Den v islámských plavkách ve Francii. Je to provokace, volají politici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pohoršení představitelů města Marseille vyvolalo rozhodnutí místního sdružení muslimek uspořádat v jednom soukromém akvaparku den v islámských jednodílných plavkách, které zahalí tělo nejméně od krku po kolena. Akci nazvanou Burkini je podle politiků třeba zakázat, protože může působit na místní obyvatele jako provokace a může narušit veřejný pořádek.
Sdružení Smile 13 ze severních chudých čtvrtí velkého přístavního města Marseille na jihu Francie si pronajalo na soukromou akci objekt Speed Water Parc v obci Pennes-Mirabeau na sobotu 10. září. Organizátorky kromě jiného zakázaly matkám, aby sebou vzaly chlapce starší deseti let.
„Považuji tuto událost za provokaci, o kterou vzhledem k současné situaci nestojíme. Jde o jasné sektářství,“ řekl k tomu levicový starosta Pennes-Mirabeau Michel Amiel. Svým 20 tisícům obyvatelům vzkázal, že vydá dekret, kterým akci zakáže.
„Přijmout tuto takzvanou módu by posílilo sektářství v naší zemi. Jedná se také o ženskou důstojnost, o otázku respektování našich základních principů,“ prohlásila zase pravicová poslankyně Valérie Boyerová.
Také poslanec za místní vládní socialisty Stéphane Mari vyzval vedení akvaparku, aby od akce upustilo. „Uskutečnit takovou akci, která bezpochyby vzbudí zájem médií, by bylo bodnutím do našeho republikánského modelu a další vodou na mlýn pro ty, kteří šíří nenávist,“ prohlásil zákonodárce.
Na nošení islámských oděvů ve Francii na veřejnosti pohlížejí mnozí místní obyvatelé s nevolí. Prezentace burek a dalších muslimských oděvů na březnových módních přehlídkách ve Francii vyvolala ostrou kritiku. Ministryně pro rodiny, děti a práva žen Laurence Rossignolová to označila za „reklamu uvězňování ženských těl“.
Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení nikábu či burky na veřejnosti. Platí zde také zákon, podle něhož jsou ve státních úřadech a školách zakázány náboženské symboly. Vztahuje se to například na šátky muslimek.
Protiislámské nálady v zemi, kde žije na pět milionů muslimů, nově ožily po sérii atentátů, při kterých džihádisté na různých místech Francie zabili od loňského ledna více než 200 lidí. V zemi kvůli obavám z dalších útoků islamistů platí výjimečný stav a mimořádná bezpečnostní opatření.