Von der Leyenová přesvědčuje europoslance: mluvila o krveprolití v Gaze i komisaři pro bydlení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Naši dobu poznamenala hluboká úzkost, řekla v hodinovém projevu před europoslanci dosavadní šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která usiluje o své znovuzvolení. Hovořila o obavách občanů Evropské unie i o prioritách Evropské komise pro příštích pět let, kterými mají být zejména konkurenceschopnost a bezpečnost. Zároveň kritizovala cestu maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy, zdůraznila trvající potřebu pomáhat Ukrajině čelící ruské agresi a vyzvala k ukončení zabíjení v Pásmu Gazy a k řešení izraelsko-palestinského konfliktu formou dvoustátního řešení, tedy existence států Izrael a Palestina.
Nedávná Orbánova cesta do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu, řekla von der Leyenová s odkazem na politiku ústupků a usmíření. Za svá slova namířená proti premiérovi země, která od července na půl roku předsedá Radě EU, si vysloužila dlouhý potlesk.
Jen dva dny po Orbánově návštěvě zasáhly Putinovy rakety dětskou nemocnici v Kyjevě, připomněla šéfka Evropské komise. "Útok nebyl chyba - byl to vzkaz. A my taky musíme mít silný vzkaz - že Evropa bude stát za Ukrajinou tak dlouho, dokud to bude nutné. To je náš vzkaz," uvedla von der Leyenová za dalšího silného potlesku.
Německá politička se vyjádřila i ke konfliktu na Blízkém východě. "Krveprolití v Pásmu Gazy musí okamžitě přestat," prohlásila a dodala, že bezpečnost všech stran zaručí jen společná existence státu Izrael a státu Palestina. "Příliš mnoho dětí, žen a civilistů zahynulo kvůli izraelské odpovědi na brutální teror Hamásu. (...) Potřebujeme okamžitý klid zbraní, okamžité propuštění izraelských rukojmích a musíme se připravit na to, co přijde potom," řekla von der Leyenová.
Současná doba je podle šéfky EK poznamenána hlubokou úzkostí. Von der Leyenová zmínila obavy mladých lidí i rodin ohledně nákladů na bydlení či budoucnosti planety, nebo tlak, kterému čelí zemědělci a firmy. Předsedkyně EK prohlásila, že si tyto problémy uvědomuje a že je pomůže překonat jen silná Evropa. I proto chce, aby v nové Evropské komisi byl komisař pro otázky bydlení.
"Nikdy nepřijmeme, aby demagogové a extremisté zničili náš způsob života," zdůraznila s tím, že je připravena spolupracovat se všemi demokratickými silami v Evropském parlamentu. "Ukazuje se, kolik toho máme společného navzdory všem rozdílům," dodala von der Leyenová v projevu, který pronesla střídavě v angličtině, francouzštině a němčině. Připomněla také předchozích pět let, která poznamenala pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu, první vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Evropském parlamentu či letošní úmrtí vězněného ruského opozičníka Alexeje Navalného.
Je nezbytné, aby se v Evropě udržel demokratický střed, uvedla von der Leyenová. Největší výzvy naší doby, jako je bezpečnost či změna klimatu, lze podle ní řešit jen společně. Slíbila rovněž, že zahájí obranné projekty a bude se držet cílů takzvané Zelené dohody pro Evropu.
čtk,