Deník covidového roku, boj o přežití a ať žije opereta!
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Deník covidového roku
Deníkové zápisky Františka Schildbergra (70), brněnského básníka, publicisty a vysokoškolského pedagoga, jsou souborem glos a postřehů zapisovaných během roku 2021, počínaje 6. lednem, kdy „dav vyhecovaný prezidentem Donaldem Trumpem vnikl do budovy Kapitolu“, a konče 31. prosincem („Další rok, čas Božího milosrdenství“).
František Schildberger: Meziřádky / Náboženství, Lyrika, Politika, nakladatelství Carpe diem, Brumovice, 206 str.
Boj o přežití
Židovská dívka Mala se narodila v polském Tarnogródu. Prožívala idylické dětství do doby, než nacisté obsadili Polsko. Mala občas vyklouzne ven, aby pro rodinu vyžebrala něco k jídlu, doprovází ji kočka Malach (hebrejsky anděl). Jednoho dne je celá rodina zařazena do transportu a jen Mala se svou kočkou unikne.
Mala Kacenbergová: Mala a její kočka, přeložila Sylvie Wagnerová, Ikar, 320 str.
Jak vnímáme tmu
Světlo znamená život. Ale je tomu tak vždy? Švédský vědec Johan Eklöf zkoumá, jak umělé osvětlení a světelný smog ovlivňují přirozené biorytmy fauny, flóry i člověka. Autor je zoolog, avšak na opomíjený problém nadměrného využívání umělého osvětlení se dívá rovněž z pohledu kulturní historie, ekologie a filozofie.
Johan Eklöf: Manifest za tmu, přeložila Linda Kaprová, Host, 223 str.
Jediný Rilkův román
Rilkova próza je estetikou smyslů – události a okamžiky jsou prožívány jako smyslové vjemy. Jde o specifickou směsici poetičnosti a prozaičnosti, jež působí snovým dojmem a kontrastními nezapomenutelnými scénami, podávanými konkrétně výstižným, jindy zas intenzivně lyrickým líčením.
Rainer Maria Rilke: Zápisky Malta Lauridse Brigga, přeložil Josef Suchý, LEDA, 288 str.
Samovolné práce Petra Nikla
Výtvarník, spisovatel, ilustrátor, hudebník a divadelník Petr Nikl vystavuje v pražské Galerii Millennium svou nejaktuálnější tvorbu, kterou souhrnně nazývá Samovolné práce. Když vznikají taková díla, potlačuje tento multidisciplinární umělec částečně své tvůrčí já a přenechává prostor volnosti a náhodě.
Petr Nikl: Samovolné práce, Galerie Millennium, Praha, do 10. 3. 2023.
Festival nového divadla
Festival Malá inventura 2023 je retrospektivou nejvýraznějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla a je určen profesionálům v oboru, uměleckým skupinám i širší odborné veřejnosti. Rozvíjí uměleckou diverzitu, zviditelňuje společensky i umělecky aktuální problémy a spoluutváří mapu nezávislého divadla v České republice.
Malá inventura 2023, Praha, 22. 2. – 1. 3. 2023.
Bibliofilie z Ateliéru Krupka
Manželé Krupkovi vytvářejí od devadesátých let 20. století osobité bibliofilie, často v umělecké knižní vazbě, i autorské knihy. Unikátnost jejich tvorby spočívá v kompletním zpracování knihy, od výroby autorských, ručně čerpaných papírů, ruční sazby textu a tisku až po opatření knižního bloku uměleckou vazbou.
Knižní vazby = ?, Ateliér Krupka, Národní muzeum, Praha, do 23. 4. 2023.
Ať žije opereta!
Romantické drama o setkání dvou rozdílných kultur. Země úsměvů zobrazuje příběh lásky Evropanky Lízy a čínského prince, která ale nepřekoná rozdíly ve výchově, etice a celkovém pohledu na život. Lehárovo hudební zpracování čínského tématu přináší exoticky barevné hudební plochy inspirované operním skladatelem G. Puccinim.
Franz Lehár: Země úsměvů, Slezské divadlo Opava, premiéra: 19. 2. 2023.