Další útok: Palestinec najel u Jordánu do vojáků, byl zastřelen
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Palestinský řidič v úterý na okupovaném Západním břehu Jordánu najel do skupiny izraelských vojáků a dva lehce zranil. Izraelské bezpečnostní složky jej pak zastřelily, informovala agentura Reuters. Jedná se o poslední z řady incidentů vyrůstajících z dlouhodobého napětí mezi Izraelem a Palestinou.
Další podrobnosti k případu ani motiv útočníka úřady neuvedly. K dispozici je jen vyjádření mluvčí izraelské armády: „V bezprostřední reakci na hrozbu bylo na útočníka vypáleno několik ran,“ uvedla.
Počet pouličních útoků páchaných Palestinci se od roku 2015, kdy násilí eskalovalo, sice snížil, přesto se podobné incidenty opakují. Během těchto nepokojů přišlo o život nejméně 261 Palestinců a jeden Jordánec. Izrael tvrdí, že nejméně 176 z mrtvých Palestinců byli atentátníci, zatímco ve zbylých případech šlo o účastníky pouličních protestů.V některých případech byli atentátníci Izraelci arabského původu.
Jejich poslední útok zažil Izrael v pátek 14. července, kdy trojice útočníku v Jeruzalémě zabila dva Izraelce a jednoho zranila. Izraelská vláda zareagovala zpřísněným bezpečnostních podmínek ve městě. Hned po incidentu byly uzavřeny mešity. Agentura AFP také uvedla, že policie a armáda rozmístily na Starém městě početné hlídky i bariéry a autům i chodcům bránila přiblížit se ke vstupům do této části východního Jeruzaléma. Dovnitř mohli jenom ti, kdo se prokázali, že tam mají bydliště.
Na pokyn premiéra Benjamina Netanjuha byly rovněž strženy stany, v nichž se v domově útočníku, v městečku Umm al-Fahm, usídlili jejich příbuzní. Společně s ostatními izraelskými Araby tam chtěli truchlit po mrtvých.
Izrael násilí přičítá nepřátelské kampani palestinských politiků a náboženských vůdců. Palestinci naopak tvrdí, že příčinou je stagnace mírových jednání a okupace palestinských území. Palestinci k těmto územím řadí jak Západní břeh Jordánu, tak východní Jeruzalém. Izrael tato území, stejně jako Pásmo Gazy, obsadil v roce 1967. Z pásma se stáhl v roce 2005, východní Jeruzalém v rozporu s názorem zbytku světa připojil ke svému území.
Jeruzalém je v Izraeli od roku 1980 považován za nedělitelné hlavní město, zatímco Palestinci s východní částí počítají jako s hlavním městem svého budoucího státu.