‚Imigranti bydlí zdarma. Je čas vrátit Holandsko lidem.‘ Wilders zahájil kampaň
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svou předvolební kampaň v sobotu ve Spijkenisse u Rotterdamu zahájil Geert Wilders, lídr nizozemské Strany pro svobodu (PVV). Uskupení, které sází na protievropskou, protiislámskou a protimuslimskou rétoriku, je jedním z favoritů před parlamentními volbami, které Nizozemsko plánuje na 15. března.
Dnešní Wildersova asi půlhodinová procházka po náměstí ve Spijkenisse, kde má strana trvale vysokou podporu, byla v první řadě divadlem pro novináře. Těch jen zřídka veřejně vystupující politik s typickými světlými vlasy přilákal možná až stovku, rozhodně více než místních příznivců, kteří by se na něj přišli podívat.
„Bude to pro občany Nizozemska historická volba. Půjde o to, zda se budou své země dál vzdávat, nebo se rozhodnou vzít si ji nazpátek. Musíme zařídit, aby bylo Holandsko zase naše,“ řekl Wilders anglicky novinářům. Politická elita, včetně hlavního volebního soupeře, stávajícího premiéra Marka Rutteho a jeho pravicových liberálů z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), podle Wilderse voličům jen lže. „Vypráví o hospodářském rozvoji, ale lidé vidí, že hypotéky jsou stále dražší, penze jsou nižší a zdravotnictví se zhoršuje,“ vypočítal.
Wildersova PVV a Rutteho VVD jsou v předvolebních průzkumech vyrovnané a mají náskok nad velkou skupinou dalších menších stran. Po volbách to zřejmě bude znamenat složitá jednání o budoucí vládní koalici, kde má nynější premiér podle politologů větší šance na domluvu s partnery. Wilders v sobotu ale na náměstí ve Spijkenisse poznamenal, že taková koalice pěti nebo šesti stran bude nedemokratická, ale především velmi nestabilní. „A tak budeme mít volby velmi brzy znovu,“ předpověděl.
Wilders ani v sobotu nevynechal pro své voliče důležité téma imigrace a nizozemské politiky otevřených dveří, podle PVV až nebezpečně příliš otevřených. „Bydlí zdarma, mají zdarma doktora, finanční příspěvky. A teď se podívejte na islamizaci naší země,“ řekl a pokračoval slovy o údajné beztrestnosti „marocké spodiny“, kvůli které se prý skuteční Nizozemci cítí doma stále méně bezpečně.
Pětadvacetiletý Jeroen s Wildersem nesouhlasí. Byl jedním ze skupinky asi patnácti mladých lidí, kteří při politikově příjezdu roztáhli protestní transparenty. „Jsme naštvaní, že je v průzkumech tak vysoko. Přišli jsme mu dát najevo, že s jeho názory nesouhlasíme,“ řekl a připomněl průzkumy, podle kterých až 40 procent nizozemských muslimů začíná uvažovat o odjezdu ze země kvůli ovzduší plnému nenávisti. „Odmítáme se nechat zastrašit rasistickým hnutím a nechat Wilderse, aby ovládl nizozemskou politiku,“ dodal mladík.
Z protestujících si za silného policejního dohledu Wilders nic nedělal, hovořil do novinářských mikrofonů a kamer, fotil se s příznivci na jejich mobilní telefony a žertoval.
„Tady ve Spijkenisse má vážně velkou podporu, protože lidé chtějí být svobodní. Je tu spousta muslimů a ty nemáme rádi, jsou samá kriminalita,“ vysvětlil Tom, který v davu rozdával letáky Wildersovy strany. Doufá, že PVV získá v nizozemském parlamentu nejméně 30 křesel ze 150 a že země vystoupí z Evropské unie.
Asi dvacetiletý Leonard přišel na náměstí ve Spijkenisse v červené kšiltovce s heslem „Make America Great Again“ (Vraťme Americe její velikost), které v předvolební kampani v USA používal nynější prezident Donald Trump. „Já Wildersův volič nejsem, přišel jsem se s ním vyfotit,“ poznamenal Leonard. Doufá ovšem, že PVV volby vyhraje a pro jeho stranu – VoorNederland (Pro Nizozemsko) – se tak stane vhodným partnerem v budoucí vládě.