Vrátí se auta na Malostranské náměstí?

Poslanci nemají kde parkovat. Ochranná zóna jim má místa zajistit

Vrátí se auta na Malostranské náměstí?
Poslanci nemají kde parkovat. Ochranná zóna jim má místa zajistit

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci chtějí zvýšit nedostatečné zabezpečení okolí Poslanecké sněmovny. Argumentují tím, že třeba Pražský hrad je kvůli přísným bezpečnostním opatřením téměř nedobytný. Podle informací deníku Echo24 je ale hlavním důvodem tohoto návrhu vytvořit tzv. ochrannou zónu kolem sněmovny, která zajistí poslancům dostatek parkovacích míst. Věc už probral organizační výbor, nyní by se jí měly zabývat jednotlivé poslanecké kluby.

Podle předsedy výboru pro bezpečnost Romana Váni (ČSSD) prověřil bezpečnost s ohledem na vývoj situace v Česku i ve světě audit. „Návrh dorazil z Kanceláře Poslanecké sněmovny, která dostala za úkol prověřit bezpečnost parlamentu. Vyplynuly z toho nějaké zásadní problémy. Například, že si návštěvníci dávají věci do šatny ještě před bezpečnostní kontrolou nebo že auta parkují ve Sněmovní ulici, která je přímo pod jednacím sálem,“ uvedl Váňa pro Echo24.

Stejnou informaci potvrdil i Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu Úsvit – Národní Koalice. Uvedl, že se poslanci o návrhu dozvěděli na poslední schůzi sněmovny. „Jednalo se jen o případný návrh bez nějakých detailů. Na klubu jsme to ještě neprojednávali, ale zřejmě se o tom budeme bavit v úterý. Alespoň v rámci nějakého zběžného názoru,“ dodal pro Echo24. Podle Černocha je relevantní argument zohledňující současné hrozby. „Pokud by před sněmovnu přijelo auto naplněné trhavinou, odnesly by to i obytné domy v okolí sněmovny,“ řekl.

Třetím bodem, který z návrhu vyplývá, je zřízení parlamentní stráže. „Stráž je přitom v zákoně od samého začátku,“ dodal Váňa. Také místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN) řekl, že o stráži se jednací řád sněmovny zmiňuje již více než dvacet let. „Počítá s ní, ale nikdy nebyla zřízena,“ uvedl pro server iDNES.cz.

Malostranské náměstí po vyklizení od aut. - FOTO: ECHO24

Vrátí se na Malostranské náměstí auta?

Podle informací deníku Echo24 jsou však výše uvedené body spíše zástupnými argumenty. Tím hlavním problémem, který některé poslance tíží, je nedostatek parkovacích míst. Od konce června loňského roku, kdy začal platit zákaz parkování na Malostranském náměstí, mají poslanci problém, kde nechat svoje vozidla. „Kdosi si stěžoval, že je situace neúnosná, že městská policie nemá zřejmě nic jiného na práci než kontrolovat parkování před sněmovnou. Dávají botičky poslancům, náměstkům, starostům, hostům odborných seminářů – a to ne jenom v týdnech, kdy sněmovna zasedá. Je to chaos,“ uvedl pro Echo24 zdroj z Poslanecké sněmovny.

Černoch uznává, že s parkováním kolem Poslanecké sněmovny problém je, ale podle něj se návrh tímto problémem nezabývá. „Dokonce jsem slyšel názory, že je to souboj sněmovny s pražským magistrátem, ale osobně si myslím, že se jedná jen o spekulace,“ uvedl Černoch. Některé zdroje však tvrdí, že návrh počítá s vytvořením ochranného okruhu kolem Parlamentu ČR, který by mohl zahrnovat okolní ulice a právě i Malostranské náměstí. Do těchto míst by pak mohly mít umožněný vjezd jen auta se souhlasem či povolením.

To, že takové myšlenky existují, navíc potvrdil i Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro dopravu. „Zajištění bezpečnosti je úplně namístě, ale někteří vykukové si vymysleli způsob, jak si zároveň udělat v okolí Parlamentu VIP parkoviště pro poslance,“ uvedl pro deník Echo24. Dolínek to nazval nepřijatelnou manipulací a dodal, že magistrát bude žádat úpravy, které se budou týkat skutečně pouze zvýšení bezpečnosti. „Není možné, aby sociální demokracie podpořila zákon, který bude stavět papaláše nad občany,“ řekl.

Záleží tedy na samotných klubech, jestli se návrhem na zvýšení bezpečnostních opatření budou zabývat. Diskuzním tématem některých z nich by se to mohlo stát už příští týden. „Možná to spadne pod stůl a už to v tomhle volebním období nebudou řešit,“ dodal zdroj z Poslanecké sněmovny.