Prolínání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle průzkumů je ideálním místem pro život většiny Čechů a Češek zrekonstruované venkovské stavení, které upomíná na životy našich předků, současně však nabízí veškerý komfort dnešního bydlení. Typicky jde o staré hospodářství s obytným domem a stodolou, které nabízí řadu možností budoucího využití, jak u nás ukazuje nespočet výborných realizací zejména posledních dvou dekád (mnohé z nich prezentuje loni vydaná kniha 66 domů). Architektonickému pojetí takových objektů se přitom meze nekladou, může to být důsledně opravený dům se snahou navrátit ho do původního stavu, nebo radikální přestavba, u které člověk ani nepozná, že má vůbec nějaký historický základ.
Práce pro sousedy
Krásnou ukázkou propojení obou těchto přístupů je přestavba hospodářské usedlosti ve švýcarské vesnici Felsberg vedle Churu. Právě tato část kantonu Graubünden je doslova prošpikovaná mimořádnými počiny moderní architektury – z velké míry díky faktu, že v sousední vesnici Haldenstein žije a pracuje švýcarský velmistr, architekt Peter Zumthor, takže tady můžete narazit na fantastické stavby doslova na každém kroku.
Zatímco u nás dlouho bývalo zvykem (v posledních letech už se tato situace také mění), že oceňovaní architekti a architektky působí zejména ve velkých městech, ve Švýcarsku jsou často i malé obce působištěm skvělých architektonických studií. Právě dvoutisícový Felsberg je adresou ateliéru Modunita Architekten, který má na kontě řadu menších projektů pro soukromé klienty i samosprávy.
Přestavbu hospodářské usedlosti ateliér zpracovával pro své sousedy, kteří se rozhodli investovat do půvabného starého stavení. Nemovitost se skládala ze tří částí: zděné obytné stavby, jednoduché dřevěné stodoly a propojujícího objektu, původně pravděpodobně chlívků. Autoři návrhu šli na věc pragmaticky. Aby mohli podtrhnout původní kvality stavení, rozhodli se odstranit veškeré stavební přílepky a další nánosy, které se na pozemku v čase objevily, takže došlo ke zdůraznění stodoly i obytného domu se zelenými dřevěnými okenicemi. Ten až dosud sloužil bez problémů, takže se ho nynější stavební úpravy prakticky ani nedotkly.
Dům s charakterem
Největší proměnou prošla stodola se seníkem, kterou bylo potřeba uzpůsobit k bydlení. Aby mohla stodola nabídnout dostatek prostoru, nechali architekti stávající objekt o pár metrů protáhnout se zachováním stejné výšky i sklonu střechy. Její novodobou transformaci autoři návrhu přiznali minimalistickým černým opláštěním fasády, které pěkně kontrastuje se světlou omítkou starého domu. V přízemí najdeme pokoj pro hosty, ateliér i technickou místnost, v patře velkou kuchyň s obývacím prostorem, nad kterým ještě přibyla otevřená galerie pro lenošení.
Z patra je také přístup na terasu vzniklou přestavbou objektu spojujícího stodolu s domem, což je vůbec nejzdařilejší část realizace. Nízká kamenná stavba byla částečně ubourána a doplněna dřevěnou konstrukcí zastřešující terasu, která funguje jako obývací pokoj na čerstvém vzduchu s výhledy na štít hory Crap Mats sahající do výšky tří tisíc metrů. Těžký kamenný sokl s lehkou dřevěnou terasou je harmonickým spojením starého s novým, které je pro celý projekt charakteristické.
„Jedním z našich hlavních cílů bylo vybavit starou hospodářskou budovu jednoduchými a autentickými prvky, aby byl seník jako takový nadále rozpoznatelný. Černé dřevo, stejně jako jemné vertikální otvory, pomáhají dodat budově charakteristický vzhled stodoly,“ sdělují autoři návrhu. Vsadili přitom na uplatnění a přiznání konstrukcí v jejich surové materiálové podobě, takže masivní dřevo a kamenné zdivo jemně doplňuje pohledový beton. Na první pohled je jasné, co je nové a co staré. Prolínání jednotlivých vrstev vytváří osobitý charakter domu, jaký žádná novostavba nabídnout nedokáže.