ČEZ plánuje v příštích letech generální opravu elektrárny Orlík
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetická společnost ČEZ plánuje v letech 2017 až 2021 generální opravu strojů vodní elektrárny Orlík. Součástí projektu by mohla být i výměna dvou Kaplanových turbín za Francisovy. ČTK to řekl mluvčí pro obnovitelné zdroje společnosti ČEZ Martin Schreier. Orlík, jehož stavba byla dokončena před 55 lety, je největší vodní elektrárnou v Česku. Ročně vyrobí více než 200 milionů kWh elektřiny.
„Vedle vodních elektráren na Lipně a Hněvkovicích je Orlík jedním ze zdrojů schopných rychlého najetí, které slouží k takzvanému podání napětí elektrárně Temelín při případném black-outu,“ uvedl Schreier. Dodal, že celkový výkon vodní elektrárny Orlík je 364 MW.
Nádrž na rozhraní Jihočeského a Středočeského kraje zadržuje největší objem vody v zemi. Celkový objem Orlíku je 716 milionů metrů krychlových vody. To je více než dvojnásobné množství, které zadržuje lipenská nádrž.
„Hlavní přínos Orlíku je v tom, že se jedná o největší zásobárnu vody pro případy sucha. Tento efekt byl velmi výrazně vidět v suchých rocích 2003 a především v roce 2015. Tehdy byl průtok na dolní Vltavě a dolním Labi významným způsobem nadlepšován právě z vodního díla Orlík,“ řekl ČTK Hugo Roldán z Povodí Vltavy.
Právě loni na Orlíku poklesla hladina až o osm metrů proti normálu.
„Dlouhodobě do nádrže přitékalo výrazně méně vody, než odtékalo. A přesně s tím se v návrhu stavby tohoto vodního díla počítalo, tedy že se bude v době dlouhodobého sucha prázdnit. Tento provozní stav byl loni neobvyklý, protože k němu dochází zřídka, avšak rozhodně nebyl neočekávaný,“ řekl Roldán.
Podle něj nelze předpovídat, jak dlouho bude orlická nádrž sloužit. Životnost přehrady není dopředu omezena na určitý počet let a závisí spíš na její údržbě a modernizaci. „Za určitých předpokladů se úvahy o provozu po dobu minimálně dalších 55 let jeví optimisticky,“ dodal.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.