Rozhovory

Jiří Pospíšil

Do sněmovny si věřím klidně na čtrnáct procent

Jedním z českých vítězů voleb do Evropského parlamentu je nepochybně předseda už odepisované TOP 09 Jiří Pospíšil. Strana se sice v průzkumech většinou nedokáže odlepit od pětiprocentní laťky, ale spolu se STAN a dalšími formacemi v eurovolbách získala téměř 12 procent hlasů. Je model, v němž se centristická pravice spojuje se zelenými, hudba budoucnosti? A proč se Jiří Pospíšil raduje, když středoškoláci stávkují „za klima“?

Otto M. Urban

Život ve slonovinové věži

Na Ottovi M. Urbanovi bylo vždy vidět, že je kunsthistorik vybraného typu. Miloval od mládí dekadenci, symbolismus, umění a způsoby konce 19. století, ale i všechny jemné podivíny, kteří přišli potom. On sám byl a je muž vybraných způsobů a nenucené elegance. Je vlastně logické, že po dvou letech na významném místě v pražské Národní galerii z této instituce odchází. Je to jeho osobní protest proti způsobu, jakým je do ní ze strany státu zasahováno. S Ottou jsme chodili do ročníku na FF UK a společně trpěli na vojenské katedře. Proto to tykání.

Lars Christensen

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky

Sociálním demokratům se za celou dobu společného vládnutí poprvé podařilo dostat Andreje Babiše do kouta. Pod chytlavým heslem „Děti, nebo banky“ se ho snaží dotlačit k uvalení sektorové daně na banky. Jejich průkopníkem bylo v Evropě Rakousko pod vládou sociálnědemokratického kancléře Fajmana. Postupně je pod politickými slogany o „daních z hamižnosti“ bankéřů zavedl v Maďarsku Viktor Orbán, na Slovensku Robert Fico a v Polsku Jarosłav Kaczyński.

 

Justici máme odolnou

Minulý týden začal v pondělí velkou demonstrací na Staroměstském náměstí v Praze proti eventuálním zásahům vlády s trestně stíhaným premiérem vůči soudům a soustavě státních zástupců. Skončil v pátek spekulací deníku MF DNES z tiskové divize Agrofertu o tom, že nová Babišova ministryně spravedlnosti Marie Benešová už má vybrané náhradníky na místo nejvyššího státního zástupce. Jak moc je to s českou justicí vážné a nakolik je odolná tlakům – otázky pro jejího doyena Josefa Baxu.

Brendan Simms

Evropa nepochopila, že je Británie výjimečná

Pár měsíců poté, co Britové zvolili v referendu odchod z Evropské unie, přišel známý britský historik Brendan Simms, přednášející na Cambridgeské univerzitě, s knihou  Britain’s Europe: A Thousand Years of Conflict and Cooperation (Britská Evropa: Tisíc let konfliktů a spolupráce). Rozebírá v ní, že Británii vždy pojily s kontinentem velmi úzké vztahy. To se podle něho nezmění ani brexitem. Jen budou mít jinou podobu, která se bude ještě nějakou dobu těžce hledat. Simms přijel do Prahy přednášet na pozvání Centra transatlantických studií vysoké školy CEVRO.

Zdeněk Pohlreich (1957)

Práce přestala být cool

Je to jeden z největších českých symbolů řemeslníka-podnikatele. Slavný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který vedle provozu tří špičkových pražských restaurací dokázal udělat z gastronomie televizní reality show, tvrdí, že mezi mladými kolem sebe vidí jen velmi málo následovníků.

Robert Gerwarth

Právo na sebeurčení nadělalo v Evropě paseku

Letos uplynulo sto let od pařížské mírové konference, kde se zrodila Evropa v hranicích, jaké víceméně známe dnes. Platí to především pro střed, východ a jihovýchod Evropy. Čtyři velké dynastické říše – německá, habsburská, ruská a osmanská – byly nahrazeny řadou menších národních států.

Ludovine de la Rochère

Macron z nás má strach

V české sněmovně byl podán návrh na změnu ústavy, který by upřesnil pojem manželství jako svazek muže a ženy. Navrhovatelé (Marek Výborný, Marek Benda a další) k návrhu spolu s Aliancí pro rodinu organizovali ve sněmovně konferenci. Její hvězdou byla Ludovine de la Rochère, předsedkyně francouzského hnutí La Manif pour Tous. Toto hnutí dokázalo v Paříži a dalších francouzských městech na protest proti zákonu o manželství pro homosexuální páry a jejich právu adoptovat děti dostat do ulic statisíce až miliony lidí. I když zablokovat přijetí zákona se tehdy nepodařilo, pro de la Rochère válka s pokrokáři neskončila.

Karel Dobrý

Teď už je to dobrý

Jestli má současné české herectví démonickou figuru, pak je to Karel Dobrý. Před třemi týdny si přišel pro Českého lva za hlavní roli ve filmu Hastrman, kde předvedl dokonalou transformaci ve vodního aristokrata. Ty, kdo ho léta sledují v divadle, to nepřekvapilo, neboť vědí, že s jeho příchodem na scénu se okamžitě zvedá vichr, žár a atmosférická úroveň představení.

Marek Výborný

Co je to manželství, víme i bez průzkumů

Minulý pátek bylo naplněno volání po nových tvářích v politice z nečekaného směru – KDU-ČSL má nového předsedu, v souboji s dlouholetým pretendentem Marianem Jurečkou vyhrál jasným poměrem (257 : 124) Marek Výborný. Nejcitovanější větou z kandidátského projevu Výborného se stala tato slova: „Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jsme jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy.“

Vanda Šípová

Já bych byla skvělá Lolita!

Je démonická na jevišti, u stolu v kavárně je sympatická a živá. Umí nejen vysoké c, ale i vysoké ef, kam to vytáhne jako Královna noci v Kouzelné flétně. Když jsem se jí ptal, jestli umí hlasem roztříštit zrcadlo, řekla, že to není vyloučené. Za postavu Helgy v opeře Ivana Achera Sternenhoch sbírá jednu pochvalu za druhou a lidé se na ni chodí dívat opakovaně. I když potkat takovou osobu by v životě asi nechtěli.

Pavel Pafko

U transplantací se nepředbíhá

Před třiadvaceti lety odstranil prezidentu Václavu Havlovi nádor plic a o rok později uskutečnil první transplantaci plic na českém území. Ještě dnes se může přihodit, že na schůzku přijde později, protože jako emeritní přednosta III. chirurgické kliniky v pražském Motole stále operuje a chirurgický zásah se může protáhnout. Profesor Pavel Pafko tvrdí, že zdravotnictví bude i nadále zachraňovat životy bez ohledu na peníze.

Pawel Spiewak

Poláci byli sousedi, Němci jen útočníci

Diplomatický incident mezi Izraelem a Polskem, jehož vinou se nekonal naplánovaný summit visegrádské čtyřky s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Jeruzalémě, začal během předchozí Netanjahuovy návštěvy Varšavy, kdy v hovoru s izraelskými novináři řekl, že za druhé světové války při vyvražďování Židů „Poláci kolaborovali s nacisty“. Jak se později ukázalo, Netanjahuův výrok neimplikoval kolaboraci polského národa, ale blíže neurčeného počtu Poláků.

Abdul Rahman

Předpokládejte, že někdo o vás ví všechno

V dnešním světě je vše připojené na internet. Elektrická síť, vládní databáze, bankovní účty, připojené mohou být i armádní zbraně. Neustále připojeni jsou i lidé, kteří tráví velkou část dne se svými chytrými telefony, tablety a počítači. Internet velmi zjednodušuje život, zároveň se na něm člověk vystavuje neustálému nebezpečí, že bude „hacknut“, podveden, zneužit. O rizicích na sítích a jak se jim bránit se rozhovořil americký expert na kybernetickou obranu doktor Abdul Rahman.

Flemming Rose

Zakázala by komisařka Jourová Beatles?

V minulých dnech se v Praze napůl v utajení a pod policejní ochranou objevil Flemming Rose, dánský novinář a spisovatel, který před třinácti lety v listu Jyllands-Post nechal otisknout několik karikatur proroka Mohameda, což vyvolalo jak vlnu násilností napříč islámským světem, tak zásadní debatu o svobodě slova v moderní Evropě.