Erdogan: Brzy, brzy, obnovíme trest smrti, nebojte se
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu avizoval hlasování parlamentu o znovuzavedení trestu smrti. Je si prý jist, že zákonodárci příslušný návrh schválí, informovala agentura AFP. O návratu nejvyššího trestu do tureckého právního řádu se začalo uvažovat po červencovém neúspěšném pokusu o státní převrat. Kritika západních zemí, kterou to vyvolalo, se podle Erdogana „nepočítá“.
Vláda premiéra Binaliho Yildirima předloží parlamentu návrh zákona na znovuzavedení trestu smrti, řekl v sobotu v Ankaře Erdogan, aniž uvedl, kdy tak kabinet učiní. Turecká hlava státu je přitom přesvědčena, že poslanci návrh schválí. „A já ho pak podepíšu,“ dodal Erdogan.
Turecký prezident v sobotu v hlavním městě hovořil před svými příznivci, kteří podle AFP vyzývali k znovuzavedení trestu smrti a potrestání pučistů. Právě po zmařeném pokusu o převrat, o který se v polovině července pokusila část armády, se volání po návratu nejvyššího trestu do tureckého právního řádu začalo objevovat.
Po zmařeném puči turecké úřady poslaly do vazby přes 32 000 lidí
Evropská unie spolu s řadou dalších zemí včetně USA před takovým krokem varovala. Podle Bruselu by to znamenalo konec jednání o vstupu Turecka do EU, která začala v roce 2005. Trest smrti, který Turecko zrušilo v roce 2004 právě v rámci snahy o vstup do EU, je podle unijních představitelů neslučitelný s evropskými hodnotami.
Erdogan ale v sobotu jakýkoli nátlak ze zahraničí odmítl. „Západ říká tohle a Západ říká tamto. Promiňte, ale nepočítá se to, co říká Západ, ale to, co říká můj lid,“ prohlásil.
Po zmařeném puči turecké úřady poslaly do vazby přes 32 000 lidí a 100 000 jich připravily o práci. Rozsáhlé čistky, které postihly skutečné i domnělé podporovatele hnutí tureckého duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA, se dotkly vojáků, soudců, státních zástupců, policistů i například učitelů. Právě Gülena Erdogan považuje za osnovatele pokusu o převrat.
Rozsah čistek vyvolal kritiku západních spojenců Turecka. Podle mnohých prezident Erdogan situace využil k upevnění své moci v zemi.