MASOVÁ ARMÁDNÍ CVIČENÍ

Armádní cvičení na východě: Moskva ukazuje svaly, Minsk mlčí

MASOVÁ ARMÁDNÍ CVIČENÍ
Armádní cvičení na východě: Moskva ukazuje svaly, Minsk mlčí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruské ministerstvo obrany plánuje v nadcházejícím roce výrazně navýšit armádní transporty na území svého běloruského souseda. Podle informací ministerstva se Moskva chystá k transportu svého armádního vybavení do Běloruska využít 4126 vagonů, což je 83krát větší číslo než v roce 2016, informuje Deutsche Welle.

„Vezmeme mnohem výrazněji v potaz aktivity NATO během našich „Západních manévrů 2017“. Rusko bylo nuceno zavést obranná protiopatření,“ prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu během listopadového setkání se svým minským protějškem.

Armádní spolupráce obou zemí vychází z bilaterální smlouvy z roku 1999. Na jejím základě probíhaly každé dva roky takzvané „Západní manévry“, v roce 2017 jsou naplánovány na září v Bělorusku.

Podle ředitele minského Centra strategických a zahraničně politických studií Arsenije Sivitského se takového cvičení naposledy v Bělorusku v roce 2013 účastnilo 13 000 vojáků. Na 3000 z nich patřilo ruským ozbrojeným silám.

Ilustrační foto - Shutterstock

„Tehdy Rusové potřebovali pouze 200 železničních vozů k transportu svých vojáků a vybavení. Na příští rok se jich plánuje 4126, což je dvacetkrát více, uvedl Sivitski pro Deutsche Welle. Očekává, že skutečné číslo by mohlo být ještě vyšší. „Části těchto transportů jsou kryté jako tajné výdajové položky. Proto nejsou k dostání skutečná čísla,“ vysvětlil.

Sivitskij se domnívá, že Kreml využívá tyto armádní manévry k „zatáhnutí Běloruska k armádně-politické konfrontaci s NATO“.

Pavel Felgenhauer z ruského listu Nová Gazeta se rovněž domnívá, že míra armádních manévrů v příštím roce bude obrovská. Podle jeho informací se mají cvičení v Bělorusku zúčastnit také ruské tankové jednotky. Felgenhauer předpokládá, že počet vojáků výrazně převýší i vojenské cvičení „Kavkaz 2016“.

Toho se mělo původně zúčastnit na 12 000 osob. Později však Šojgu uvedl, že cvičení se zúčastnilo 125 000 členů armády a 97 000 civilistů. Felgenhauer je přesvědčen, že „armádní síla ruských vojsk se drasticky zvyšuje, aby byla země schopna vést válku na evropském kontinentu“.

Andrej Porotnikov, předseda minského výzkumného centra „Běloruský bezpečnostní blog“ je přesvědčen o tom, že pokud se cvičení v Bělorusku v příštím roce skutečně zúčastní takové množství vojáků, může to být považováno jako odpověď Ruska na vojenské cvičení Severoatlantické aliance „Anaconda 2016“, které letos proběhlo v Polsku v počtu 31 000 vojáků.

O takovou demonstraci moci však podle Porotnikova usiluje pouze Rusko. Bělorusko se naopak naléhavě snaží své vztahy se Západem normalizovat. Fakt, že Minsk se k plánovanému vojenskému cvičení zatím nevyjadřuje, ukazuje, že země netuší, jak se s touto ruskou demonstrací síly vypořádat. „Rusko Bělorusku ukazuje, že jakýkoli pokus o nezávislou politiku vyústí v ostrou reakci Kremlu,“ uzavřel Porotnikov.

, jh

15. prosince 2016