KULTURNÍ TIPY LUKÁŠE NOVOSADA

Ryze literární přelom mezi dvěma léty Páně

KULTURNÍ TIPY LUKÁŠE NOVOSADA
Ryze literární přelom mezi dvěma léty Páně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Když bratři píší a kreslí dětem 

Něco snad vhodného k Vánocům: takřka v půli je kutnohorská výstava o tvorbě bratří Čapků, vztahující se k dětem. Kurátoři si kladli otázky, jaký vlastně byl přínos obou tvůrců k rozvoji dětské literatury za první republiky. A jak se ve svém díle dětským pohledem na svět inspirovali? Třebaže bratři patřili k pilířům tehdejšího státu, jejich tvorba není nacionalistická, nýbrž hravá a zdůrazňující individuální rozvoj dítěte – vlastně už tím je zajímavá, předběhla čas. Krom toho název výstavy Ty děti si pořád hrají zdůrazňuje současnou živost díla, jež Čapkové po sobě zanechali (a které přitom samozřejmě zastará, třeba divadelní dialogy jsou již špatně ke čtení). K vidění jsou nejen obrazy, kresby, skici, dětské knížky v různých jazykových mutacích a Josefovy návrhy potisků textilií, ale i dosud nevystavená díla z 20. a 30. let minulého století.

Ty děti si pořád hrají. Dětská tematika v díle bratří Čapků
Kurátoři: Pavla Pečinková, Richard Drury
Výstava je k vidění do 12. března 2017 v Galerii Středočeského kraje (Gask) v Kutné Hoře.
www.gask.cz

Bratři Čapkové dovádějí na dvorku - Galerie GASK

Listy a tváře zpoza záře monitorů

Epistolární literatura nebo vůbec umění není zrovna v období rozkvětu – a to přestože vlastně žijeme v rozepsaných časech. Generace uživatelů internetu, která toto médium začala používat před nástupem fotografických sociálních sítí, jež zvrátily internet k obrazu, komunikovala psaním a čtením. Ostatně ještě nedávno byly novinkou sms zprávy a maily. Přesto nevzniklo příliš úspěšných příběhů, které by stály právě na psaní takovýchto zpráv. Ční z takových pokusů film Láska přes internet, v němž si dva majitelé knihkupectví, konkurenti, píší mailové zprávy a sbližují se mj. právě nadáváním na soky. Anebo román Dobrý proti severáku, kde rovněž je akcentován mail a omyl jako impulz k začátku vztahu. Totiž hrdinka Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like, překlepla se mail odeslala na jméno Leo Leike. Nyní tento vtip na divadle.

Daniel Glattauer, Ulrike Zemme: Dobrý proti severáku
Režie: Martin Vokoun
Překlad: Iva Kratochvílová
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Hrají: Anna Fixová a Dan Bambas
Premiéra 30. prosince 2016 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. 

Plakát k inscenaci Dobrý proti severáku - Facebook divadla 3dCompany

Verše rozvíjené a rozbíjené obrazy

Je vlastně fascinující, nakolik rodina Jakubiskova je s to těžit z jediné knihy zdejší literatury. Svou verzi Kytice nejprve filmem představil Juraj Jakubisko. A to pod producentským vedením své manželky Deany Horváthové, která pak ještě Kytici vydala jako knihu jistěže s obrazovými materiály z filmu. Letos přibyl syn Jorik coby spoluvydavatel Komisové Kytice: čili komiksových zpracování jednotlivých básní, jež jsou potom básněmi následována. K tomu je jako ediční vítězství předloženo, že jde o vůbec první vydání sbírky v původním rozvržení Karla Jaromíra Erbena, tedy bez básně Lilie, zato s nedokončenou básní Svatojánská noc a párováním básní podle témat. Budiž, dokumentační hodnotu takové vydání má. Přesto ale každý zásah Jakubiskových do Erbenovy tvorby je vždy nový doklad, že ty nádherné básně si nejlíp poradí a nejlíp fungují samy bez pentlí.

Karel Jaromír Erben: Komiksová Kytice
Ilustrátoři: Kateřina Bažantová, Karel Cettl, Delarock, Jan Gruml, Petr Holman, Longiy, Dominik Miklušák, Tomáš Motal, Marek Rubec, Vladimír Strejček, Marco Turini, Vojtěch Velický.
Editoři: Jorik Jakubisko, Kateřina Štursová
Vydal Transmedialist roku 2016. 314 s. 599 Kč.

Obálka knihy Komiksová Kytice - Transmedialist

Verše z amerického autobusu

Nový rok by se měl začít něčím klidným, typickým a zároveň vyzývavým – třeba novým snímkem Jima Jarmusche. Paterson pojednává o muži tohoto jména, jenž ve městě téhož jména je řidičem autobusové linky a každý den tráví stejně jednak pracovní směnou, jednak odposlechy úryvků rozhovorů svých pasažérů, jednak venčením svého psa, chozením na jedno pivo po práci a psaním básní do svého notesu. Je spokojený. A ovšem má rád svou ženu, k níž se vrací a poslouchá její vyprávění o jejích divokých snech a přáních. Neboť Laura, to je živel. Co asi takový mi může přinést? Vlastně je povinnost na ten film jít, neboť řidiče hraje muž příslušného jména Adam Driver – v jiném světě bídák Kylo Ren, který pro neklid své duše propadl temné straně Síly a zabil svého otce Hana Sola. To nelze přejít bez trestu: a psaní dobrých básní, jak předvádí v tomto filmu, jím je.

Scénář a režie: Jim Jarmusch
Kamera: Frederick Elmes
Hudba: Carter Logan
Hrají: Adam Driver, Golshifteh Farahani, Kara Hayward, Sterling Jerins, Luis Da Silva Jr. a další.
V kinech od 5. ledna 2017.

Záběr z filmu Paterson - K5 International

 

22. prosince 2016