KULTURNÍ TIPY

Pořád jen láska, sex a něžnosti

KULTURNÍ TIPY
Pořád jen láska, sex a něžnosti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kde milování nestačí 

Prezentovat na jevišti ausgerechnet Národního divadla ausgerechnet v čase adventu ausgerechnet premiéru adaptace díla pověsti, jakou má román Ladislava Fukse Spalovač mrtvol, přiznává realizátorům takového počinu smysl pro dramatičnost i humor. A hereckému představiteli zejména hlavní role velkou odvahu. Neboť zážitek tohoto příběhu mívá našinec spíš z filmové adaptace Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli než z četby románu. Ten se přitom, jak to bývá, od svého slavného zfilmování poněkud liší. Film spíš děsí (kór když se kryl se sovětskou okupací), kdežto knížka je odvážnější, lze se u ní taky usmát, ba zasmát. A právě tento rozměr textu se rozhodli akcentovat autoři divadelní adaptace: Spalovače mrtvol dle oficiálních anotací hodlají představit jako „panoptikální soubor figurek, které autor vidí jako pouťovou atrakci“. Tak schválně.

Spalovač mrtvol
Dramatizace: Jan Mikulášek, Marta Ljubková
Režie: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Marta Ljubková
Scéna: Marek Cpin
Kostýmy: Marek Cpin
Hrají: Martin Pechlát, Pavla Beretová, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Vladimír Javorský, Klára Sedláčková-Ottová.
Premiéra ve Stavovském divadle 15. prosince od 19:00. Reprízy 16., 19. a 29. prosince.

Fotografie z „oblékané“ zkoušky inscenace Spalovač mrtvol - Foto: Národní divadlo – archiv

Milování jako dar

Pořád ještě jsou témata, která ne snad že by byla tabu, ale nebývá na ně pamatováno. A je-li s nimi většina konfrontována, minimálně se zarazí – právě pro jejich nezvyklost. Třeba: jak provozují sex lidé na vozíku? Anebo lidé jinak fyzicky postižení či lidé s mentálním postižením? Smějí mít sex lidé pro někoho nedokonalí? A co ty ženské, které se odhodlají někomu takovému rozkoš poskytnout? – „Nebojím se říct nahlas, že jsem prostitutka. To je dar,“ komentuje hrdě svou pozici jedna z kněžek lásky v dokumentu Miluj mě, jestli to dokážeš. Je v tom titulku znát zároveň výzva poskytnout někomu radost, ale i prostor ke slušné a regulérní omluvě. Když to nepůjde, nic se neděje. Ostatně ti lidé jsou zvyklí. A „ti lidé“ jsou v tomto případě tři mladíci s popsanými postiženími. Budete fandit jim, nebo sobě?

Miluj mě, jestli to dokážeš
Scénář a režie: Dagmar Smržová
Kamera: Ferdinand Mazurek, Prokop Souček, Tomáš Nováček
Hudba: Eva Javurková, Jan Čtvrtník
V kinech od 8. prosince.

Prostor pro lásku těla

Nahé tělo vládne světu, to se ví. Co však známo není: jak všelijak mu vládne – jak různě je zobrazováno v umění a designu. To by ale nebyla dost zúžená a funkční koncepce pro výstavu na takové téma. Proto si kurátoři expozice Sexy usmysleli představit výsledky svých několikaletých nákupů na dané téma, které pořizovali na blešáku v Kolbenově ulici. A tuto svou sbírku následně rozvinout jednak o nalezené nebo rovněž zakoupené horniny, jednak o díla tvůrců z místních vysočanských ateliérů Pragovka, jež se k sexualitě vyjadřují. Co může vzejít z takového mixu? A může být sexuálním pojítkem něco takového jako rušná a ošklivá Kolbenova ulice? Jakoby v obavách o udržitelnost výsledku je expozice sichrována podtitulem Původ světa, což je název obrazu Gustava Courbeta, který svým explicitním zachycením ženského klína předpověděl dobu, již žijeme.

Sexy
Kurátoři: Vladimír Merta – Michaela Munzarová
Vernisáž výstavy proběhne 8. prosince v 18:00, výstavu možno zhlédnout od toho dne do 21. prosince v prostorách ateliérů Pragovka.
www.pragovka.com 

Upoutávka k výstavě "Sexy" - Foto: ArtMap.cz

Periodická soustava prvků

Finská detektivka na rozdíl od detektivek z jiných severských jazyků prý ještě českou literaturu nezatížila množstvím svých (jistěže přeložených) příběhů. Možná se ale blýská na lepší časy, neboť v převodu velmi zdatného Vladimíra Piskoře je k mání lapidárně nazvaný román Anttiho Tuomainena Důl. Zločin je tu samozřejmě pouze záminkou k vykreslení čehosi jiného, v tomto případě rodinných vztahů – znovushledání otce a nyní již dospělého syna po třiceti letech, zároveň rozpadu synova manželství s milovanou ženou kvůli přemíře jeho pracovního nasazení. Své vztahy ovšem celá rodina řeší v kulisách, jaké ke Skandinávii patří: jakýsi niklový důl na severu země znečišťuje životní prostředí, přitom se kolem jeho činnosti zjevně dějí ještě další nekalosti – například není jasné, kdo je jeho majitelem. Co si budeme nalhávat, řešit finské zásoby niklu je na Vánoce ideální.

Antti Tuomainen: Důl
Přeložil: Vladimír Piskoř
Vydalo nakladatelství Kniha Zlín roku 2016. 277 s. 369 Kč.

8. prosince 2016