Z paušální daně je fiasko. Lidem se nevyplatí nebo limit obcházejí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Měla to být pomoc živnostníkům jak odbourat byrokracii a ulevit jim v placení záloh a podávání daňového přiznání. Místo toho se však vznikl okrajový produkt, který se vyplatí jen někomu. Do režimu paušální daně se totiž přihlásilo na letošní rok více jak 22 tisíc živnostnků a daň tak bude využívat okolo 80 tisíc lidí. Původní odhady však předpokládaly, že by výhody využívalo až 200 tisíc podnikatelů. Pomoct rozšířit řady OSVČ v paušální dani může nová koalice, která slibuje zvýšit limit horní hranici sazby z milionu na dva miliony korun.
Paušální daň funguje teprve druhým rokem. S novinkou přišel po letech tlaku podnikatelů a živnostníků v posledním roce kabinet Andreje Babiše. Podle ekonomů však ministerstvo financí paušální daň málo propagovalo. Resort pod vedením Aleny Schillerové navíc nechal pro přihlašování šibeniční termín, kdy se stávající živnostníci mohou hlásit jednou za rok do 10. ledna. Letos se tak přihlásilo navíc 22 300 osob samostatně výdělečně činných. Ti se přidali již k okolo 65 tisícům podnikatelům, kteří služeb paušální daně využívají.
Mezi výhody patří zejména odpadnutí starosti s vyplňováním daňového přiznání, vyplňování přehledů a také posílání jedné platby na jeden účet. Pokud se živnostník k paušální dani přihlásí, tak už nemůže pobírat různé slevy na dani. Musí se na víc vejít do hranice jednoho milionu korun pro osvobození od DPH.
Právě to může být jeden z důvodů, proč o paušální daň není větší zájem. „Vzhledem k původním předpokladům není navýšení o 22 tisíc živnostníků nic světoborného. Uváděly se totiž odhady mezi 140 až 150 tisíci zájemci a na úplném začátku se hovořilo o 200 tisíc možných účastníků v paušální dani. Jsme tedy někde na polovině původních odhadů. Dá se to tedy označit jako fiasko,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podle něj by jednoznačně pomohlo, kdyby se posunula hranice z jednoho milionu na dva miliony korun, jak to zamýšlí nová vládní koalice. Zvýšení hranice pro osvobození od DPH má i ve svém programovém prohlášení, takže změna by měla přijít již v tomto volebním období. „Dnes je to totiž velká překážka. V současné době rostou tržby a zejména rostou ceny nejenom kvůli inflaci. Stále méně lidí se tak do nynějšího limitu dostane. Druhou věcí je, že s tím, jak narostla základní sleva na dani pro poplatníka, tak narostla i sleva na dítě. Od druhého dítěte si poplatník na daních může odečítat vyšší částku než loni. Tímto se dále snížila atraktivita paušálního režimu,“ dodal Kovanda.
Současné nastavení tak nejvíce pomáhá lidem, kteří žijí sami a jejich výdělek se blíží právě milionu korun za rok. „Pro malé živnostníky, kteří se pohybují okolo příjmu půl milionu korun nebo mají rodinu, tak to výhodné není,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle něj by navýšení hranice byl jednoznačný krok směrem kupředu. Nyní totiž dochází k tomu, že živnostníci hranici obcházejí. „Každý si totiž může založit eseróčko, které může mít do milionu bez registrace k DPH. V momentě, kdy se přiblíží milionové hranici, tak si může založit další. Limit milionu korun není nic, co by jakkoliv pomáhalo. Zvlášť v současné době, kdy inflace roste a milion je skutečně nízká hranice. Nechme živnostníky trochu nadýchnout,“ dodal Křeček.
Zájemci o vstup do paušální daně na letošní rok museli vyplnit potřebné údaje do 10. ledna. Živnostník či podnikatel musí při vstupu do paušální daně vyplnit formulář, který by měl dodat finančnímu úřadu. Vstup je možné ohlásit nejen osobně na podatelně finančního úřadu, ale také zasláním přes datovou schránku nebo poštou.
První zálohu pak musí živnostník zyplatit už do 20. ledna. Splatnost totiž platí pro každého 20. dne v měsíci až do 20. prosince. Ti, kteří zároveň v lednu (či některém z dalších měsíců) svou živnost teprve založí, mají splatnost první zálohy o měsíc posunutou. Letos je částka ve výši 5994 korun. Částka se skládá z minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2627 korun), navýšení o 15 procent minimálního odvodu na sociální pojištění (3267 korun) a daně z příjmu fyzických osob (100 korun).