„Postavím si stan v ložnici.“ Rektor univerzity v Kyjevě se chystá přežít mráz bez energií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stan v ložnici, nejteplejší turistické zimní oblečení a horká voda v termoskách, tak se rektor Kyjevské ekonomické univerzity a bývalý ukrajinský ministr hospodářství Tymofij Mylovanov připravuje na další ruský raketový útok. O tom, jak to u něj doma vypadá a jak takové přípravy probíhají, se podělil na svém twitterovém účtu.
Mylovanov se do Kyjeva vrátil čtyři dny před začátkem války. Přijel zpátky ze Spojených států, kde vyučuje na Pittsburské univerzitě, která mu po dobu války poskytla volno. Do Kyjeva se vrátil, aby mohl vést Kyjevskou ekonomickou univerzitu, jejíž je rektorem. Nyní na svém twitterovém účtu popsal, jak se společně se svojí ženou připravuje na další ruský útok.
„Vytáhli jsme naše super teplé zimní turistické oblečení. Hodně lidí nám navrhovalo, že můžeme spát ve stanu v ložnici. Tak jsme vyhrabali spacáky a šli koupit stan,“ uvedl Mylovanov. „Když jsme se chystali zaplatit, vypadl proud. Obchod měl baterii a běžel dál. Místo běžných světel používali vánoční, aby ušetřili elektřinu. Bylo to velmi útulné,“ dodal ke shánění vybavení.
We wanted to try the firewood idea, just to practice, when we get home. But we got exhausted bringing all this stuff to the 8th floor. So, we will try it another time. Will post the picture. Yet, my wife wanted some tea anyway. And also she wanted to get hot water 8/ pic.twitter.com/wiKSzliDd0
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) November 27, 2022
Mnoho lidí mu prý navrhovalo, že mají v případě výpadku elektřiny i topení použít k vyhřátí bytu svíčky, plynové nebo petrolejové ohřívače. „My jsme se rozhodli, že to neuděláme. Zaprvé to není příliš bezpečné pro začátečníky. Za druhé, žádné nejsou na trhu ani jsme je nemohli najít,“ uvedl rektor kyjevské univerzity. S manželkou se tak rozhodli jet do obchodu a sehnat dřevo nebo uhlí. „V plánu je použít jednoduchou a malou pec na dřevo, kterou můžeme postavit na balkoně, kdyby všechno ostatní selhalo,“ uvedl.
Po návratu domů z nákupů zjistil Mylovanov, že sníh na jeho balkóně roztál a elektrický generátor, který tam byl umístěn začal klouzat směrem k oknům. Zapnout ho musel, protože chtěl své ženě uvařit čaj a připravit horkou vodu do termosek na ráno, aby v případě ruského útoku měli alespoň nějakou teplou vodu. „Voda je převařená a uložená v termoskách. Máme dvě, každou o objemu jednoho litru. Možná bychom si jich měli pořídit víc,“ uvedl Mylovanov s tím, že teplou vodu si mohou objednat i po donáškové službě.
Donáškovou službu s horkou vodou zajišťují jak soukromé, tak veřejné služby. Lidem v těžkých situacích pomáhají i policisté například řízením dopravy kvůli nefunkčním semaforům. Po Kyjevě fungují i charitativní organizace, které poskytují lidem teplo, čaj, případně přístup k internetu nebo k nabití vlastních zařízení.
Novou vlnu úderů podle amerického Institutu pro studium války (ISW) Moskva chystá už na příští dny. Proti ruským útokům koncem minulého týdne varoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková v souvislosti s tím uvedla, že v pondělí zahájila službu v Černém moři další ruská loď schopná odpalovat rakety.
Podle Humenjukové to svědčí o přípravách na novou vlnu masivních raketových úderů v průběhu nadcházejícího týdne. Útoky se ale podle ISW nebudou stupňovat. „Vzhledem k pokračující degradaci ruského raketového arzenálu během předchozích úderů je pravděpodobné, že Rusko usiluje o udržení současného tempa úderů na ukrajinskou kritickou infrastrukturu, nikoli o jeho vystupňování,“ uvedli američtí analytici.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně útočit na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Zatím poslední velký vzdušný útok ze středy minulého týdne způsobil rozsáhlé škody na ukrajinské energetické soustavě.