Nejzajímavější souboje o Senát

Přežije jen polovina

Nejzajímavější souboje o Senát
Přežije jen polovina

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sedmadvacet volebních obvodů, 54 kandidátů. V pátek začíná druhé kolo voleb do Senátu, které rozhodne o tom, jestli vládní strany udrží většinu i v horní komoře parlamentu. A zdá se to téměř jisté. Koalice potřebuje získat 14 senátorů, hned v 11 obvodech už ale má mandát jistý, protože proti sobě kandidují lidé za ČSSD, ANO nebo lidovce. Druhé kolo je ale vždy sázka do loterie. Tradičně se potýká s velmi nízkou účastí voličů. Nejtěsnější rozdíl v prvním kole byl přitom před týdnem pouhých 66 hlasů.

Z původních 242 kandidátů prošlo do druhého kola 46 mužů a osm žen. Hned 19 z nich hájí barvy ČSSD, která by k udržení 41 hlasů v Senátu potřebovala úspěch 18 z nich, což se jí téměř určitě nepodaří. Hnutí ANO vyšle do boje devět lidí, lidovci 11 (třikrát v koalici se zelenými). ODS se snaží o sedm křesel, TOP 09 a Starostové mají čtyři želízka v ohni.

Jaké jsou nejzajímavější senátní souboje, které se vyplatí sledovat? Týdeník ECHO vybral osmičku duelů, jež stojí za pozornost.

HAMPL VS. SCHWARZ

V obvodě Praha 1, kde do Senátu kandidovalo hned 15 lidí (nejvíc ze všech obvodů), čeká voliče souboj lékaře proti lékaři. Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl vyzve současného senátora a šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Hampl, který kandidoval za lidovce s podporou zelených, získal v prvním kole přes 27 procent hlasů. Schwarz, který obhajuje za ODS, zaostal o sedm procent.

„Všichni máme stejnou startovní pozici. A když to někdo dotáhne na postupová místa, tak je to úspěch. Pak už je to loterie,“ neztrácí naději Schwarz. Oba experti na zdravotnictví obstáli v prvním kole ve velké konkurenci. Za sebou nechali například bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, psycholožku s lechtivou kampaní Lauru Janáčkovou nebo novinářku Evu Jurinovou.

ŠTĚCH VS. JAHELKA

Těžká váha se postaví na Pelhřimovsku zpívajícímu právníkovi Ivu Jahelkovi, který kandiduje jako nezávislý za TOP 09. V prvním kole tu totiž zvítězil dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), jenž v horní komoře parlamentu zasedá nepřetržitě již osmnáct let. Štěch je bývalý odborářský předák a v posledním roce na sebe upoutal pozornost poté, co se postavil do čela kritiků křídla Michala Haška po vnitrostranickém puči v sociální demokracii.

Jahelka zaostal v prvním kole za Štěchem téměř o 20 procent hlasů. Na své kampani nic nezměnil, přesto prohlašuje, že se nevzdává. Před volbami se zaměřil hlavně na koncertování.

Souboj na Vysočině si oba kandidáti pochvalují jako korektní. V kampani si stěžovali hlavně na manažera Josefa Fučíka (za ANO), který nakonec skončil těsně třetí právě za Jahelkou.

ČUBA VS. GAJDŮŠKOVÁ

Pouhých 93 hlasů. O tolik před týdnem porazil bývalý předseda legendárního JZD Slušovice a blízký přítel prezidenta Miloše Zemana František Čuba místopředsedkyni ČSSD Alenu Gajdůškovou. Na Zlínsku šlo o jeden z vůbec nejtěsnějších soubojů prvního kola.

Pikantní je, že bývalý komunista nechtěl původně do voleb vůbec jít. Tak jako několikrát předtím se ale nechal přemluvit lidmi kolem Zemana i současným šéfem Strany práv občanů Janem Velebou, a kandiduje tak i ve svých téměř osmdesáti letech.

Gajdůšková to má proti Čubovi těžké také proto, že se začátkem roku velmi angažovala v jednáních s církvemi o revizi církevních restitucí. A ve vypjatých chvílích, kdy duchovní nechtěli ustoupit z již podepsaných smluv a dohod, se neváhala uchýlit k výhrůžkám. To může být v tradičně religiózním regionu rozhodující.

ŽÁČEK VS. LÁSKA

Jako o souboji čistých se mluví o střetu bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka a advokáta Václava Lásky na Praze 5. Oba muži ale působí na část voličů dost kontroverzně. Zatímco Láskovi (za lidovce a zelené), kterého si veřejnost stále spojuje s jeho někdejším působením v Transparency International, je vyčítáno jeho několikaměsíční angažmá v bezpečnostní agentuře ABL Víta Bárty, Žáčkovi (za ODS) bývají připomínány problémy na ÚSTR.

„Výsledek je lepší, než jsem očekával. A hodně mě povzbudilo, že dlouhodobá práce je víc než stovky billboardů,“ okomentoval své vítězství v prvním kole pro ČTK Láska. Žáčka porazil téměř o polovinu.

Jsou to nakonec ale právě ony zmíněné billboardy, které se staly rozbuškou sporů aktivisty s jedním z organizátorů studentských protestů z roku 1989. Když totiž advokát v týdnu vyšel s reklamou „Láska proti kmotrům“, ohradil se Žáček, že si jako jeho jediný protikandidát nenechá nic takového líbit. Láska se nakonec rozhodl, že volební heslo změní.

PRACHAŘ VS. SEITLOVÁ

Jedním ze tří obvodů, kde se o senátní křeslo uchází ministr současné vlády, je Přerovsko. Bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (za lidovce a zelené), která v prvním kole získala skoro 40 procent hlasů, se tu utká s ministrem dopravy Antonínem Prachařem z ANO. Ten před týdnem získal o deset procent méně.

„Je to jako hra Davida proti Goliášovi. Pan ministr byl poslední měsíc téměř denně vidět v televizi, což já takovou možnost nemám,“ prohlásila po sečtení výsledků Seitlová, která za Přerovsko seděla v horní komoře parlamentu už v letech 1996 až 2007.

Prachař se silné soupeřky nebojí, i když ji respektuje. Pár dní před volbami měl ale bývalý viceprezident ČESMAD jiné starosti: ve středu čelil ve sněmovně pravicové opozici, která chtěla mluvit o zadávání veřejných zakázek na resortu dopravy.

DIENSTBIER VS. VOJTOVÁ

Druhým kandidujícím členem Sobotkova kabinetu je ministr pro lidská práva a legislativu a dosavadní senátor v obvodu Kladno Jiří Dienstbier (ČSSD). Mandát tu převzal po svém otci. Jeho protikandidátkou je ekonomka Michaela Vojtová (za TOP 09 a Starosty), v prvním kole za ministrem zaostala o 12 procent.

Dienstbier, který po prvním kole vystupoval velmi sebevědomě, má bohaté politické zkušenosti. Před angažmá ve vládě si zkusil účast ve vládě stínové, byl místopředsedou sociální demokracie a loni i stranickým kandidátem na prezidenta. V ČSSD si zažil také spoustu krizí a je ve straně vnímán jako zlobivé dítě. Naposledy se kvůli odlišnému názoru neváhal před novináři pohádat i s premiérem Sobotkou, svým spojencem.

To Vojtová nabízí voličům hlavně svou ekonomickou erudici. Od roku 2010 až donedávna pracovala jako náměstkyně ministra kultury. Předtím si prošla mimo jiné Úřadem pro dohled nad družstevními záložnami a jako manažerka úvěrů působila v Komerční bance. Vedla také finanční odbory Středočeského kraje a Prahy 1.

CHLÁDEK VS. HAMOUSOVÁ

Do ministerské třetice se o hlasy voličů uchází Dienstbierův spolustraník a ministr školství Marcel Chládek, který obhajuje senátorské křeslo na Lounsku. A půjde o souboj dvou učitelů, vyzývatelkou je mu totiž starostka Žatce Zdeňka Hamousová (za ANO), která se věnuje speciální pedagogice.

Oba kandidáty od sebe před týdnem dělilo jedno procento hlasů, takže souboj o horní komoru je tu zcela otevřený. „Někde jsem vůbec nebyla, protože mě ANO nasadilo do kampaně poměrně pozdě, takže bych se ráda podívala tam, kde mě osobně neznají,“ řekla Hamousová ČTK před druhým kolem.

Zajímavé je, že se dvojici postupujících kandidátů ani nepřiblížil lidovec Leo Steiner, kterého veřejnost zná kvůli kritice finančních toků v ROP Severozápad.

VALENTA VS. BOTEK

Zakladatel loterijní společnosti Synot a podnikatel potrestaný podmínkou za korupci ve fotbale Ivo Valenta může být novým senátorem za Uherské Hradiště. V prvním kole získal od voličů přes 30 procent hlasů, druhý v pořadí, lidovecký místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek, dosáhl jen na něco málo přes 13 procent.

Miliardář kandidující za Stranu soukromníků ČR žije dlouhodobě v Monaku. Jako problém pro výkon mandátu to ale jeden z hlavních hráčů na českém loterijním trhu nevidí. Opačného názoru je Botek, který kritizuje, že se ze sebe Valenta snaží udělat běžného člověka ze Slovácka.

Botek to nicméně ve druhém kole bude mít velmi těžké. Před týdnem totiž posbíral o téměř osm tisíc hlasů méně než Valenta.

17. října 2014