Evropský parlament o Babišovi: „Nezávislost médií je zcela zásadní“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Riziko politického zneužití médií v České republice – o tomto bodě europoslanci jednali ve čtvrtek ráno. Na tzv. miniplenárce v Bruselu debatovali o politickém vlivu Andreje Babiše (ANO) na některá česká média i o svobodě a nezávislosti veřejnoprávních médií. Europoslanci mluví především o tom, jak moc důležité je řešit zrovna česká média, zda není vhodnější debatu vést v kontextu všech evropských médií. Zásadní je podle nich svoboda, nezávislost a pluralita médií.
Diskuzi zahájila švédská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která se ve svém projevu věnovala svobodě a pluralitě médií. následovali čeští europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Poc (ČSSD), kteří upozornili na problémy v mediálním prostoru v České republice, ale nepovažovali za důležité, aby to řešil Evropský parlament. „Svoboda médií v České republice ohrožena není,“ řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS). „Jsme v opozici, utkáme se s ním ve volbách, a to je jediný způsob, jak Andreji Babišovi čelit,“ dodal Zahradil.
Vystoupil i Pavel Telička za ANO, který byl ke svému šéfovi kritický. „Vůdce strany, kterým jsem členem, se choval nepřijatelně. Veřejně jsem to odsoudil a vyzval jej, aby vysvětlil, co přesně se stalo,“ řekl Telička, podle kterého má však Česko fungující demokratické instituce, které jsou schopny se se situací vypořádat. „Důvodem pro obavy jsou jinde, to je pasivita občanů a nechuť k evropské integraci,“ dodal Telička. Za „politické divadlo“ celou situaci vnímá litevský europoslanec Rolandas Paksas, podle kterého by se měla řešit i média v jiných zemích, nejen v České republice. Slovenský europoslanec Richard Sulík považuje debatu za zásah do suverenity České republiky.
Německá europoslankyně a kritička Andreje Babiše Ingeborg Grässleová upozornila především na střet zájmů, která má jako politik a podnikatel. Hovořila i o kauze Čapího hnízda a podezřelém čerpání dotací. Za znepokojující považuje situaci i portugalský europoslanec Carlos Coelho, podle kterého by měl Evropský parlament jednat.
Podle europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) je důležité, aby se hájilo silné postavení veřejnoprávních médií. „Je třeba hájit jejich svobodu a nezávislost,“ řekla Šojdrová. O důležitém postavení veřejnoprávních médií mluvila i finská europoslankyně Pirkko Ruohonen-Lernerová. „Nezávislost médií je zcela zásadní,“ uvedla. Další europoslanci mluví o tom, že je nutné tuto problematiku vnímat v kontextu dalších evropských médií, včetně těch ve Francii a Německu.
Debatu uzavřela komisařka Cecilia Malmströmová. „Evropská komise má pouze omezené pravomoce ohledně svobody a plurality médií, neplánujeme žádnou legislativu na toto téma, ale to neznamená, že to budeme přehlížet,“ řekla komisařka. Debatovalo jen několik desítek europoslanců, čehož si všiml i Andrej Babiš. „Chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu České republice. Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce,“ podotknul ironicky Babiš.
Chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu České republice. Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce. pic.twitter.com/TZ3yAorQWn
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. června 2017
Babiš: Je to kampaň proti mně
Problematika se na program bruselské miniplenární schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co na veřejnost pronikly nahrávky ukazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu.
Diskuzi na čtvrtečním plénu Evropského parlamentu předcházelo v úterý slyšení ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), kde poslanci debatovali s odborníky z řad českých médií, syndikátu novinářů a neziskových organizací. Europoslanci mluvili o stavu českých médií, vlivu Andreje Babiše i o roli veřejnoprávních médií.
Čtěte také: „Babiš by ze sebe udělal mučedníka, na kterého EU útočí,“ říká Šojdrová
Proti debatě o českých médiích na plénu Evropského parlamentu se postavil nejen Andrej Babiš, který to považuje za kampaň proti své osobě, ale i řada českých europoslanců. Například europoslankyně Michaela Šojdrova (KDU-ČSL) iniciovala dopis šéfovi své frakce Evropské lidové strany, kterého spolu s dalšími signatáři žádala o nezařazení tohoto bodu na program. Čeští europoslanci argumentovali tím, že si Česká republika dokáže média uřídit sama.
„Samozřejmě je politik, samozřejmě jsme si vědomi jeho střetu zájmů. Já se však domnívám, že Česká republika má po stránce právní nástroje na to, jak ten střet zájmů řešit,“ řekla serveru Echo24 Šojdrová. Podle samotného Babiše není co řešit. „Evropský parlament se má podle mého názoru vyjadřovat k situaci v členskému státu jen ve chvíli, kdy jeho vláda vědomě porušuje pravidla. Toto se ale v naší zemi v žádném případě neděje,“ uvedl dříve Babiš.