Vláda si chce posvítit na ,,dohodáře“ z Ukrajiny. Podnikatelům přibude práce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejen uprchlíci před ruskou agresí na Ukrajině, ale i jejich čeští zaměstnavatelé se zřejmě dočkají přísnějších pravidel. Úřady práce si chtějí „posvítit“ na zaměstnance pod dočasnou ochranou, kteří dosud vypadávají z evidence České správy sociálního zabezpečení. O doplnění se pak mají postarat právě podnikatelé. Těm se rozšíří současné povinnosti. Vláda se obává možného zneužívání pracovněprávních vztahů zaměstnavateli, zároveň chce efektivněji vynakládat se systémem sociální podpory.
Novela zákonů zvaných lex Ukrajina, o jejíž podobě budou poslanci hlasovat podle programu nejspíše v pátek, zejména zpřísňuje od července podmínky pro nárok na humanitární dávku, která by měla být adresnější. Úpravy čekají rovněž vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování. Změny mají podle vlády zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení jejich životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti. Už od dubna má předloha převést asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra.
Novinkou má pak být uzákonění evidence všech pracovních dohod ukrajinských běženců. Znamená to tak především novou povinnost pro zaměstnavatele, respektive rozšíření povinností současných. Nově by měli mít zaměstnavatelé povinnost nahlásit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) všechny pracovníky, kteří požívají dočasné ochrany. To znamená, že se nově do systému mají dostat přesnější údaje i o zaměstnancích pracujících na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, kterým nevzniká kvůli nízkým výdělkům účast na nemocenském pojištění. ČSSZ má tak zřídit pro potřeby úřadu práce novou evidenci.
Vláda si od nové evidence slibuje ochranu zaměstnanců proti obcházení pracovněprávních předpisů či umožnit kontroly v oblasti nelegálního zaměstnávání cizinců s udělenou dočasnou ochranou. Dalším zmiňovaným důvodem je pak také kontrola nároků na zmiňované speciální dávky. Podnikatelé by měli pro nahlašování zaměstnanců používat stejný postup, jako je tomu nyní.
„Pokud jde o dosavadní právní úpravu v oblasti zaměstnanosti týkající se oznamovací povinnosti zaměstnavatelů v souvislosti se zaměstnáním osoby s dočasnou ochranou, za současných podmínek nemá Úřad práce ČR jako správní orgán rozhodující o nároku na výplatu tzv. humanitární dávky možnost si z evidencí vedených v rámci resortu práce a sociálních věcí spolehlivým způsobem ověřit, zda údaje o příjmových poměrech předkládané žadatelem odpovídají skutečnosti,“ zdůvodňuje vláda chystané změny v důvodové zprávě.
Novela počítá se lhůtou osmi kalendářních dnů ode dne nástupu zaměstnance, v které musí zaměstnavatel informovat ČSSZ. Podobně pak v případě změn či ukončení zaměstnání. Nově pak vznikne povinnost přihlásit se u ČSSZ také samotným zaměstnavatelům, kteří dosud zaměstnávali pouze osoby neúčastnící se nemocenského pojištění a mají zaměstnance pod dočasnou ochranou.
Úřady práce vyplatily od loňského března do konce ledna válečným uprchlíkům z Ukrajiny na humanitárních dávkách 9,43 miliardy korun. Lidem, kteří zdarma u sebe doma či ve svém volném bytě příchozí ubytovali, pak stát poslal solidární příspěvky za 1,83 miliardy korun. Vyplývá to z dat ministerstva práce. Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková sdělila, že v lednu úřady práce poskytly 100 848 humanitárních dávek a 23 167 solidárních příspěvků.
Ruská invaze na Ukrajinu začala loni 24. února. Od té doby ministerstvo vnitra udělilo víza k dočasné ochraně 490 700 uprchlíků. Většinu z nich tvoří ženy a děti. Humanitární dávku 5000 korun poskytují úřady práce lidem za měsíc, kdy získali vízum k ochraně. Příchozí v nouzi ji pak mohou pobírat opakovaně, ale nejdéle dalších pět měsíců. Podpora není pro ty, kteří mají zajištěné ubytování se stravou a vybavením. Ministerstvo práce už dřív uvedlo, že zhruba dvě pětiny humanitárních dávek míří k dětem. Postupně ubývá lidí, kteří o podporu žádají opakovaně. Naopak přibývá těch, kteří mají práci, sdělil resort. Na konci ledna podle úřadu práce pracovalo 94 400 lidí s vízem k ochraně.
Česko udělilo za necelý rok od začátku ruské invaze ukrajinským občanům 488 227 víz dočasné ochrany. Za druhý únorový týden dostalo víza 2472 lidí, kteří z Ukrajiny uprchli před válkou. Počet je podobný jako v předchozích týdnech. Vyplývá to z údajů zveřejňovaných ministerstvem vnitra. Úřady odhadují, že aktuálně pobývá v Česku kolem 300 000 ukrajinských uprchlíků a jejich počet se nijak razantně nezvyšuje.