Úvahy o výchově, Poklady starověkého Egypta, Fotograf pospolitosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pocta Josefu Benešovi
Kvarteto Martinů (Lubomír Havlák – housle, Adéla Štajnochrová – housle, Zbyněk Paďourek – viola a Jitka Vlašánková – violoncello) přichází s nahrávkou dvou smyčcových kvartetů pozapomenutého skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Beneše (1795–1873), rodáka z Batelova, jenž působil a zemřel ve Vídni.
Josef Beneš: The Complete String Quartets, Martinů Quartet, Supraphon, 1 CD, celkový čas 56:33.
Prastará legenda ožívá
V příběhu Vítka Kříže a jeho bratra Jáchyma se ocitáme na Běstvinách, na místě jako stvořeném pro starou legendu, ve které se na konci zámecké zahrady hýbe obrovský kompost. Pod zemí prý žije červ, kterého je třeba krmit. Až dědeček odejde, jeden z vnuků bude muset nastoupit na jeho místo. Aby se legenda nepřetrhla, bude muset zabít…
Anna Bolavá: Vypravěč, Odeon, 368 str.
Úvahy o výchově
Kniha Století nového dítěte obsahuje texty zabývající se úvahami o výchově dětí. Pozoruhodná je jejich nadčasovost, čtenář v nich rozpozná věčná výchovná témata, která jsou i po více než sto letech stále předmětem pedagogického diskurzu. Autorka se jimi zabývá s velkou dávkou temperamentního humoru.
Ellen Key: Století nového dítěte, přeložila Viola Somogyi, Portál, 208 str.
Paradoxy digitálního věku
Jarka i Karolína, matka a dcera, přišly o manžela, obě jsou nuceny vyrovnat se s nelehkým životem po smrti blízkého člověka. Inteligentní Karolína svět do důsledku racionalizuje, citově založená Jarka by svou dceru ráda zachránila před intelektuálním nihilismem. Když se mezi ně nečekaně postaví jurodivá náboženská blogerka, zapůsobí jako katalyzátor při laboratorním pokusu, a tak látky ve směsi začnou bouřlivě reagovat.
Marek Technik: Varování, Argo, 400 str.
Jak Ota Pavel potkal ďábla
Autorská inscenace Jak jsem potkal ďábla je poctou Otovi Pavlovi, jehož život je spjatý s Buštěhradem a s oblastí Kladenska obecně. Inscenace přiblíží dílo klasika české literatury i jeho životní osud, který poznamenaly události druhé světové války, nástup komunismu i psychické problémy.
O. Pavel, J. Janků, P. Svojtka: Jak jsem potkal ďábla, Městské divadlo Kladno, 28. 10. 2022.
Fotograf pospolitosti
Roman Franc je vyznavačem takové fotografické práce, při níž fotograf putuje za svými zákazníky a stisknutí spouště je vyvrcholením události, jíž předcházela řada malých soukromých rituálů. Před Francovým objektivem se scházejí skupiny lidí rozličných zájmů a společenských rolí, aby si potvrdily, že k sobě patří.
Roman Franc: Pospolitosti, galerie Fiducia, Ostrava, do 30. 11. 2022.
Poklady starověkého Egypta
Výstava Egypt – dar Nilu je náhledem do jedné z největších starověkých civilizací. Cestovatel a sběratel Ján Hertlík nashromáždil sbírku replik historických předmětů s egyptskou tematikou, které následně upravil do podoby originálů. Expozice představuje busty panovníků, sochy vládců i bohů, nástěnné malby či pohřební nádoby.
Egypt – dar Nilu, zámek Chvaly, Praha, do 20. 11. 2022.
Drama mladé režisérky
Příběh filmu Událost je zasazen do roku 1963 – sledujeme nadanou studentku Annu se slibnou budoucností. Anna však otěhotní a její život se otáčí naruby, je jí znemožněno dokončit studium a s přibývajícími měsíci se jako jediné východisko jeví potrat. Realistické drama Audrey Diwan otvírá aktuální téma interrupce a společenských tabu.
Událost, režie: Audrey Diwan, premiéra: 27. 10. 2022.