Každý nemůže být hrdina
Letos 10. ledna to bylo třicet let od úmrtí jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Prošlo bohužel víceméně bez povšimnutí.
Letos 10. ledna to bylo třicet let od úmrtí jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Prošlo bohužel víceméně bez povšimnutí.
Evropská komise prohloubila spor, který od ledna vede s konzervativní polskou vládou. Tehdy komise rozjela „proceduru“ kvůli sporu o pět soudců polského Ústavního soudu.
Rozhovor s bývalým zpravodajem britských Timesů Richardem Davym.
Golfistka Klára Spilková je jedinou českou hráčkou, která se kvalifikovala na olympijské hry do Rio de Janeira. Pro jednadvacetiletou golfistku to znamená další z mnoha úspěchů.
Patriotismus je jen jednou z forem národní hrdosti. Že Češi působí jako nuloví vlastenci, ještě neznamená, že jimi nejsou, říká polský sociolog Michał Łuczewski.
Když Kristýna Zelienková oznamovala odchod z hnutí, jmenovala tři důvody: rostoucí nespokojenost s nedemokratickými poměry, porušování stanov v její domovské organizaci a Čapí hnízdo.
Matěj Ptaszek je vynikající bluesman. Podle stylu jeho hudby se snadno lze splést a myslet si, že tento drobný chlapík je Američan zbloudilý do Čech.
Tři týdny po potlačení vojenského převratu v Turecku ještě pořád zuří čistky. Prezident Recep Erdogan brojí proti stoupencům islámského duchovního Fethullaha Gülenema.
Připomínáme si první výročí „uprchlické krize“, čili rok od léta plného pochopitelného strachu, ale i překvapivé hysterie. Snad tedy je vhodný čas ohlédnout se za loňskem v klidu.
Mark Galeotti patří k mezi přední současné analytiky Ruska. Několik let učil na New York University, publikuje v anglosaských i ruských médiích. Teď se stěhuje do Prahy.
Jan Hřebejk má za sebou premiéru Učitelky. Pak pokračoval v natáčení filmu podle scénáře Petra Jarchovského Zahradnictví. Prohodil, že by mohl být takový jeho Fanny a Alexander.
Velkou část mandátu na Hradě strávil Václav Klaus polemikou s evropskou integrací. Když Britové zvolili brexit, Klaus to přivítal jako budíček pro západní establishment.
Před volbami v roce 2006 se stal obětí cíleného úniku informací z vyšetřovacího spisu, tzv. Kubiceho zprávy pojmenované podle tehdejšího šéfa policejního útvaru ÚOOZ Jana Kubiceho.
O Jiřím Šlupkovi Svěrákovi se říká, že je to král českého blues. Že blues cítí, žije, že on je blues. Je to samozřejmě jednoduchá zkratka.
Príbeh ozajstného človeka je zoufalá knížka, tu ani nevzpomínejte. Je odporná. Nevím proč, ale je.