Babišův postoj ke společným daním nahrává velkým, kritizuje Sobotka ministra
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítá stanovisko ministra financí Andreje Babiše (ANO) ohledně návrhu Evropské komise na sjednocení daňové politiky uvnitř EU. Babišův avizovaný blokační postoj podle premiéra nahrává velkým a nadnárodním společnostem, které často optimalizují svou daňovou povinnost na úkor jednotlivých národních států. Sobotka to uvedl v prohlášení, které má deník Echo24.cz k dispozici.
„Jako předseda vlády, který si za jeden z hlavních cílů stanovil boj s daňovými úniky, odmítám stanovisko ministra financí, ve kterém se staví proti návrhu směrnice Evropské komise o společném a konsolidovaném základu daně z příjmů právnických osob. Jedná se totiž o jeden z kroků, který, pokud bude proveden dobře, může situaci výrazně zlepšit,“ uvádí v prohlášení Sobotka.
„Avizovaný blokační postoj ministra financí nahrává těm velkým a nadnárodním společnostem, které často optimalizují svou daňovou povinnost na úkor jednotlivých národních států a nemají zájem na efektivnějším postupu proti únikům na celoevropské úrovni. Naše země by ale na takovém postupu zájem mít měla!“ dodává premiér.
Premiér tak reagoval na Babišův postoj k návrhu Evropské komise na sjednocení daňové politiky uvnitř EU pro velké firmy. Ministerstvo financí totiž uvedlo, že návrh Evropské komise, který by sjednocoval evropské daně, odmítá. Daně by si totiž podle Babiše měly jednotlivé státy řešit samy. „Korporátní daň je v pravomoci členských států,“ uvedl k tomu Babiš pro Hospodářské noviny.
Podle Sobotky je přitom silnější spolupráce důležitá. „Zásadní význam pro úspěch úsilí vlády má ovšem komplexní spolupráce v rámci Evropské unie, a to jak při nastavení férového daňového prostředí, tak při potírání daňových úniků. Jednou z oblastí s takovým potenciálem je posílení unijní spolupráce v oblasti daně z příjmů právnických osob. Zlepšení spolupráce právě v této oblasti může České republice a jejím firmám přinést značné výhody, vč. pozitivních rozpočtových dopadů,“ uvádí premiér.
Předseda vlády zároveň uvádí, že vláda Babišovi uložila „zpracovat detailní analýzu dopadů návrhu na zavedení společného a konsolidovaného základu korporátní daně, vč. vlivu na českou ekonomiku a státní rozpočet“. Tuto analýzu má Babiš předložit do konce února 2017 a na jejím základě se vláda k tématu vrátí s cílem stanovit pozici České republiky, dodává Sobotka.
Návrh Evropské komise cílí na nadnárodní firmy, které pro sebe vyhledávají co nejlepší daňové podmínky a odlévají své zisky uměle do daňových rájů. Nová pravidla by znamenala, že ve všech členských státech unie by byl jednotný základ daně – tedy to, z čeho pak firmy daň odvedou, uvedly HN.