Tiché víno, vyšší DPH či zrušení státního svátku. Slovenská vláda přišla se svým balíčkem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyšší zdanění tabáku a alkoholu včetně tichého vína, zavedení daně ze slazených nápojů, ale i zvýšení základní sazby DPH o dva procentní body či zrušení cestování zdarma pro studenty a důchodce. I taková jsou opatření, která navrhuje slovenská úřednická vláda Ľudovíta Ódora. Jeho kabinet zveřejnil opatření ve středu, tedy jen několik dní po volbách, které vyhrál Směr-SD Roberta Fica. Ódor označil návrhy za kostičky lega, z nichž se nová vláda může sestavit vlastní balíček.
Ódorův kabinet ve středu zveřejnil sto konsolidačních opatření ve výši více než devíti miliard eur (cca 219 miliard korun). Slovenské ministerstvo financí uvedlo, že velká konsolidace je bez zvyšování daní v podstatě nemožná a bude lepší se zaměřit na takzvané nepřímé daně. Největší přínos by tak mělo mít zvýšení základní sazby DPH z 20 na 22 procent, velkým příspěvkem by pak bylo snížení některých sociálních dávek.
Stovky milionů eur by také podle tamního MF mohlo přinést zrušení snížených sazeb DPH. V opatřeních nechybí vyšší zdanění například tabáku, piva a vína o 30 procent. Právě tiché víno bylo při tvorbě českého konsolidačního balíčku v první polovině letošního roku předmětem vášnivé diskuse, nakonec k zavedení spotřební daně nedošlo, což je trnem v oku některých expertů. Mezi další daňové změny patří například zvýšení daně z dividend na 15 procent či znovuzavedení dědické a darovací daně.
Mezi škrty nechybí dotace, například zrušení podpory snížení koncové ceny elektřiny pro firmy, zrušení vlaků zdarma pro studenty a důchodce, zrušení dotací na výstavbu a obnovu bytového fondu, zrušení vzdělávacích poukazů (od září 2024) či zrušení úlev farmářům na nákup nafty. Ministerstvo také navrhuje snižování počtu státních zaměstnanců.
Součástí je také úprava důchodového systému, například sjednocení odchodu do důchodu u mužů a žen či zrušení první valorizace důchodů při přiznání, kdy v důsledku současného způsobu výpočtu nově přiznaného důchodu se na přiznaný důchod aplikuje valorizace založená na růstu cen v předchozím roce, dochází k implicitnímu dvojímu započtení inflace v témže roce.
Mezi zajímavostmi, které MF SR navrhuje, je například zrušení jednoho státního svátku. Slovensko má totiž největší počet státních svátku v Evropské unii, celkem patnáct. Dalším spíše menším opatřením je například zrušení státní agentury Slovakia Travel, což je organizace, jejímž úkolem je propagovat Slovensko jako turistickou destinaci v Česku i v zahraničí.
„Jedná se o expertní návrhy, které byly vypracovány ve spolupráci s analytickými útvary ministerstva financí, ale i dalších ministerstev, ale konzultace probíhaly i s odborníky z Národní banky Slovenska a Rady pro rozpočtovou odpovědnost. MF se při přípravě dokumentu řídilo doporučeními mezinárodních institucí, jako jsou Evropská komise, OECD a Mezinárodní měnový fond,“ uvedlo MF SR na svých stránkách. Kompletní seznam opatření je k dispozici zde.
Bez ozdravení zůstane deficit veřejných financí podle ministerstva v příštích třech letech blízko 7 % HDP a dluh začne atakovat hranici 70 % HDP. Ministerstvo financí zároveň zveřejnilo tzv. rozpočtovou kalkulačku. „Jedná se o webovou aplikaci, kde si veřejnost může vyzkoušet práci ministra financí a sestavit vlastní rozpočet s cílem zlepšit stav veřejných financí,“ uvádí k tomu ministerstvo.
Balíček byl zveřejněn jen pár dní po parlamentních volbách. Šéf úřednické vlády Ódor novinářům řekl, že si kabinet, který z voleb vzejde, může konsolidační balíček poskládat podle svých představ. Opatření označil za kostky lega, z nichž na konferenci vyskládal číslo 5,0 %, které má symbolizovat, že právě tolik procent HDP je nutné ušetřit v nejbližších třech letech, aby se zastavil růst státního dluhu.
Bude záležet, jaká koalice vznikne
Deník Echo24 oslovil tisková oddělení stran, které ve volbách získaly nejvíce hlasů. Mluvčí Hlasu-SD Petera Pellegriniho, který nyní disponuje podle expertů obrovským mocenským potenciálem, Patrícia Macíková pro Echo24 řekla, že do doby, než bude jasné, jaká vládní koalice vznikne, nebudou ekonomická opatření komentovat. Strana skončila ve volbách druhá a je klíčovým subjektem pro vznik případné vlády Roberta Fica, jehož strana Směr-SD na dotaz deníku Echo24 neodpověděla. Nicméně Fico ve svém video logokostky zesměšnil.
Mluvčí Progresivního Slovenska (PS), které skončilo třetí, Alena Kuišová pro Echo24 uvedla, že v této chvíli je klíčové zabránit tomu, aby se Slovensko vydalo řeckou cestou. „Je úplné jasné, že nějaké opatření, abychom se tomuto scénáři vyhnuli, bude nutné přijmout. Slovensko je však nyní v situaci, kdy nezná složení budoucí vlády, která bude opatření vyhodnocovat a přijímat,“ uvedla Kuišová.
PS se podle ní hlásí ke konsolidaci veřejných financí tak, aby byl zastaven růst dluhu. „Vyžaduje si to opatření nad rámec výdajových limitů. Vládou zveřejněný návrh na ozdravení veřejných financí, takzvané legokostky, nabízí dobrý základ pro konsolidační diskusi o opatřeních na příjmové a výdajové straně,“ dodala mluvčí PS.
„Výběr případných kroků a řešení by se do velké míry odvíjel od koaličních jednání a dohody s partnery. Zároveň ale platí, že pověření sestavit vládu má nyní v rukou Robert Fico a je to on, kdo hraje se silnějšími kartami v jednání o vzniku vládní většiny,“ dodala Kuišová.
Vyšší zdanění negativních externalit
Zvýšení zdanění tabákových výrobků o 40 centů a zdanění beztabákových výrobků
Zvýšení zdanění alkoholu (i tichého vína a piva)
Zvýšení zdanění hazardu
Zavedení daně ze slazených nápojů
Zvýšení minimální sazby daně z nafty a benzinu o 5 %
Zvýšení příjmů méně škodlivých pro ekonomiku
Zvýšení základní sazby DPH o dva procentní body
Zrušení většiny snížených sazeb DPH (+ kompenzační opatření)
Zrušení daňové úlevy z prodeje nemovitosti po pěti letech
Zvýšení cen dálničních známek o 20 %
Zvýšení administrativních poplatků a pokut o 40 %
Zrušení jednoho státního svátku
Zvýšení efektivnosti, spravedlnost a jednoduchosti daňově-odvodového systému
Znovuzavedení dědické a darovací daně
Inteligentní bankovní daň
Znovuzavedení daňových licencí
Zvýšení daně z dividend na 15 %
Zavedení třetí sazby daně z DPFO: 35 %
Zrušení daňové slevy na manžela/manželku
Úprava zdanění kapitálových příjmů fyzických osob
Zeštíhlení zaměstnanosti ve veřejné správa
Snížení počtu zaměstnanců v samosprávě (kromě učitelů) o 10 %
Snížení počtu zaměstnanců v 5 největších státních podnicích o 10 %
Snížení počtu zaměstnanců na ministerstvech a jiných ústředních orgánech o 10 %
Zacílení sociálních dávek
Zrušení rodičovského důchodu
Zrušení 13. důchodů
Snížení přídavku na dítě na polovinu pro domácnosti mimo hmotnou nouzi
Zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku do 2 roků dítěte
Zrušení osvobození od doplatků za léky
Postupné snižování dávky v nezaměstnanosti podle délky pobírání
Snížení neefektivních dotací
Zrušení vlaků zadarmo pro studenty a důchodce
Zrušení úlevy farmářům na nákup nafty
Zrušení rekreačních poukazů
Zrušení Slovakia Travel
Zrušení dotací na výstavbu a obnovu bytového fondu
Zrušení podpory snížení koncové ceny elektřiny pro firmy