Turecko se dál otáčí od Evropské unie. K Rusku a Číně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ankara dál posunuje svou politickou orientaci. Turecko se nepotřebuje stát členem Evropské unie za každou cenu a může se připojit k asijskému bezpečnostnímu bloku, vedenému Ruskem a Čínou. S poukazem na možný obrat k Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) to řekl novinářům turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecko vyjednává o vstupu do EU 11 let a unie nepřestává Ankaru kritizovat za její postoj k demokratickým svobodám.
„Turecko se musí cítit nenuceně a neusilovat o členství v EU za každou cenu. Proč by nemohlo být v šanghajské pětce? Myslím, že kdyby se Turecko k šanghajské pětce připojilo, umožnilo by mu to jednat s mnohem větší uvolněností,“ řekl Erdogan na zpáteční cestě z návštěvy Pákistánu a Uzbekistánu.
SCO měla původně pět členů – Rusko, Čínu, Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán. Později vstoupil také Uzbekistán a o přistoupení mají zájem Indie i Pákistán. Organizace vznikla v roce 2001 jako regionální bezpečnostní blok, který měl čelit šířícímu se radikálnímu islámu a pašování drog z Afghánistánu.
Podle Reuters by přijetí Turecka coby člena NATO do SCO znepokojilo jeho západní spojence a další členy aliance. Vyjednávání Ankary s EU jsou momentálně na bodu mrazu. Erdogan nedávno oznámil, že pokud Brusel nedospěje do konce roku k nějakému rozhodnutí, uspořádá příští rok referendum o členství Turecka v EU.