25 laureátů Nobelovy ceny za ekonomii odsoudilo program Le Penové

25 laureátů Nobelovy ceny za ekonomii odsoudilo program Le Penové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do francouzských prezidentských voleb zbývá jen několik dnů a předvolební kampaň vrcholí. Vložili se do ní i vědci, když 25 držitelů Nobelovy ceny za ekonomii z celého světa ostře odsoudilo protievropský program krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové, píše francouzský Le Monde. Šéfka Národní fronty má velkou šanci, že se dostane do druhé kola boje o Elysejský palác.

Podle vědců je evropská integrace významná pro uchování míru v Evropě, ale i pro rozvoj hospodářství a posílení vlivu členských států Evropské unie. „Kroky obsažené v protievropském programu by destabilizovaly Francii a oslabily by spolupráci mezi evropskými zeměmi, což nyní zaručuje hospodářskou a politickou stabilitu v Evropě,“ kritizují ekonomové politický program Le Penové.

Laureáti prestižní ceny varují před izolací a ochranářstvím, které by výrazně poškodily ostatní země a ve svém důsledku i Francii. Le Penová také prohlašuje, že by Francie měla vystoupit z eurozóny, což ekonomové nepovažují za šťastný nápad. „Je velký rozdíl mezi rozhodnutím nepřijmout euro a odchodem z eurozóny, pokud již bylo euro přijato,“ prohlásili vědci.

Marine Le Pen - Foto: Shutterstock.com

Krajně pravicová kandidátka se před nadcházejícími volbami tvrdě vymezuje vůči uprchlíkům a migrantům, za což sbírá u části Francouzů body. Ekonomové jsou však přesvědčení, že pokud jsou dobře integrovaní, mohou být velmi cenní pro domácí hospodářství. „Mnoho prosperujících zemí na světě dokázalo přijmout a integrovat migranty,“ dodávají.

Ekonomové pak vyzývají kandidáty, aby respektovali hodnoty, na kterých je demokracie ve Francii založena. Mezi signatáři jsou žijící držitelé Nobelovy ceny za ekonomii z let 1987 až 2016.

Nobelova cena za ekonomii se udílí od roku 1968 za rozvoj ekonomické vědy. Udělování se koná tradičně ve švédském Stockholmu a laureáti spolu s cenou dostanou také 10 milionů švédských korun.

Signatáři výzvy (zdroj: Le Monde):
Angus Deaton (Princeton, Nobelova cena v roce 2015), Peter Diamond (Massachusetts Institute of Technology, 2010), Robert Engle (NYU, 2003), Eugene Fama (Chicago, 2013), Lars Hansen (Chicago, 2013), Oliver Hart (Harvard, 2016), Bengt Holmström (MIT 2016), Daniel Kahneman (Princeton, 2002), Finn Kydland (Carnegie Mellon, 2004), Eric Maskin (Harvard, 2007), Daniel McFadden (Berkeley, 2000), James Mirrlees (Cambridge, 1996), Robert Mundell (Columbia, 1999), Roger Myerson (Chicago, 2007), Edmund Phelps (Columbia, 2005), Chris Pissarides (London School of Economics, 2010), Alvin Roth (Stanford, 2012), Amartya Sen (Harvard, 1998), William Sharpe (Stanford, 1990), Robert Shiller (Yale, 2013), Christopher Sims (Princeton, 2011), Robert Solow (Columbia, 1987), Michael Spence (Stanford, 2001), Joseph Stiglitz (Columbia, 2001), Jean Tirole ( Toulouse School of Economics, 2014).

, ly