Zpráva, která odstartovala pokus o policejní puč, byla typickou fake news

Ne, Blažkova komise nebyla marná

Zpráva, která odstartovala pokus o policejní puč, byla typickou fake news
Ne, Blažkova komise nebyla marná

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Traduje se, že poslanecké vyšetřovací komise jsou na nic. Ta Blažkova, pojmenovaná podle svého předsedy Pavla Blažka (ODS), ustavená v červenci s cílem vyšetřit okolnosti policejní reorganizace a ovšem i chování určitých policistů a státních zástupců, minulý týden vydala závěrečnou zprávu. Podle většiny mediálních ohlasů se zdá, že i ta Blažkova se zařadí mezi předchozí komise s nulou na konci. Nepřispěla prý k objasnění odpovědi na otázku, proč vůbec byla reorganizace policie spuštěna a s jakým cílem. Jindy jsme byli upozorněni na fakt, že Blažek coby ministr spravedlnosti v Nečasově vládě je veden mstou.

Vůči Blažkově komisi je to velká nespravedlnost. Tak především není pravda, že by poslanci nic nezjistili a jen přikryli politicky oportunní, předem daný nález. Komisaři zjistili, že to, co pod slovy „brutální únik informací“ ve směru policejní prezident Tomáš Tuhý – podnikatelsko-kriminální prostředí učinilo z ne až tak nevšedního sporu o byrokratickou operaci uvnitř policie pokus o sestřelení Tuhého jeho podřízenými a druhou vládní stranou ANO, policisté a státní zástupci vyšetřovali špatně – totiž obráceně. Jak známo, inkriminovaná SMS zpráva, která podle bývalého velitele pobočky ÚOOZ v Ostravě Jiřího Komárka měla odejít „z okolí“ Tuhého synovi podnikatele Tesaříka den před razií v jeho firmě, šla opačným směrem, a nemohla tak být prozrazením chystané policejní operace. Dost možná byla jen odrazem šeptandy na Olomoucku, že se schyluje k razii ve firmě, na niž už několik týdnů předtím ukázali evropští kontroloři. Původně dokonce v SMS zprávě („Vím jen, že si mají přijít pro tatu“) podle důvěřivých spolupracovníků ÚOOZ v médiích, v tomto případě redaktora Respektu Jaroslava Spurného, mělo být slovo „zítra“. Ve skutečnosti tam ale nebylo. Slovo „zítra“ se v prvních článcích neocitlo náhodou, ale aby se SMS zprávě dodal nádech naléhavosti (Zítra! Roztopte kamna!), již prostě neměla.

Byla to typická fake news, tedy dezinformace způsobilá ohrozit bezpečnost České republiky. Šlo tu o vzpouru zevnitř policie proti policejnímu prezidentovi, navíc vzpouru podporovanou jednou částí koalice proti druhé. Jestli se tím nezabývá Centrum proti dezinformacím na ministerstvu vnitra, netuším, co ještě by mohly být dezinformace způsobilé ohrozit bezpečnost ČR.

Šlachtovská část ÚOOZ, která tuto fake news pustila do oběhu, pracovník GIBS, který rok vyšetřoval dotyčnou SMS, a nevšiml si, že putovala opačným směrem, olomoučtí státní zástupci, kteří na základě dotyčné fake news a s loňskou reorganizací nijak nesouvisejícími odposlechy v případu Jany Nagyové (!) mediálně vyšetřovali celostátní vedení policie – ti všichni tvoří užší okruh viníků. Širší okruh spoluviníků pak tvoří lidé, kteří se tohoto brutálního boje o místa v aparátu chytili nebo ho podpořili: Andrej Babiš, jeho ministr spravedlnosti a stranický podřízený Robert Pelikán, ale také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Komise závěrečnou zprávu i usnesení přijala jednohlasně. Podstatou je zpochybnění Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ministr Pelikán okamžitě ve sněmovně kontroval sdělením, že nikoho v Olomouci odvolávat nebude, a přitom naznačil už zmiňovanou zaujatost Blažka, který prý Olomouckým nemůže zapomenout onu razii na Úřadu vlády. Ano, Blažek se ze svého zážitku ministra spravedlnosti v roce 2013 nevysvleče, ale v čele komise byl věcný a co možná objektivní – když pro zprávu komise i usnesení hlasoval dokonce i její člen za ANO Bohuslav Chalupa. Naopak ministr Pelikán se předvedl jako člověk, který lidi na VSZ v Olomouci kryje i navzdory jejich mizerné práci, tedy nejspíš z politických pohnutek.

Traduje se, že poslanecké vyšetřovací komise jsou na nic. Podle většiny mediálních ohlasů se zdá, že i ta Blažkova se mezi ně zařadí. A to je vůči ní velká nespravedlnost. - Flickr/ODS

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se jako obvykle snažil vyjít se všemi a přitom celou věcí proplout s hlavním proudem. Na olomoucké zástupce podal před časem kárnou žalobu, medializace prošetřování Tuhého a jeho náměstka byla v tu chvíli skutečně neudržitelná. Kárná žaloba však k nějakému výsledku dospěje třeba až za několik měsíců. Důležitější je mediální podpora Zemana Ištvanovi tady a teď.

Pavel Zeman si dnes možná připadá jako vítěz v kategorii Plavba v hlavním proudu. Andrej Babiš asi na podzim vyhraje volby a Zemanovu skupinu ve státním zastupitelství třeba nezařízne. Bohužel tentýž Zeman podává důkaz, že soustava není schopna korektury. I ve chvíli, kdy podstatné složky selhávají, je velitel soustavy omlouvá slovy, která znamenají, že normální smrtelníci s pochybnostmi mají držet hubu. Takový systém si říká o korekturu zvenčí.