Změny ústavního zákona

Neomezená moc Erdogana? Nový zákon to umožní

Změny ústavního zákona
Neomezená moc Erdogana? Nový zákon to umožní

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecký parlamentní výbor v pátek schválil návrh ústavních změn, které mají posílit pravomoci prezidenta a de facto změnit současný parlamentní systém na systém prezidentský. Ústavní výbor o návrhu jednal 17 hodin a v lednu by o něm měl rozhodovat celý zákonodárný sbor. Turci by pak o změnách měli hlasovat na jaře v referendu.

Turecký prezident Recep Tyyip Erdogan je v posledních měsících kritizován z rostoucího autoritářství, když po puči vyhlásil výjimečný stav a začalo zatýkání vojáků, úředníků, soudců, profesorů a dalších, kteří se údajně na pokusu o převrat podíleli. Parlamentní výbor schválil návrh ústavních reforem, které by jeho moc ještě posílily.

Díky ústavním změnám by Erdogan mohl formovat vládu nezávisle na parlamentu, jmenovat ministry a poslance nebo zrušit post premiéra. Argumentuje mimo jiné tím, že díky změnám by prezidentský úřad získal novou flexibilitu, která by pomohla udělat ze země do roku 2023 jednu z deseti největších mocností světa. Opozice se obává, že by schválení zákona znamenalo ještě větší posun k autoritativní vládě a posílení už takhle velice silné prezidentovy moci.

Ústavní výbor schvaloval návrhy zákona během sedmnáctihodinového sezení, skončil až v pátek ráno. Už předtím ale deset dní probíhala napjatá debata mezi vládnoucí Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) a hlavními představiteli opozice.

Výsledkem jednání bylo osmnáct nových článků ústavních změn, o kterých bude parlament hlasovat v lednu. Pokud by návrh podpořilo 330 poslanců z celkových 550, následné referendum by se konalo na jaře.

Jestliže by návrh podpořily více než dvě třetiny poslanců, zákon by rovnou vešel v platnost. Tato možnost je ale méně pravděpodobná, protože Erdoganova AKP v parlamentu zaujímá jen 317 křesel.

Recep Tyyip Erdogan je prezidentem od roku 2014. Předtím byl starostou Istanbulu a od roku 2003 jedenáct let předsedou vlády. Po neúspěšném vojenském převratu v červenci letošního roku zahájil rozsáhlé čisty v armádě, policii, justici, vládě, státní správě, médiích i ve školství.

, nel

31. prosince 2016