Kdo je větší slon: Rusko, nebo Amerika?
„Rusko se chová jako imperialistická země, nesporně. A každá imperialistická země se chová podobně. Ale když si tady člověk přečte noviny, má dojem, že je Rusko naprosto unikátní v tom, co dělá. Není.“
„Rusko se chová jako imperialistická země, nesporně. A každá imperialistická země se chová podobně. Ale když si tady člověk přečte noviny, má dojem, že je Rusko naprosto unikátní v tom, co dělá. Není.“
Když jsme se viděli naposledy, šéf pražské burzy Petr Koblic si stěžoval, že všude, kam přijde, mu investoři tvrdí, jak dění na domácí burze bedlivě sledují – sice vyčkávají a nic extra nedělají, ale vše bedlivě sledují. Jak je to teď? „Stejně, jen jsem si k této otázce tentokrát připravil lepší podkladové materiály,“ směje se a vytahuje papír se sloupcovým grafem – ten naleznete v galerii.
Ve své vlasti má ruský spisovatel Viktor Jerofejev pověst nekonformního intelektuála, provokatéra, někdy až káleče do vlastního hnízda. Nezůstal jí nic dlužen ani v rozhovoru pro Týdeník ECHO, který s ním mluvil o válce na východě Ukrajiny, o rozdílech mezi ruským a ukrajinským národem, o Krymu i tom, proč je Moskva jedním z nejúchvatnějších měst dnešního světa.
Hlavní obhájce sociálního státu v Česku znovu zasahuje do událostí ve společnosti. „Sociální dávky nikdy žádný stát nerozvrátily. Někdy se stát rozpadl, když jich bylo málo,“ říká i dnes Vladimír Špidla (63), šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotky, který byl dříve také premiérem, kromě toho ještě předsedou ČSSD, ministrem a evropským komisařem.
Nepolevující násilí a nulové vyhlídky do budoucna jsou hlavními důvody exodu ze Střední Ameriky, popisuje Adriana Beltránová z Washingtonského úřadu pro záležitosti Latinské Ameriky v rozhovoru pro Týdeník ECHO.
Proč se velké banky obávají Amazonu nebo Googlu? Proč se česká politika lidem ve světě jeví jako klidná a stabilní? Jak to, že Češi jsou nejvyspělejší při využívání internetového bankovnictví ze všech středoevropských zemí? Exkluzivní rozhovor Týdeníku ECHO s Andreasem Treichlem, šéfem finanční skupiny Erste, která je jednou z nejvýznamnějších bankovních institucí ve střední a východní Evropě a vlastníkem České spořitelny, premiantem skupiny.
Popularita prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina v Rusku stoupá, země ale za svá domácí politická vítězství stále citelněji platí sankcemi. Putin sice vrátil Rusům hrdost na Rusko, ne zcela se mu však daří vrátit hrdému Rusovi uznání Západu, říká v rozhovoru pro Týdeník ECHO šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a bývalý český velvyslanec v Austrálii Hynek Kmoníček. Úkolem Evropské unie podle něj v příštích letech bude přitáhnout evropské Rusko do Evropy. O budoucí podobě země ale rozhodne až Putinův nástupce.
Předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek si stěžuje, jak se v kabinetu Bohuslava Sobotky nedebatuje o obsazování klíčových pozic a ministři jsou tlačeni schvalovat lidi, o nichž nedostanou příležitost si cokoliv zjistit, a už vůbec s nimi promluvit.
Sněmovnu hrozí na zbytek léta ochromit obstrukce. ODS a TOP 09 blokují třetí čtení zákona o státní službě, který podle nich udělá ze státního úřednictva izolovaný, do sebe uzavřený stav. Hlavní kritika se soustředila na generální ředitelství, jehož šéf by měl poslední slovo nejen při jmenování hlavních personalistů na jednotlivých ministerstvech, ale fakticky i při výběru svého nástupce.
Ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková má zřejmě ráda boj na více frontách. Kromě toho, že je obžalovaná u soudu za to, že její úřad zastavil řízení o odebrání licence dvěma fotovoltaickým elektrárnám Saša Sun a Zdeněk Sun na Chomutovsku (patří synům podnikatele Zdeňka Zemka), napadla minulý týden ministerstvo průmyslu.
Jednadvacet let působil jako důstojník CIA. Hlavní postava filmu Syriana (2005), kterou hrál George Clooney, vznikla volně podle jeho příběhu. Robert Baer se dnes živí jako autor knih a komentářů na téma Střední východ. Týdeník ECHO ho požádal o telefonický rozhovor nejen k poslednímu kritickému vývoji v Iráku.
Nejčtenějším textem v dosavadní historii on-line deníku ECHO24.cz byl článek, v němž Václav Cílek recenzoval knihu Digitální demence. Tento bestseller (jenom v německém originále se knihy prodalo čtvrt milionu výtisků) vyšel letos na jaře i česky. Autora, německého psychologa a neurologa Manfreda Spitzera, jsme vyhledali na univerzitní klinice v jihoněmeckém Ulmu. Je to impulzivní muž, naprosto přesvědčený o zhoubném vlivu elektroniky na lidi a děti zvlášť. „Musíme bojovat,“ rozloučil se s námi, když audience skončila.