Varianty toxicity
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kdo občas četl texty amerického komentátora Richarda Hananii, nemohl být příliš šokován odhalením, s nímž přišel minulý pátek web Huffpost – že Hanania před deseti až patnácti lety přispíval pod pseudonymem na rasistické weby a fóra. Hanania je typ, s kterým se asi kdekdo z nás potkal – rád jde proti proudu a porušuje názorová tabu, dává najevo, že je mu jedno, co si o něm myslíte, tedy kromě toho, že byste si měli všimnout, jak je inteligentní. Z jeho psaní si člověk mohl odnést některé podněty, zajímavé byly myslím hlavně texty o vztahu občanskoprávní legislativy a woke revoluce na univerzitách i ve firmách. Loni na jaře napsal text o tom, proč Ukrajina nemá proti Rusku šanci, což v jeho kruzích nebylo výjimečné; výjimečné bylo, že před časem uznal, že se mýlil.
Rasisticky nepsal, ale zůstala mu obsese dědičností a IQ. Je to příznačné pro jeden ze dvou extrémů, k nimž současné radikální myšlení tíhne – jestliže pro levici je všechno o „konstruktech“ rasy a genderu, pravici naopak fascinují biologicky dané lidské hierarchie. Chtěli jste postkřesťanské myšlení, máte postkřesťanské myšlení.
Článek na Huffpostu je napsán odporně, je to klasická kampaň za „zrušení“ někoho, nicméně základní fakta a citáty z Hananiovy minulosti se nedají popřít. Hanania nyní reagoval textem, v němž na rovinu uznal, že psával špatné věci, a popsal svůj intelektuální vývoj, v němž nemalou roli hrálo to, že jako mladý nebyl příliš šťastný a úspěšný. Nyní se rozběhl klasický diskurz, v němž jedni skandalizují kohokoli, kdo s Hananiou přišel do styku, jiní zdůrazňují, že každý má právo na intelektuální vývoj.
V tomto obehraném scénáři se nenašlo místo pro jednu zajímavou věc. V obžalobě na Huffpostu se „rasismus“ a „bílá nadřazenost“ (white supremacy) používají jako víceméně zaměnitelné pojmy. Ale Hanania je syn palestinských imigrantů. Nemluví o tom často, avšak netají to. Palestinci jsou normálně řazeni mezi barevné menšiny. Jenže jak se ukazuje, nesprávnými názory mohou o tento status přijít. Podobně proběhla před časem americkými médii série textů o tom, že i Hispánci mohou být „white supremacists“ – když hlasují pro Trumpa.
Americký rasový problém bývá popisován jako problém „bílých rasistů“, kteří se nechtějí smířit s rostoucí „diverzitou“ země. Ve skutečnosti se děje spíš něco jiného: asimilace v USA navzdory snaze progresivních aktivistů stále funguje, čím dál tím víc přistěhovalců se začleňuje do postrasového mainstreamu. Jen černoši zůstávají jako trvalý problém.
Minulý měsíc ve věku 81 let odstoupil z čela politické organizace Rainbow PUSH Coalition její zakladatel, známý černošský agitátor Jesse Jackson, který ji padesát let vedl. Web Washington Free Beacon při této příležitosti přinesl rekapitulaci jeho kariéry, z níž jsou zřejmé dvě věci – jak beznadějná je černošská politika a jak výrazně Jackson, jenž nevyhrál žádné volby, ovlivnil politiku celé Demokratické strany.
Postavit koalici rasových a sexuálních menšin a vzdělaných bělochů? Na to přišel Jackson. Zpolitizovat prosazování radikálních teorií v akademickém světě? Na to přišel Jackson, který se v 80. letech zapojil do protestů proti výuce západní kultury na univerzitách. Žádat pro černochy reparace za otroctví, což dnes vážně řeší kalifornská vláda? S tím jako první přišel Jackson. A taky spolu s dalšími, jako s Alem Sharptonem nebo Louisem Farrakhanem, začal rozdmýchávat antisemitismus.
Jackson byl mistrem v používání v podstatě mafiánských metod, jak přimět vládu, aby rozvíjela programy dotací pro černošské podnikatele či grantů pro neziskovky slibující zlepšit černošské školy. Situaci v černošských čtvrtích nezlepšily, ale postaraly se Jacksonovým spojencům o zdroj příjmu. Jacksona přesně vystihuje ošklivý termín „pasák chudoby“ – pochopil, jak využívat a pěstovat černošský pocit křivdy a marginalizace ve svůj prospěch. A bílí politici paralyzovaní pocitem viny mu tolerovali to, co by, zejména pokud jde o antisemitismus, nikomu jinému v americké společnosti neprošlo. Jackson dávno ztratil vliv, ale jeho dílo bohužel žije dál.