Podnikatelé a EET č. 8: ‚Dojde na tebe, svi*ně.‘ Babiš štval proti hospodským
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Elektronická evidence tržeb (EET), která pro pohostinství začala platit od začátku prosince, výrazně napjala vztahy mezi podnikateli a jejich zákazníky. Její součástí byla totiž také kampaň jejího autora Andreje Babiše (ANO), v rámci níž označoval podnikatele a živnostníky za zloděje. Příkladem může být paní Leona, které kvůli tomu sprostě nadávali.
„Letos poprvé, poté co ministr financí rozjel lživou a nenávistnou kampaň proti hospodským, nám utekli hosté bez placení se slovy, že beztak ‚už máme nakradeno dost‘. Letos poprvé mě host poté, co jsem ještě v listopadu vydala obyčejný paragon bez FIK kódu, vulgárně napadl slovy ‚však počkej, ono na tebe brzy dojde, ty svi*ě‘,“ popsala serveru Echo24.cz chování některých zákazníků paní Leona.
Babiš totiž před samotným spuštěním evidence opakoval, že hospodští, restauratéři i další živnostníci krátí daně a tím okrádají stát. To ještě podpořil reklamou v televizi, která ukazovala, co vše by mohl stát pro své občany udělat, kdyby podnikatelé daně platili. Právě kvůli nim státu podle Babiše utíká 18 miliard korun. Ty také slibuje po zavedení všech čtyř fází evidence vybrat.
Co Babiš nainstaloval lidem do hlavy?
Paní Leona provozuje od roku 2008 dva podniky v jižních Čechách – vlastní vinný bar, který spadá do první fáze evidence, a také krámek se spodním prádlem, kde bude muset začít evidovat od března příštího roku. Za dobu podnikání podle svých slov podobné chování nezažila. „V baru se střídám s manželem, v obchodě s prodavačkou. Pracujeme mnohdy až 17 hodin denně, 7 dní v týdnu a jenom ten, kdo někdy v gastronomii pracoval ví, jaká je to dřina. Prošli jsme si tedy v této branži opravdu už ledasčím,“ uvedla.
Samotnou povinnost pořídit si kasu a evidovat považuje za šikanu ze strany státu, těch ale podle svých slov už zažila mnoho, a proto se nerozhodla skončit, tak jako to udělali mnozí jiní z oboru, ale pokladnu si pořídila. „Ale s tím, co nainstaloval do hlav některým z nás, a sice, že živnostník je podvodník s daněmi a zloděj, s tím se opravdu špatně žije a podniká,“ dodala.
„Ministr financí z nás udělal terč pro frustráty a nenávistné a závistivé jedince. Zkrátka rozdělit společnost a poštvat celý národ proti jedné skupině obyvatel, se mu podařilo dokonale,“ myslí si paní Leona.
Na společenské změny, které může EET způsobit, už dříve upozorňoval Radomil Bábek z Asociace podnikatelů a manažerů (APM). Ten dlouhodobě s evidencí nesouhlasí a dokonce uspořádal sobotní protest na Václavském náměstí, kterého se účastnily stovky podnikatelů a plánuje založit jakési podnikatelské odbory.
„Andreji Babišovi se podařilo zmanipulovat velkou část veřejnosti. Překrucováním skutečnosti, pomocí polopravd i lží vyvolal znovu u mnoha lidí třídní nenávist, nepřátelství proti živnostníkům a malým podnikatelům. EET podporují lidé, jichž se nebude týkat, kteří to jen těm živnostníkům „přejí“, protože oni přece vědí, že co živnostník, to zloděj. Tak často to ministr financí opakoval, až tomu, možná rádi, uvěřili,“ napsal Bábek v komentáři pro Echo24.cz
Máte podobnou zkušenost jako paní Leona? Nebo kvůli elektronické evidenci rušíte živnost nebo zavíráte podnik? Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst na speciální stránce ZDE.