Toto je rasputica. Obávaný nepřítel vojáků komplikuje boje na Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tanky topící se v bahně, neprostupně podmáčený terén i blátem obalené zbraně či samotní vojáci. Fotografie i záběry z bojiště na Ukrajině ukazují, že se po měsících bojů vrátila obávaná rasputica a počasí, které značně komplikuje situaci útočníkům, ale i obráncům. Ačkoliv však došlo ke zpomalení bojů, neznamená to, že by ustaly. Pro větší manévrové operace však musí paradoxně přijít větší mráz.
Příchod nepříznivého počasí a s tím spojené takzvané rasputice předvídali vojenští experti dlouho dopředu. Jde totiž o jev v regionu předvídatelný a pravidelný, objevuje se dvakrát do roka s příchodem deštivého počasí na podzim a naopak tání sněhu na jaře. Původní předpoklad, že se boje mohou kvůli příchodu zimních měsíců na čas zastavit, se zatím nenaplnil.
This is what bezdorizhzhya (Ukr)/rasputitsa (Rus) season does to the frontline trenches. Tens of thousands of Ukrainian and Russian troops are experiencing this right now. https://t.co/gJaMr8HMEg
— Christopher Miller (@ChristopherJM) November 26, 2022
Ukrajinské a ruské zprávy z kritických oblastí fronty na východě a jihu Ukrajiny, včetně Svatova, Bachmutu či Vuhledaru, však naznačují, že vojenské operace na obou stranách jsou v současné době komplikovány silným deštěm a následným velkým množstvím bahna. Sociální sítě zaplavila v posledních dnech videa či fotografie zablácených zákopů či vojenských vozidel i techniky bořící se v bahně.
Bon Appétit from Bakhmut
— Defense of Ukraine (@DefenceU) November 26, 2022
📸 Viktor Borinets pic.twitter.com/XavV2l4RzI
Je ale pravděpodobné, že se v příštích několika týdnech intenzita bojů opět zvýší, jakmile dále klesnou teploty a půda na frontě zmrzne. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). „Je pravděpodobné, že půdě bude trvat několik dní stálých mrazivých teplot, než ztuhne, což znamená, že terénní podmínky pravděpodobně umožní zvýšení intenzity operací na celé Ukrajině až o víkendu 3. až 4. prosince a v následujícím týdnu,“ uvedl ISW.
A Ukrainian MaxxPro MRAP having some trouble in the mud. https://t.co/juYUoMaUol pic.twitter.com/tXdtPV9WCY
— Rob Lee (@RALee85) November 20, 2022
„Rasputice znamená bláto, bahno, déšť, pro velké manévrové operace počasí nevhodné. Ale až se začne ochlazovat, chvíli to bude dobré. Když klesají teploty k nule a lehce pod nulu, tankům to naopak pomáhá. Rasputica ztvrdne a změní se to v docela dobrý tankový terén. Ale pak je otázka, co bude dál, jestli bude dál klesat teplota, jaká bude letošní zima,“ popsal toto období pro deník Echo24 vojenský analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr.
Ukrainian heavy cavalry on the move. pic.twitter.com/VQC9JgwbE8
— Defense of Ukraine (@DefenceU) November 22, 2022
Není jasné, zda některá ze stran na tuto dobu aktivně plánuje velké ofenzivní operace, zdůrazňují američtí experti. Meteorologické faktory, které takovým operacím nyní brání, se ale podle nich začnou v každém případě vytrácet.
Коротко об условиях войны в Украине. До морозов никаких серьезных наступлений не будет pic.twitter.com/bwgwVyVEOA
— IanMatveev (@ian_matveev) November 21, 2022
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu letos 24. února. Od začátku října při masivních vzdušných úderech útočí na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, kterou výrazně poškodilo. Ukrajince tak s nadcházející zimou čekají výpadky proudu, odstávky a výzvy úřadů, aby se co nejvíce šetřilo energií. Kvůli chladnému počasí úřady evakuují nedávno osvobozená města na jihu země a doporučily, aby lidé zvážili, zda úplně na několik měsíců neodejít ze země.