Přelepený primátor, Laura v negližé
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Osobní útoky, pomluvy a škraloupy z minulosti. Kampaň před obecními a senátními volbami finišuje a po šedivém začátku začíná mít šťávu. Hned na několika frontách zápolí šéf ANO Andrej Babiš, rány musí odrážet pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Pestrou směs lží, intrik a sexu pak kolem sebe nabalila psycholožka Laura Janáčková.
Nejvypjatější předvolební atmosféru posledních let přinesla přímá volba prezidenta. Loni v lednu proti sobě voliči do finálového souboje postavili Karla Schwarzenberga s Milošem Zemanem. Vyhrocenou kampaň korunoval celostránkový inzerát, který vyšel přímo v den voleb. „Nevolte Karla Schwarzenberga,“ apeloval na lidi pražský advokát a bývalý důstojník StB Vladimír Zavadil.
Šéf TOP 09 a tehdejší ministr zahraničí měl jen minimum času na obranu. Zmohl se na vyjádření, že je to „nehorázná lež“. Viditelně rozrušený pak do urny nakonec ani sám nehodil platný hlasovací lístek a mač se Zemanem prohrál o půl milionu hlasů. O kolik příznivců ho útok připravil, není jasné. Jisté ale je, že Zavadil si z celé akce odnesl jen drobný šrám. Původně vyměřenou pokutu 850 tisíc korun mu Česká advokátní komora snížila na 20 tisíc. Vyslyšela totiž advokátovo volání, že by sankce neměla mít „likvidační charakter“.
Tvrdý předvolební úder posledních hodin není v Česku specialitou loňské prezidentské volby. Největší následky v polistopadové historii měla kauza hned z roku 1990. Klíčovou roli v ní měl tehdejší náměstek ministra vnitra Jan Ruml. V televizním vystoupení v předvolebním moratoriu obvinil lidoveckého šéfa Josefa Bartončíka ze spolupráce s StB. Lidovci pak ve volbách propadli.
Kampaň před hlasováním, které rozhodne o složení více než šesti tisíc radnic a o třetině křesel v Senátu, zatím atak Rumlova nebo Zavadilova kalibru nepřinesla. Do otevření hlasovacích místností ale zbývá ještě několik dní a předvolební atmosféra houstne i teď.
Všichni proti Babišovi
Útoky ze všech stran přitahuje momentálně nejvýraznější postava české politiky. Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na ministra financí útočí opoziční TOP 09, neparlamentní piráti a spory s ním ventiluje i jeho vládní kolega, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.
Pirátská strana spustila proti Babišovi billboardovou kampaň, kde vicepremiéra ukazuje s dlouhým nosem. Tedy jako prolhanou pohádkovou loutku, Pinocchia. „Nezveřejněná smlouva nebude platit, chci zastavit zlodějiny,“ slibuje Babiš voličům z plakátu. Piráti k tomu ale dodávají, že sliby nestačí a že vláda zákon o smlouvách na internetu odkládá už přes půl roku.
Pro TOP 09 není vicepremiér novým soupeřem. Společně s ODS se obě strany do Andreje Babiše strefovaly už před loňskými sněmovními volbami kvůli tomu, že byl vedený jako agent Bureš ve svazcích StB. Obdobné výpady sice výrazně oslabil verdikt bratislavského soudu, podle kterého šéf ANO s komunistickou Státní bezpečností vědomě nespolupracoval, lídr topky Miroslav Kalousek se přesto nechce rétoriky, jež míří tímto směrem, úplně vzdát.
Nejnovějším heslem TOP 09 proto je, že nedovolí „radnice plné kmotrů, komunistů, estébáků a fízlů“. Spíše než výpad proti Babišovi to teď ovšem vyznívá jako slogan proti KSČM a jejímu poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Peripetie kolem výroku, že je Ondráček „komunistický fízl“, vynesl Kalouskovi před volbami pozornost napříč médii – včetně přímého přenosu z jednání sněmovny o tom, zda má za svá slova platit pokutu.
Zatímco Kalouskova rétorika bude na Babišovy voliče těžko platit a billboardům pirátů se nejvýš zasmějí, hůř na ně může zapůsobit spor s vládním kolegou. Solidní hádku s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem z ČSSD přitom Babiš vystřihl začátkem týdne ve hlavních televizních zprávách na ČT. Resorty zdravotnictví a financí jsou „na nože“ kvůli auditu v nemocnicích.
Na hádce o hospodárném využití peněz za nemocniční techniku je přitom paradoxní její začátek. Resort financí chce totiž audit, který si zadala Evropská komise, zveřejnit až za měsíc – v době po volbách. Ještě před nimi se ale ozvali šéfové nemocnic, že se jim vůbec nelíbí, jak ministerstvo financí při kontrolách postupovalo. A že je šetření předem zmanipulované a musí nutně dopadnout špatně, naznačila i nahrávka jednoho z auditorů, kterou přinesl server Česká justice.
Babiš měl v celé věci rychle jasno. ČSSD si zpochybněním auditů dělá kampaň, protože šéfové nemocnic jsou ve straně významnými postavami. Ukázal přitom na ředitele nemocnice v pražském Motole Miloslava Ludvíka, který kandiduje na primátora Prahy. Ale i na ministra Němečka, který před nástupem do vlády vedl ostravskou fakultní nemocnici. I tady měly nákupy špičkové techniky probíhat zbytečně draze, uvedla už začátkem roku ČT, na niž se Babiš a prý i Brusel odvolávají.
„Nastudujte si všechny spory v koalici. A zjistíte, že já jsem se vždycky jenom bránil,“ řekl pro Týdeník ECHO Andrej Babiš. Otázkou je, jestli to stejně vyhodnotí i potenciální voliči jeho hnutí.
Psycholožka bez atestace a televize bez debaty
Útokům v kampani před komunálními a senátními volbami čelí nejen straničtí lídři, ale také jednotliví kandidáti. Zřejmě největší pozornost na sebe přitáhla psycholožka Laura Janáčková, jež za ANO kandiduje na Praze 1. Dáma pózující na billboardech v negližé, která slibuje konec píchání na ulici a erekci zdarma, přešla do defenzivy po textu na webu, který zpochybnil její lékařkou praxi.
„Brutální útok na mé vzdělání, tituly, odbornou a publikační činnost i odbornou kompetenci v Parlamentních listech. Postupně budu zveřejňovat důkazy, které vyvrací lži a polopravdy v uvedeném článku,“ naznačila Janáčková na svém Facebooku. Společně s mateřským hnutím začala zveřejňovat doklady o svém vzdělání i o tom, kde pracuje.
Laura Janáčková musela například rozhánět pochybnosti ohledně své docentury. Univerzita Karlova v Praze dokonce vydala prohlášení, ve kterém se od jejího titulu distancuje – na této škole ho prý nezískala. Kandidátka ANO ale opáčila, že habilitovala na Univerzitě Palackého v Olomouci. V rámci obrany před informacemi, které se na její adresu objevily, ale zároveň přiznala, že nemá atestaci z klinické psychologie. Jakkoli o sobě píše na webu, že je klinickou psycholožkou.
Na nedostatek pozornosti si nemůže stěžovat ani pražský primátor Tomáš Hudeček. Lídr TOP 09 pro volby v metropoli si musel posypat hlavu hned po startu kampaně. „Pokud si kdokoliv v České republice myslí, že Česká republika se může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu,“ prohlásil olomoucký rodák a vyzdvihl Prahu. Po smršti kritických reakcí z výroku po několika hodinách vycouval.
Hudeček se ale hlavně dostal do ostrého střetu s asociací, která v Praze provozuje billboardy. Jejím představitelům vadilo, že sám inzeruje na reklamních plochách, které nové stavební předpisy už nepovolí. Situace zašla tak daleko, že firmy sdružené v asociaci začaly Hudečkovy billboardy přelepovat na bílo. A když jim soud nakázal vrátit primátora zpět, vystavily aspoň pod jeho tvář odkaz na dopis šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. V něm si na Hudečkův postup stěžují a je otázkou, zda souboj do otevření volebních místností ještě nevygraduje.
Svérázně se rozhodla postavit k předvolebním šarvátkám veřejnoprávní televize. Potenciálně velmi atraktivní debatu lídrů hlavních politických stran odvysílá tentokrát až poté, co hlasování o složení radnic skončí. ČT se hájí tím, že do voleb nabídla tři diskuse kandidátů v Praze, Brně a Ostravě a také trojici regionálních debat s experty. Televizní střet klíčových postav české politiky přijde na řadu nakonec až den před hlasováním ve druhém kole senátních voleb, které už většinu voličů nezajímají. A kdy bude o obecních zastupitelích rozhodnuto.
A i když to veřejnoprávní televize oficiálně neřekne, může to být její obrana před kritikou všech, kdo by v takovém pořadu nedostali prostor. V komunálních volbách totiž minimálně ve velkých městech mají silné postavení celostátně etablované strany a hnutí. Pro řadu voličů bývají ale lákavější kandidátky nejrůznějších místních sdružení a nezávislých kandidátů.