Silou, Andreji, silou

  - Foto: ČTK
Silou, Andreji, silou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Souboj o reorganizaci policie ukázal voličům to, co dosud neznali. Andreje Babiše jako vystrašeného, lavírujícího člověka, jenž má plná ústa výhrůžek, které ale není ani náhodou připraven splnit. A velmi rychle (často v řádu hodin) se to projeví.

Souboj o podobu policie a právo ji reorganizovat bude mít politické následky. Je to jeden ze zlomových bodů koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky. Jestli v něm vyhrála sociální demokracie, která díky ministrovi vnitra Milanu Chovancovi ukázala Babiše jako slabého lídra, metajícího na všechny strany výhrůžky o odchodu z vlády, které není schopen splnit, nebo Babiš, jenž dokáže lidi přesvědčit, že se stal spolu se Šlachtou obětí konce nezávislého vyšetřování korupce, ukážou příští měsíce. Babiš vsadil na opakování antikorupční hysterie. Jeho novou mantrou bude, že Chovanec a ČSSD tady paralyzovali vyšetřování vážných hospodářských a politických kauz. Proto, že se báli, že by si pro ně neohrožený kovboj Šlachta mohl přijet. Babiš bude chodit a trousit případy, co všechno sociální demokraté potřebují zamést. Tradičně vytahuje zkrachovalé OKD. Jestli ho Zdeněk Bakala a jeho komplicové tunelovali, přitom za dozoru Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nevyšetřuje Šlachtův ÚOOZ, ale protikorupční policie. Pověřili ji tím právě olomoučtí žalobci. Nově teď Babiš zařazuje do repertoáru údajné Chovancovo propojení na plzeňskou Škodu Transportation. V televizi Nova přinesl neveřejnou informaci, že na základě trestního oznámení Českých drah už případ Škody Transportation vyšetřuje právě ÚOOZ. Generální inspekce již začala prověřovat, jestli Babiš neměl interní informace ze Šlachtova protimafiánského útvaru.

V novou antikorupční vlnu nevěří ani Babiš

Sám Babiš si však zjevně není jist, že nová vlna protikorupční hysterie zabere. Kdyby si tím jistý byl, teatrálně by odešel z vlády, jak vyhrožoval. A z opozice by začal křičet cosi o sociálnědemokratických korupčnících, kteří znovu nasadili náhubek nezávislé policii, aby zametli své kauzy. Vylíčil by ČSSD tak, jak v roce 2013 maloval ODS. Našel by sociálnědemokratické kmotry, manipulující Sobotkou a Chovancem. Už delší dobu se tak snaží vykreslovat Chovancova poradce, spolumajitele agentury Bison & Rose Miloše Růžičku a osobního přítele premiéra, právníka Radka Pokorného z advokátní kanceláře Pokorný, Wágner & partneři. Oba v minulosti pro Babiše pracovali, takže moc dobře vědí, s kým mají tu čest. Jenže Andrej Babiš odejít nechce a dává dost okatě najevo, že se onoho odchodu z vlády vyloženě bojí. To už moc dobře vědí jeho koaliční partneři a podle toho se k němu budou v příštích měsících chovat.

I Babiš si velmi jasně uvědomuje, jak se doba změnila. Antikorupční hysterie zpravidla na lidi zabírá během recesí, kdy stoupá nezaměstnanost a padá životní úroveň – jako v roce 2013. Dnes je úplně jiná atmosféra. Ekonomika prosperuje, nezaměstnanost je druhá nejnižší z celé EU, firmy si stěžují, že nejsou lidi, a platy rostou. Babiš moc dobře ví, že lidé si tu prosperitu spojují se Sobotkovou vládou a nechce se bonusu prosperity za žádnou cenu vzdát. V různých rozhovorech opakuje, že sociální demokracie by pak ovládala všechno a dokázala by prodat výsledky jeho práce. Bojí se samozřejmě i ztráty moci, kterou jako ministr financí má. Stejně jako mu moc dobře dochází, že sociální demokracie by po jeho odchodu z vlády měla volné ruce k výměně Pavla Zemana na postu nejvyššího státního zástupce. Jmenuje a odvolává ho celá vláda. Ale na návrh ministra spravedlnosti, jímž je Babišův Robert Pelikán.

Nebylo se čeho bát

Na policejní krizi se ovšem hlavně ukázalo, že na Andreje Babiše platí jen síla. V byznysu i politice. Kdo ukáže slabost a ustoupí mu, prohrává a Babiš ho zničí. To je přesně ta strategie, jak si do Agrofertu pořizuje vyhlídnuté firmy. Takhle získal Agro Jevišovice, Lovochemii, Kostelecké uzeniny. Takhle se snažil dostal United Bakeries. Babiš sází na to, že vyvolává strach. A dosud mu to i v politice vycházelo.

Hodně pozorovatelů očekávalo, že i sociální demokraté dostanou strach, ustoupí a ministr vnitra Milan Chovanec reorganizaci policie nepodepíše. Při pečlivém pozorování situace ale bylo zřejmé, že sociální demokraté se mocensky nemají čeho bát. Strach z pokusů o kompromitaci Babišovými médii a bezpečnostní divizí Agrofertu je jiná kapitola.

Babiš své výhrůžky nesplnil u policejní krize hned několikrát. Od začátku bylo zřejmé, že lidovci nechtějí kabinet opustit a zůstanou v něm se sociálními demokraty i bez Babiše. Nebylo žádné riziko, že by vláda padla. Kabinet totiž podle ústavy padá s premiérem. Bohuslav Sobotka by po Babišově odchodu doplnil uvolněná ministerstva zástupci dvou zbývajících koaličních stran a jelo by se dál.

Andrej Babiš byl zklamán, že ho nepodržel jeho politický partner, prezident republiky Miloš Zeman, který mu jinak mocensky tradičně nahrává. Zeman hned na začátku policejní krize řekl, ať nikdo nepočítá s předčasnými volbami, protože do těch řádných zbývá už jen rok a půl. Babiš odjížděl z Lán, kam se objednal na schůzku, viditelně zklamán. Řekl jen to, že ho prezident požádal, aby kabinet neopouštěl.

Miloš Zeman, který vždy sleduje jen svůj vlastní prospěch, se zachoval velmi racionálně. Ani on neumí odhadnout, jestli bude v příštích měsících před parlamentními volbami sílit ČSSD, nebo babišovci. A je pro něj velmi důležité, aby ho ta silnější strana podpořila v prezidentské volbě, která následuje tři měsíce po volbách parlamentních. Něco jiného je na Sobotku, kterého osobně opravdu nemusí, veřejně útočit a Babiše chválit než udělat mocenský krok, který by měl pro jednoho z nich následky. V přímém přenosu se ukázalo, že pakt Zeman–Babiš, o němž se mluví, má své limity. Jako jakékoliv jiné účelové spojenectví funguje jen do chvíle, kdy je pro oba výhodný. Pokud Zeman uvidí, že Babiš slábne či že přichází o podporu elit, čímž se cílové skupiny babišovců a zemanovců začínají překrývat, šéfa ANO rychle cynicky odstaví.

Důležitou roli sehrál i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který řekl, že jeho strana je připravena podpořit menšinovou vládu sociálních demokratů a lidovců. ODS veřejně mlčela, ale v zákulisí dala Sobotkovi podobnou jistotu. Premiérovi by tedy nic nebránilo jít s rekonstruovanou vládou pro důvěru do sněmovny. Hlasů by měl dost. Z toho všeho je zřejmé, že sociální demokraté téměř nic neriskovali. Riskoval by Babiš, jenže si na to netroufl.

Sociálním demokratům už se také podařilo na svou stranu získat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten sice reorganizaci policie stále kritizuje, ale s policejním prezidentem Tomášem Tuhým se dohodl, že na ní bude spolupracovat. Policejní špičky už mu slíbily, že zapracují všech jeho třináct připomínek. Pavel Zeman se již také začal zabývat kroky vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana, který začal prověřovat, jestli policejní prezident a jeho náměstek při reorganizaci policie nespáchali trestný čin. Zprávu o tom, že si je pozvali k podání vysvětlení, olomoučtí žalobci vypustili na veřejnost v předstihu. Za to je Chovanec tvrdě zkritizoval. Policejní prezident i jeho náměstek navíc předvolání k podání vysvětlení uslyšeli od Ištvana ještě dřív, než vůbec reorganizaci představili. A právem si to vykládali jako vyhrožování a snahu ovlivnit jejich rozhodování. Pavel Zeman je tím, kdo má právo podat na Ištvana kárnou žalobu. Dá se ale čekat, že bude hledat smířlivější řešení. Stejně jako Zeman je na reorganizaci policie připravena spolupracovat i vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Babiš tak zůstal s ostrou kritikou policejní reorganizace sám, jen se svými médii.

Přichází zákaz vlastnit média

Poznání, že Babiš rozumí jen síle a z koalice nechce odejít, se bude hodit hned v příštích dnech. Poslanecká sněmovna bude projednávat zákon o střetu zájmů, kde poslanec sociální demokracie Jan Chvojka předložil pozměňovací návrh, aby člen vlády nesměl držet v žádné firmě přes 40 procent a nemohl mít vůbec žádný podíl v médiích (s výjimkou těch internetových). Zákaz se má vztahovat na jakékoliv nové členy vlády. Prakticky to znamená, že Babiš už nemůže sedět v příští vládě, anebo vlastnit Agrofert a svá média v čele s Mladou frontou DNES a Lidovými novinami. Sociální demokraté budou hlasovat pro Chvojkův návrh v plném znění. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek už řekl, že oni jsou připraveni podpořit především zákaz vlastnictví médií. Změny s vysokou pravděpodobností podpoří opoziční TOP 09 a ODS, takže by měly sněmovnou projít.

Bude zajímavé sledovat, jak bude tentokrát Andrej Babiš reagovat. Výhrůžky odchodem z vlády nebude nikdo brát vážně. Pokud odstřižení členů vlády od médií projde sněmovnou, už ho velmi pravděpodobně nic nezastaví. I v Senátu mají strany, které to chtějí podpořit, pohodlnou většinu. A kdyby tentokrát Babišovi náhodou pomohl prezident Miloš Zeman, který už avizoval, že se mu lex Babiš nelíbí, a vetoval ho, stejně bude ve sněmovně přehlasován.

Poznání, že na Babiše funguje jen síla, udá tón politiky příštích měsíců. Andrej Babiš na to téměř jistě bude reagovat stylizací do role oběti, proti níž se spojili všichni korupčníci v tradičních politických stranách. Míříme do doby, kdy nebudou rozhodovat politické činy vlády, nýbrž budeme sledovat snahu o převyprávění reality podle babišovského příběhu. Dá se čekat, že Babišova média naplno rozjedou kompromitující kampaně proti všem tradičním stranám. To je totiž poslední zbraň, která Andreji Babišovi zbývá. Voliči jdou ale velmi často intuitivně za tím, z koho cítí sílu. Proto je Babiš tak lákal. Teď jim však předvádí, že je slabý a má strach.