i když tehdy byl k dostání za 18 milionů. Předražení dosahuje 58 procent. Tak zní nejhorší zjištění ministerstva financí při kontrole dotačního programu IOP, kterou podniklo na zakázku Evropské komise. Týdeník ECHO získal data od účastníků kontroly.

Ztráta přitažlivosti

Korean Air si loni od vlády koupily podíl ve ztrátových Českých aeroliniích a měly s nimi velké investiční plány. Chtěly z nich udělat svého hlavního evropského dopravce, s nímž budou po kontinentu cestovat asijští turisté a obchodníci, které do Prahy přivezou zaoceánská letadla mateřského Koreanu.

Vrtkavý katalánský sen

To téma se vrací jako bumerang. A několik posledních let s větší intenzitou. Katalánci, tedy nemalá část z nich, se chtějí odtrhnout od Španělska a mít vlastní stát. Nyní separatisté ve svém tažení za nezávislost přitvrdili: katalánský prezident Artur Mas na konci září podepsal dekret, jímž svolal na 9. listopadu hlasování o nezávislosti Katalánska, a započal tak další fázi boje s centrální vládou.

České komunální volby v ruském stylu

V historii komunálních voleb nikdy nekandidovalo tolik stran a hnutí jako tentokrát. Tak velké množství zájemců o vládu nad radnicemi se ovšem přihlásilo pouze z toho důvodu, aby se na radnicích nic neměnilo. Česko tím kopíruje cestu, po níž se už koncem devadesátých let vydalo Rusko, cestu řízené demokracie.

Únos, nebo záchrana?

Ve Velké Británii a Skandinávii neunášejí děti teroristé, ale stát, stěžují si kritici tamního systému právní ochrany nezletilců. Jen českým občanům bylo na britských ostrovech od roku 2010 odebráno 139 dětí, které putovaly převážně do tamních pěstounských rodin. Rodičům bylo vráceno jen osm z nich. Letos upoutal pozornost případ dvou malých chlapců, které úřady vzaly před třemi lety české matce v Norsku.

Jak zachránit bizony? Snězte je!

Rančeři zvolna přecházejí od krav k chovu bizonů, jejichž maso je zdravější a rentabilnější. Kdysi téměř vyhubené ikonické zvíře Severní Ameriky se hromadně vrací do prérií, i když je k nevoli ekologů zavřeno v ohradách.

Deštníky proti Pekingu

Times Square je od rána do večera plné lidí. Podobně jako každý jiný den. Zdejší nákupní centrum láká místní i zahraniční zájemce stejně jako desítky a desítky obchodů i restaurací v přilehlých ulicích. Nejžádanějším zbožím je však v těchto dnech a hodinách obyčejná voda. Rtuť na teploměru sice překračuje třicítku, horko je ale obyvatelům milionové metropole kvůli něčemu zcela jinému. A nejen jim.

Lov korupčníků bez výsledků

Zátahy. Razie. Domovní prohlídky. Zatýkání. Obvinění. Návrhy na vazbu. Většinou v přímém přenosu médií. A pak dlouhé měsíce ticha, přerušované jen občasnými úniky z vyšetřovacích spisů a odposlechů. Většinou neunikají žádné tvrdé nezvratné důkazy o vážných hospodářských činech, ale domněnky, interpretace a spekulace vyšetřovatelů.

Přelepený primátor, Laura v negližé

Osobní útoky, pomluvy a škraloupy z minulosti. Kampaň před obecními a senátními volbami finišuje a po šedivém začátku začíná mít šťávu. Hned na několika frontách zápolí šéf ANO Andrej Babiš, rány musí odrážet pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Pestrou směs lží, intrik a sexu pak kolem sebe nabalila psycholožka Laura Janáčková.

Spasitel z Ústí

Ústí nad Labem je první velké město nad 100 tisíc obyvatel, kde má šanci vyhrát nadcházející obecní volby reprezentant zvláštního hybridu podnikatel-politik, který se v republice poslední dobou rozšiřuje.

Franz Kafka v Uhříněvsi

Provoz ANO 2011 se nedrží obvyklých principů demokracie a při pohledu zvenku připomíná byrokratický model, podle kterého panstvo spravovalo vesnici v románu Zámek od Franze Kafky. Ukazují to zkušenosti místního sdružení v Praze-Uhříněvsi a okresních sdružení v Lounech a Rakovníku.

ÚSTR je mrtvý

Válka, likvidace, postupy známé z totalit. I tak hodnotí část zaměstnanců a vedení aktuální situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů. Déle než rok vlekoucí se krize a opakované hádky paralyzují chod instituce takovým způsobem, že lidé zevnitř mluví o ústavu jako o mrtvém. Kvůli sporům o budoucnost digitalizace dokumentů dokonce koncem září vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost a vzduchem létají trestní oznámení. Je jasné, že válku o ÚSTR už nejde ukončit smírem. Někdo bude muset odejít.

Staronová technologie moci

Vůdci protestních hnutí dnes nesledují zločinné cíle, jako je vyhlazení celých národů či společenských tříd, se kterými začali po nástupu k moci totalitní vůdci Adolf Hitler a Josif Stalin. Změnila se společnost, ekonomická situace i mezinárodní vztahy, přesto se používají stejné postupy k ovládnutí politické scény. Stále totiž fungují.

Doněck 2014? Skoro jako Liberec 1918

Den poté, co před 96 lety vznikla Československá republika, vyhlásili sudetští Němci samostatný stát se dvěma miliony obyvatel a hlavním městem Liberec a poté odtržení od Československa deklarovaly nové útvary se sídly v Českém Krumlově, Znojmě a Opavě. Říjen 1918 a následující měsíce byly mnohem dramatičtější, než jak se dnes při oslavách vzpomíná.

Tunel ČSA v režii státu

Stačí jeden dva kroky a ze společnosti ČSA zůstane jen nálepka, kterou budou používat letadla jiných aerolinií pro některé lety hlavně do východní Evropy. Třetí nejstarší letecká firma v Evropě už přišla o veškerý hmotný majetek a v příštích týdnech svede svůj poslední boj právě o nálepku, která má dosud hodnotu přes pět miliard. Pokud prohraje, pak definitivně zmizí.

Špionské eso

„Z pochopitelných důvodů neuvedu všechny úspěšné operace Mossadu. Koneckonců, úspěšná je ta, která zůstane utajená navždy,“ vyhýbavě prohlásí exředitel izraelské civilní rozvědky Efrajim Halevy ve svém skromném elegantním bytě v Tel Avivu. Jen nedaleko odtud, ve dvoupatrovém bytě, obdobně elegantním a stejně plném knih, zemřel 21. září jeho vrstevník a dlouholetý spolubojovník Michael „Mike“ Harari.

Kyjev chystá lustrace, Praha bere zpátečku

Minulý týden přijal končící ukrajinský parlament po tlaku veřejnosti široký lustrační zákon, který má vyčistit státní správu nejen od bývalých spolupracovníků KGB, ale i od obrovské korupce nebo lidí z éry svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Do diskusí o zákonu se zapojili i odborníci ze zemí střední Evropy – včetně Čechů. Ti radili Ukrajině s lustracemi v době, kdy v jejich vlastní zemi končí povinnost lustrovat ministry.

Chtěli jsme spolu jenom žít

Před čtvrt stoletím, v noci z 30. září na 1. října 1989, nastupovali šťastní východoněmečtí uprchlíci do prvního z „vlaků svobody“, které je z nádraží v Praze-Libni odvážely na Západ. Do té doby se uprchlíci z Honeckerova poddanství tísnili na pražském velvyslanectví Německé spolkové republiky. Méně známé než příběhy šťastlivců jsou tragické osudy občanů NDR, kterým pokus o cestu ke svobodě nevyšel.

Moskvo, miluju tě. Robert

Slovenský premiér Robert Fico se od svého českého kolegy Bohuslava Sobotky liší i v tom, že jeho postavení v čele vlády a vládní strany Smer je pevné a nezpochybnitelné. Ficovým postavením neotřásla ani poněkud překvapivá prohra v prezidentských volbách – Smer za něj prostě nemá náhradu, a i když jsou ve slovenské vládní straně některé navzájem soupeřící skupiny, neprofilují se ideologicky nebo politicky, ale na základě konkurenčních ekonomických zájmů. A žádná z nich nezpochybňuje Ficovo postavení.