Poslanci zamítli změny v EET, schválili zvýšení slev na děti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna v pátek schválila vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Poslanci v něm zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Zamítli i opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb. Neprošly ani návrhy pravice na snížení sazeb daně z přidané hodnoty nebo na zrušení solidární přirážky daně z příjmů.
Schválená změna zákona zvyšuje slevu na dani na druhé dítě o 2400 Kč na 19 404 Kč ročně, na třetí a další dítě o 3600 Kč na 24 204 Kč ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 Kč ročně.
Daňový balík musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. V účinnost má vstoupit k 1. dubnu. Vyšší slevy na děti bude možné uplatnit zpětně od počátku roku. Pro schválení hlasovalo 128 poslanců, kromě vládní koalice pro něj zvedli ruku poslanci z klubu Úsvitu a komunisté. Poslanci TOP 09 a ODS hlasovali proti.
Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní.
Se svými návrhy změn v EET neuspěli ani vládní lidovci. Šlo například o výjimku pro podnikatele s ročními příjmy do 414 000 korun a podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5401 korun. Lidovci kromě toho navrhovali vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Sněmovní většina zamítla i návrhy pravice na zrušení zákona o evidenci tržeb.
Poslanci naopak schválili návrh rozpočtového výboru na snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Paušály se dají ale využít jen u příjmů do dvou milionů korun, výbor nyní doporučil snížit tento limit na jeden milion. Procentní sazby paušálů se nemění.
Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.
Poslanci také schválili rozšíření možnosti pro živnostníky, aby jim daň z příjmů stanovil finanční úřad paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, co podnikají při zaměstnání. Podle dřívějších vyjádření ministerstva financí využívalo paušální daň v tuzemsku nejvýše 50 živnostníků. Podle Babiše má tak změna zákona tento nástroj zatraktivnit.
Neprošly návrhy opozičních stran ODS a TOP 09 na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky, kterou platí lidé s příjmy zhruba nad 100 000 korun měsíčně. Sněmovna zamítla i návrhy pravice na zavedení pouze dvou sazeb DPH místo nynějších tří. Stejně tak dopadly i pravicové návrhy na snížení sazeb daně na 19 a deset procent nebo na 20 a deset procent.