Rozdíl v pojetí rychlošípáctví na obou stranách Atlantiku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zase bez Viléma Tella i Robina Hooda
Rychlé šípy Reloaded jsou inscenace, jež zkoumá, jak by se mohl chovat Jaroslav Foglar, byl-li by zrovna rozezlen krádeží svého deníku, a dokonce i ježka v kleci. V pátrání po obou relikviích by se prý spolehl na své odrostlé svěřence, třebaže jejich kondice ani morálka už nejsou ryzí jako kdysi. Zní to stejně podezřele jako televizní seriál Pomalé šípy, ale výsledek snad sliby anotace předčí. Ostatně dvojice autorů Janek Lesák a Natálie Preslová loni uspěla opavskou inscenací Plné ruce revoluce, zdařile předvádějící, jak si sametovou revoluci představují lidé, kteří se v těch týdnech narodili. Jinak se dlouhodobě soustředí na divadlo pro děti, přičemž svůj přístup k „žánru“ staví sice na lásce k předloze, ale zároveň na okatém ironickém odstupu od ní. Tak schválně, nakolik toto otálení vprostřed kroku bude vlastní jejich novince.
Jestřáb – Janek Lesák – Natálie Preslová: Rychlé šípy RELOADED. Hrají: David Beneš, Vuk Čelebić, Michal Švarc, Pavel Richta, Libor Stach a další. Premiéra v Západočeském divadle Cheb 19. 12. Reprízy 21. 31. 12. www.divadlocheb.cz
Plány realistů, zhatěné sny vizionářů
Na Vánoce je víc času cestovat, tak zase jednou výsostná galerie byvšího hlavního města: skoro až do konce února je ve vídeňské Albertině k vidění výstava Welten der Romantik. Je to vlastně procházka uměleckým směrem, jemuž vídeňská atmosféra pomohla na svět, o kterém se toho už mnoho neví, ale který přitom neustále je fascinující a jehož bulvární variace ostatně tvoří základ taky soudobé kultury a myšlení. Na výstavě, usilující „vymalovat“ univerzální obraz romantismu, je k vidění na 160 děl od Caspara Davida Friedricha, Karla Blechena nebo (a samozřejmě) Francisca de Goyi. Jejich sousedstvím tak vyniknou otázky po idealizaci minulosti, souvislosti obrazů a snů, rakouského katolictví a německého protestantismu, transcendence či vztahu člověka a přírody. Může být na přelomu let něco romantičtějšího než uvedená kombinace? Ach, kdeže Paříž.
Wetlen der Romantik. Kurátorky: Cornelia Reiterová a Maren Gröningová. Albertina, Vídeň. Výstava trvá do 21. února
www.albertina.at
I cesta může být cíl, Mňágo a Žďorpe
Od druhé půlky dvacátého století už naštěstí ve zdejší ediční praxi nejsou výjimečná precizní knižní vydání písňových textů, stavějící tuto produkci na roveň poezii. Nebýval to kdysi problém v Klubu čtenářů Odeonu, není to problém ani dnes. Naposled budiž dokladem edice textů Oldřicha Janoty v nakladatelství Torst. Respekt vzbuzuje už tím, že texty nijak nekomentuje, vydává je jako texty zřejmé a samozřejmé, které se obejdou bez ryku doprovodných textů. Mlčí se dokonce i na obálce, kde namísto anotace je opět text/báseň výmluvného názvu Speedy Gonzales. Už z něj je patrný Janotův cit pro verš i českou větu, neřkuli obraznost, kterou mu kdekterý básník může závidět: „Je to dávno, jeden můj kamarád / měl kytaru s palmou.“ Brát lze odkudkoli, kochat se zrovna tak. Hle třeba tomanovský ohlas: „V říjnu jsem zavíral mlýn / a vyvážel střepy.“
Oldřich Janota: Kytaru s palmou (texty písní). Vydalo nakladatelství Torst roku 2015. 264 s. 333 Kč.
Vejce nahniličko, natvrdo a za syrova
Přehlédnutí tomuto filmu jistě nehrozí, ale vzhledem k vánoční přestávce raději připomeňme, že po nových Hvězdných válkách došlo i na nový snímek Quentina Tarantina Osm hrozných (hrozný název). Po Hanebných panchartech a ovšem Nespoutaném Djangovi je to třetí díl autorovy „historické série naruby“ a jisté je prozatím tolik, že v něm nehraje Christoph Waltz, a že třetí herecký Oscar v řadě za tuhle spolupráci tedy nebude. Jinak se ví, že zůstává Samuel L. Jackson, vrací se Kurt Rusell, hudbu Quentinovi do filmu konečně složil Ennio Morricone a hlavně že je to western, který svým názvem odkazuje k předchůdcům, s nimiž se touží poměřovat. Jenže trailery prozatím budí rozpaky a obavu, že po Djangovi, jenž nejen Američanům mimořádně připomněl hnus otroctví, půjde Tarantino s kvalitou dolů. I když, kéž by nároky obecenstva měřily stejně i jiným.
Osm hrozných. Scénář a režie: Quentin Tarantino. Hrají: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Tim Roth, Michael Madsen, Bruce Dern a další. V kinech od 7. ledna.