Kreml rozdal „noty“ pro případ jarní porážky: média přestanou podceňovat Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kreml už instruoval státní média, jak obyvatele Ruska připravit na chystanou ukrajinskou protiofenzivu, napsal nezávislý ruskojazyčný portál Meduza. Média nemají závažnost ukrajinského protiútoku snižovat, ale vykreslovat ho jako výsledek obrovského úsilí celého Západu. Podle manuálu chce tak Kreml připravit obyvatelstvo i na možnost úspěchu ukrajinské ofenzívy. Podle Meduzy to vyplývá z manuálu prezidentské administrativy, který se jí podařilo získat. Plán Kyjeva přejít v brzké době do protiofenzivy ve středu při své návštěvě Finska potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Kreml propagandisty konkrétně žádá, aby "nesnižovali očekávání od avizované ukrajinské protiofenzivy s podporou NATO" a netvrdili, že "Kyjev údajně není na protiofenzivu připraven". Od provládních médií naopak režim žádá, aby zdůrazňovala, že západní země dodávají Ukrajině zbraně a i jinak ji všemožně podporují.
Podle nejmenovaných zdrojů portálu Meduza blízkých ruské prezidentské administrativě se Kreml domnívá, že si tímto způsobem ponechá otevřené dveře, ať už by byla ukrajinská protiofenziva úspěšná, nebo ne. Pokud totiž Ukrajina během protiútoku získá zpět některá svá území, může Moskva jejich ztrátu obhájit argumentem, že celý Západ vynaložil na podporu Ukrajiny ohromné úsilí. Kreml bude mít také možnost tvrdit, že vzhledem k tomuto obrovskému úsilí jsou ukrajinské úspěchy vlastně jen malé.
Pokud by ukrajinská protiofenziva úspěšná nebyla, může Moskva prohlašovat, že ruské síly dokázaly odrazit rozsáhlý útok.
Ve stejném manuálu Kreml podle Meduzy propagandistům radí, aby zbytečně nezdůrazňovali výši finančních prostředků vyčleňovaných z ruského rozpočtu na obnovu ovládnutých území na Ukrajině. Lidem by se totiž nemuselo líbit, že zatímco v takzvaných nových ruských regionech se investuje do infrastruktury, v těch starých tomu tak není.