Ukrajina má problémy s mobilizací. Komisaři hledají muže, kde se dá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zpočátku války se na Ukrajině na vstup do armády stály fronty, v současnosti náboráři nahánějí muže, kde se dá. V nákupních či lyžařských centrech či na pohřbech padlých. Ukrajinská rozvědka dokonce vydala varování před možnou kriminalizací lidí vyhýbající se mobilizaci. Někteří lidé totiž před náborovými komisaři předem varují na sociálních sítích. O atmosféře v ukrajinské společnosti a problémech, se kterými se ukrajinská armáda při mobilizaci potýká, píše například Newsweek či The Economist.
Na Ukrajině probíhají těžké boje a silné ztráty hlásí obě strany. Vojenští analytici varovali, že Ukrajina se musí o zvrat ve válce pokusit letos, poté už by se jí nemuselo dostávat čerstvých sil. Zatímco Rusko podle některých údajů má na svém území až 500 000 mobilizovaných, Ukrajina v současnosti musela při mobilizaci zpřísnit. „Ukrajinská vláda podobně jako ruská začíná být zoufalá v hledání dalších mužů pro tento konflikt s mnoha mrtvými,“ řekl Newsweek Mark Katz z univerzity George Masona.
Zatímco na začátku války se před náborovými centry stály fronty, v posledních týdnech je situace opačná. Po těžkých ztrátách při bojích u Bachmutu nadšení mezi Ukrajinci opadlo a ukrajinské úřady hrozí lidem vyhýbajícím se povolání trestním stíháním.
Ukrajinská rozvědka SBU například v minulých týdnech informovala o zablokování 26 účtů na sociální síti Telegram, které informovaly o přítomnosti vojenských náborových komisařů a poskytovaly rady, jak se mobilizaci vyhnout. Například pomocí zprávy od lékaře, za pomoci náhlého sňatku či útěku ze země. „Podobné nálady však upadají po několika veřejně propagovaných trestných stíháních,“ píše The Economist. Za vyhýbání se povolávacímu rozkazu hrozí až deset let.
V posledních týdnech vešel ve známost i přešlap a ukázka horlivosti náborových komisařů. Jedná se o případ Ruslana Kubaje, kterému od dětství chybí obě ruce. I když by měl být automaticky ze seznamu mobilizovaných vyškrtnut a dostal o tom, že je plně invalidní potvrzení, byl v lednu povolán. Když přišel před komisi ukázat, že je skutečně postižený, komisaři ho přesto prohlásili za bojeschopného. Povolávací rozkaz stáhli až poté, co byl případ zveřejněn v médiích.
Ukrajinští náboráři se činí na různých místech. Lidé si posílají například fotografie z lyžařských areálů, na kterých náboráři čekají pod svahem a dávají povolávací rozkazy fyzicky zdatným mužům. Náboráři jsou také častými návštěvníky obchodních center. Na sociálních sítích se šíři i videa, na kterých vojáci předávají lidem rozkazy přímo na ulicích, či je odvádí. O tom, že je situace vážná, svědčí i verbování do armády přímo na pohřbu padlých vojáků.