Česko kritizuje Izrael: další osídlování Palestiny ohrožuje mír
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká diplomacie v úterý vyjádřila znepokojení nad schválením stavby tisíců obydlí v izraelských osadách na Západním břehu Jordánu a ve Východním Jeruzalémě. Rozšiřování osad podle prohlášení ministerstva zahraničí představuje jednu z překážek mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou a ohrožuje trvalý mír mezi oběma národy.
Zákon, který zpětně legalizuje stavbu izraelských obydlí ve sporných oblastech v pondělí schválil izraelský parlament.
„Ministerstvo zahraničních věcí sleduje s velkým znepokojením schválení výstavby více než 6000 bytových jednotek v izraelských osadách na Západním břehu a Východním Jeruzalémě a vyzývá obě strany, aby se zdržely jednostranných kroků, které by mohly vést k obnovení napětí a ovlivnit výsledek přímých bilaterálních jednání,“ stojí v prohlášení úřadu.
Podle pondělní zprávy agentury AP právní předpis zpětně legalizuje přibližně 4000 obydlí vystavěných v osadách na okupovaném území na palestinském Západním břehu. Zákon, který odpůrci patrně napadnou u nejvyššího soudu, de facto vyvlastňuje soukromou půdu patřící Palestincům bez ohledu na jejich názor. Palestinská strana přijetí normy odsoudila.
Spory o osídlování palestinských území patří k citlivým otázkám konfliktu mezi oběma zeměmi, který několikrát přerostl do ozbrojeného střetu. Mezinárodní společenství v polovině ledna na konferenci v Paříži vyzvalo oba národy, aby konflikt urovnaly vytvořením dvou států.
Palestinci však jakékoli kroky legalizující osady odsuzují a stejně jako výrazná část mezinárodního společenství je považují za překážku mírového řešení sporu. Také česká diplomacie v úterý uvedla, že „rozšiřování osad, přetrvávající násilí a podněcování k násilí představují vážnou překážku mírovým jednáním a ohrožují trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci“.
Organizace pro osvobození Palestiny označila zákon za „legalizaci krádeže“ pozemků, která „zhatila všechny šance na politické řešení“ konfliktu.