Ukrajina poprvé v roli útočníka: velký risk s nejistým výsledkem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinskou armádu čeká zřejmě další velká zkouška. Vedení země vyhlásilo první velkou protiofenzivu po měsících válčení a ztrátách na obou stranách, chce získat zpět ekonomicky zásadní území na jihu země. Na něm se po jeho dobytí už před delší dobou usadila ruská okupační správa a Ukrajina tak bude útočit do „zakopané“ obrany. Jaký může mít ofenziva výsledek není jisté, hrát se však bude o hodně.
Ukrajina se podle ministra obrany Oleksije Reznikova chystá dobýt zpět okupované, ekonomicky „životně důležité“ pobřežní oblasti. Vydat příkaz k tomu měl sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. A chystání širších akcí na jihu Ukrajiny naznačují i další kroky, kromě výzev k evakuaci například i zásahy Ruskem okupovaného území v okolí Chersonu těžkou technikou dodanou Spojenými státy. Kdy má k protiofenzivě dojít, zatím není jasné.
Rusko pobřeží na jihu obsadilo už před časem a přes původní „strašení“, že dojde až k Podněstří, se zastavilo v Chersonské oblasti. Získalo tak pozemní spojení s anektovaným Krymem a začalo s postupnou rusifikací prostoru, například přechodem na rubl, vydáváním ruských pasů či připravováním referenda. Ruské snahy však kromě neupadajícího tlaku ze strany ukrajinských jednotek narušuje i partyzánský odboj, který se zejména v Chersonu dosud nepodařilo Rusku zastavit.
Na co Ukrajina při pokusu o protiofenzivu na jihu země narazí, není podle vojenského analytika a spolupracovníka redakce Lukáše Visingra jisté. „Jediná slušná, korektní odpověď je, že to nevíme,“ řekl deníku Echo24 s tím, že Ukrajinci však informace určitě mají a tuší, co si mohou dovolit.
„Oblast jihu je důležitá ze dvou důvodů. Ekonomický význam Donbasu se limitně blíží nule, což samozřejmě o tom černomořském pobřeží neplatí, to je ekonomicky mnohem důležitější. A druhý důvod, že pokud by ta ofenziva uspěla, donutilo by to Rusy stáhnout jednotky odjinud. To je koneckonců i důvod, proč jsou Ukrajinci na jihu tak aktivní, znervózňují Rusko, vyvíjejí nějaký tlak, aby Rusové nemohli poslat na frontu na východě všechno, co by chtěli,“ dodal Visingr.
Ministr obrany Reznikov také řekl, že Ukrajina bude mít k dispozici pro protiofenzivu dohromady milion vojáků. To je podle analytiků zřejmě poněkud nadnesené tvrzení. „Musíme si uvědomit, že ve prospěch Ukrajinců pracují dvě věci. Zaprvé, oni pořád mají kde brát, mají lidské síly. Provedli totální mobilizaci, byli na to připraveni. To je něco, co Rusové schopni udělat nejsou. Pořád tak mají spoustu lidí, i když utrpěli velké ztráty, ale ne takové, jako Rusové, většinou se uvádí, že útočník má ztráty dvakrát až třikrát větší, než obránce,“ řekl Visingr.
Zmiňovaný milion podle něj spíše odkazuje na možný potenciál, z kterého mají Ukrajinci stále velkou část k dispozici „nedotčenou“. Nejde tedy o to, že by Ukrajina měla milion vojáků k dispozici okamžitě, spíše v delším měřítku. O neschopnosti Ruska provést celkovou mobilizaci se mluví delší dobu, podle analytiků však už nyní dochází k „pokoutné“ mobilizaci částečné. „Ruské vojenské velení pokračuje ve formování ad hoc dobrovolnických a privátních vojenských skupin, které zčásti tvoří starší muži či kriminálníci,“ uvádí příklad ve svém reportu Institut pro studium války.
Ruská ofenziva na východní Ukrajině je to poslední, na co mají nyní Rusové podle Visingra prostředky. Kapacity podle něj vystačí možná na dobytí zbytku Doněcké oblasti a Rusko následně přejde do obrany, tedy podobně, jako právě na jihu Ukrajiny.
„Pro Ukrajinu je však chystaná protiofenziva také velké riziko, pokud by protiútok začal a pokud by selhal, byla by to velká vojenská, politická i psychologická rána. Ukrajinci zatím ukazovali opakovaně, že jsou velmi efektivní v lokálních protiútocích, zatím ale nikdy neprovedli ofenzivu velkého rozsahu. Uvidíme, jestli to dokážou. Zkušenost napovídá, že spíše ano, ale dokud to nepředvedou, tak si jistí být nemůžeme,“ dodal Visingr s tím, že by neúspěch znamenal také triumf pro ruskou propagandu.
Na jihu zatím pokračuje ukrajinská armáda v lokálním tlaku na obrannou linii ruských invazních sil na severovýchodě Chersonské oblasti, aniž by pravděpodobně dosáhla územních zisků. uvedlo v pondělní analýze Britské ministerstvo obrany. To však také o víkendu varovalo, že Rusko stahuje zálohy z celé země poblíž Ukrajiny k budoucí ofenzivě, stejně tak však upozornilo na jejich zastaralou výbavu a techniku. Zásadní pro možný úspěch Ukrajinců je podle Visingra zejména to, aby vydržela ukrajinská morálka a s tím i vojenská pomoc, kterou ji poskytují Spojené státy.