Tanky Leopard chce Kyjevu poslat 12 zemí. Scholzovo váhání rozhádalo vládu v Berlíně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Co se týče ochoty poslat na Ukrajinu bojové tanky Leopard 2, netáhne německá koaliční vláda za jeden provaz. Zatímco se kancléř Olaf Scholz nemá k tomu, aby povolil dodávky tanků na válčící Ukrajinu, jeho vládní spojenci mluví jinak a kritizují ho. Přední politici ze Zelených a Svobodné demokratické strany naléhají, aby Scholz přinejmenším udělil nezbytné povolení zemím, které chtějí Kyjevu poslat své vlastní Leopardy. Ukrajina očekává, že dostane 100 německých tanků z 12 zemí, jakmile to Německo schválí. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková prohlásila, že jim Berlín „nebude stát v cestě“. Avšak Scholzův mluvčí následně uvedl, že ministrynina slova nepředstavují rozhodnutí dohodnuté ve vládě, píše Politico.
Tanky Leopard 2 chce na Ukrajinu poslat například Finsko nebo Polsko, potřebují ale souhlas německé vlády. Baerbocková v neděli zemím vzkázala, že jim Německo „nebude stát v cestě“. Hned další den polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že jeho země oficiálně požádá Berlín o povolení dodat německé tanky na Ukrajinu.
Mluvčí kancléře Steffen Hebestreit ale v pondělí naznačil, že prohlášení Baerbockové nepředstavuje rozhodnutí dohodnuté ve vládě, což ukazuje na nejednotu ve vládě. Hebestreit uvedl, že jakákoli žádost o vyslání tanků bude muset být nejprve projednána podle „zavedených postupů“ v rámci německé federální bezpečnostní rady, tedy redukované sestavy kabinetu zahrnující Scholze, Baerbockovou a několik dalších ministrů.
Scholzovo váhání ohledně Leopardů pro Ukrajinu znervózňuje i další jeho vládní spojence. Spolupředseda Zelených Omid Nouripour v pondělí řekl, že je „nutné“, aby bylo ve věci konečně jasno, a to „co nejrychleji“. Marie-Agnes Strack-Zimmermannová z liberálních Svobodných demokratů, předsedkyně obranného výboru Spolkového sněmu, označila Scholzovu neochotu v otázce tanků za „katastrofu“ a uvedla, že německá vláda „selhala“.
Celkem 12 zemí odsouhlasilo, že dodá Ukrajině přibližně 100 německých tanků Leopard 2, které mají ve vlastním arzenálu, pokud jim k tomu dá Berlín souhlas. Podle webu ABC News to uvedl vysoký ukrajinský představitel. Dohody byly uzavřeny na pátečním summitu na americké letecké základně Ramstein v Německu, kde spojenecké státy jednaly o vojenské podpoře Ukrajině, dodal zdroj.