Boj proti byrokracii. Piráti chtějí pouhý jeden den na založení firmy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Piráti představili svůj nejnovější návrh, jímž chtějí umožnit založení společnosti přes internet za pouhý jeden den. Důvodem pro novinku je nelichotivá pozice České republiky v žebříčku Světové banky, kde se stát nachází na 115. místě na světě v délce založení firmy. Snadněji jde tak založit společnost i v Burkině Faso či Rwandě. Piráti již získali podporu od všech politických uskupení s výjimkou komunistů. „To jsou kroky, které míří k tomu, aby se stát choval k lidem jinak než doposud. Víc jim pomáhal, než je peskoval a kontroloval,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.
Pirátský návrh počítá s tím, že by založení společnosti bylo možné přes internet. Novela zákona poté změní zápis do rejstříků, kdy nebude nutný zápis s ruční kontrolou soudů, či sníží poplatek založení společnosti s ručením omezeným z pěti tisíc na pět set korun. Stejně má stát i samotné založení živnosti, které nyní vyjde na tisíc korun. Návrh má být zároveň alternativou k současnému postupu, který zůstane zachován. Piráti navíc k celému návrhu připravili vlastní aplikaci, která založení firmy umožní.
„Dnes člověk musí obíhat notáře, banku, živnostenský úřad a tak dále a podle našich propočtů to člověku zabere zhruba 9,5 hodiny. My to chceme zjednodušit, aby si to člověk mohl všechno udělat přes internet a jediné, s čím by měl jít na úřad, je ověření identity,“ řekl pirátský poslanec Martin Jiránek. Dodal také, že v dnešní době se může založení protáhnout až na čtyřiadvacet dnů.
Kladně se k návrhu postavilo i hnutí ANO, které se po své ideové konferenci minulou sobotu snaží získat na svou stranu podnikatele a živnostníky. „Myslím si, že stát by k lidem, kteří se starají sami o sebe, vydělávají a dávají možnost vydělat i někomu jinému, měl spíše pomáhat, protože to jsou ti, kteří tvoří hodnoty, nikoli házet klacky pod nohy. A to pomáhání začíná už samotnou registrací,“ řekl poslanec Patrik Nacher.
Pirátský záměr podporuje i ODS, druhá nejsilnější strana ve sněmovně. „Výsledkem dosavadního působení vládní koalice jsou spíš komplikace a brzdy pro živnostníky, podnikatele i všechny aktivní lidi. Je na řadě jim naopak připravovat lepší a jednodušší podmínky. Proto se připojujeme k této iniciativě, která bude také naplněním jedné z našich programových priorit. Lidé jednak uspoří čas, ale především nebudou počáteční administrativou odrazeni od toho začít podnikat a založit firmu. My považujeme soukromé podnikání za naprosto klíčové pro naši budoucí prosperitu a silnou ekonomiku,“ řekl poslanec Vojtěch Munzar z ODS.
Návrh je zatím pouze na začátku legislativní cesty. Pro jeho úspěšné schválení je potřeba změnit celkem pět zákonů, tedy o živnostenském podnikání, o soudních poplatcích, o správních poplatcích, o obchodních společnostech a družstech a o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů.
Ze statistik vyplývá, že stát nemá nejlepší podmínky pro podnikání. Ukazuje to zprávy Doing Business, kterou zveřejnila minulý rok Světová banka. Česká republika má přitom nejlepší podmínky pro zahraniční obchod. Podmínky pro zahájení podnikání přitom patří k nejhorším, vyjadřuje to 115. místo. Podobně je na tom získávání stavebního povolení, kde je Česká republika na 156. místě.