komentář

Potvrzeno: cenzura na Facebooku

komentář
Potvrzeno: cenzura na Facebooku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do českých diskusí o cenzuře na Facebooku, kde se neúnavně probíralo, jestli politik může soukromé firmě nařizovat, co dělá na své platformě, protože pak už by to přece nebyla svoboda, nám přistál důležitý příspěvek z Británie. Konzervativnímu aktivistovi (tak ho nazývají některé spřízněné weby jako americký Zerohedge), přesnější by asi bylo napsat anglickému nacionalistovi Tommymu Robinsonovi zrušil Facebook účet a do budoucna zakázal vstup na svou platformu jemu osobně i komukoliv, kdo by ho pouštěl ke slovu.

Není to maličkost, Robinson se pyšnil více než milionem sledujících. Videa, v nichž se snaží dokázat, že nějaká reportáž na té či oné televizi byla zavádějící, dosahují větší sledovanosti než ony televizní reportáže. A protože o jeho různých případech v podstatě všechna velká média buď mlčí, nebo referují podjatě, je Robinson odkázaný na internet, zejména na sociální sítě.

Už loni v květnu se tomuto „bojovníkovi“ proti islamizaci Británie a Evropy uzavřel Twitter, v listopadu mu PayPal přestal posílat platby, letos v lednu YouTube zrušil možnost zavěšovat na videa od Robinsona reklamu, čímž mu také přivřel svůj kohoutek (byť postovat videa zadarmo na YouTube mu ještě nezakázal). Robinson je nepříliš vábná figura, nicméně na Západě žijeme v údajně nejsvobodnější době, a on přesto může mít reálný pocit umlčení.

To je důležité pro něj osobně, neboť od loňska čelí trestnímu stíhání kvůli narušování veřejného klidu před budovou soudu, v němž právě probíhal soud se skupinou (muslimských) pederastů. A jak Robinsona, tak britskou vládnoucí třídu tento případ přesahuje svou výpovědní hodnotou o tom, jak korporáty typu Facebook fungují.

Mezi stěžovateli na Robinsona vévodí jistý Mohammed Shafiq, výkonný ředitel britské Ramadhanovy nadace a příležitostně i mluvící hlava na BBC. V úterý napsal, že se nedávno sešel se zástupci Facebooku, aby s nimi řešil „znepokojení britské muslimské obce“ z pokračující Robinsonovy přítomnosti na sociálních sítích, což prý způsobuje „stupňování radikalizace mezi jeho příznivci“, které směřuje k teroru vůči muslimům. Spokojený Shafiq teď Facebooku děkuje za to, že „tohoto jednotlivce“ na své síti zakázal.

Samotný Facebook zdůvodnil výmaz Robinsona tím, že prý opakovaně zavěšoval posty, v nichž užíval „dehumanizační“ jazyk a vyzýval k násilí proti muslimům. Už před měsícem proto Robinson od firmy dostal poslední varování, které obsahuje několik konkrétních příkladů nenávistné řeči z jeho účtu. Asi nejsilnější tabák z citovaných prohřešků jsou „posty, v nichž jsou lidé vyzýváni, aby terorizovali vyznavače islámu a uřezávali jim hlavy“.

Háček, tedy hák, je ale v tom, že Facebook toto své nařčení ničím nepodložil. Žádné screenshoty, žádné uvedení do kontextu, pouze byrokratické oznámení formulované navíc tak, že se do něj vejdou i případné komentáře jiných osob pod Robinsonovými posty.  A od chvíle, kdy je stránka vymazaná, pochybovači o sdělení Facebooku nemají šanci po absenci důkazů proti Robinsonovi pátrat.

Hypoteticky Facebook s archivovanými screenshoty ještě může vyrukovat. Řada uživatelů na účtech lidí s Robinsonem sympatizujících s autoritou pravidelných čtenářů jeho účtu tvrdí, že nic na úrovni citovaných výlevů u Robinsona nikdy neviděli. Netřeba ani zdůrazňovat, že je vehementně popírá v první řadě Robinson. A člověk by se divil, že britská policie, která zadržuje stovky lidí pro mnohem nevinnější příspěvky než výzvy k násilí, by zrovna tomuto člověku něco takového tolerovala.

Výmaz Robinsona byl doprovázený dočasným zablokováním účtů několika známých figur včetně politiků ze strany UKIP, u nichž by se dalo čekat, že spustí pokřik. Posléze byly účty odblokovány s tím, že se stala chyba. Je to zatím nejvýraznější incident, po němž Facebook vypadá jako Kafkův zámek v novém vydání. Ti, kdo stížnosti na cenzuru sociálních sítí ze strany uvědomělých moderních kapitalistů považují za pravičáckou paranoii, teď mají co vysvětlovat.